Aakre noortekohvik

teisipäev, 2. oktoober 2018

Noortekohvikuga liitub aina rohkem noori, mis tähendab, et tegevus jätkub!

 • Projekti nimi

Aakre noortekohvik

Projekti toimumise perioodi

11.04.2018 – 30.09.2018

 • Korraldajate arvu; osalejate arvu ning taustakirjeldust

Projekti vedasid kaks noort, projektis kokku osaleb tänase (28.09.2018) seisuga12 noort vanuses 7-13. Noorim osaleja alustas kui ta oli 6. aastane ning tegemist on poisiga 🙂

Partnerite nime(sid)

Aakre rahvamaja, sest rahvamaja ruumides kohviku toimetab.

 • Tegevuste ja toimunu kirjeldust

Projekti raames loodi Aakre noortekohvik, mis on väga menukas nii noorte kui ka kogukonna seas. Järjest rohkem noori soovib kaasa lüüa ning küsivad, et kas saavad ka liituda. See on kindlasti üks põhjus, miks kohvik oma tegevusega jätkab. Kogukond on kohviku samuti väga hästi vastu võtnud ning ootavad neid kordi kui noored on taas oma kohvikuga väljas, isegi küsitakse, et kuna kohvik jälle avatud on.

Projekti raames osteti kohviku toimimiseks vajalikke vahendeid – lauad-toolid, nõud, blenderid, lauagrill, serveerimisvahendid, väike külmik, veekeetja, vahvliküpsetaja jne. Lisaks toimus kaks koolitust, kus õpiti kliente teenindama ning müügi- ja reklaamioskusi.

Esimest korda oli kohvik avatud 3. juunil Lastekaitsepäeva üritusel. Kohvik osutus nii menukaks, et kõik muud üritusel planeeritud tegevused jäid tahaplaanile. Inimesed tulid kohvikusse 😀 Kuna see oli esimene kord, siis segadust oli palju, aga kõik laabus. Kahjuks oli külastajaid, kes muutusid kärsituks ning ütlesid halvasti, kuid õnneks olid enamus inimestest rahulikud ning ootasid. Enne 3. juunit harjutati peaaegu kaks nädalat – prooviti erinevaid retsepte, koostati menüü.

Järgmine kord oli kohvik avatud 24. juunil kui toimus küla jaanipäev. Taaskord läks hästi ning õnnestus ära müüa kõik, mis ettevalmistati. Sel korral oli kõige populaarsem hamburger, mille jaoks ise kotletid küpsetati, kaste segati ning tomat-kurk viilutati.

27. juulil oli Aakre külapäev ning kohviku noored taas ametis. 8.augustil oli Aakre laululaval Curly Stringsi kontsert ning kohvik toimetas ka seekord. Sel korral aga oli kindlasti külastajate rekord, sest kontsertil oli peaaegu 400 inimest ning väga paljud leidsid tee kohvikusse, ka bänd 😀

10.augustil osales noortekohvik Elvas Elamusfestivalil, tegemist oli ülevallalise messi-laadse üritusega, kus kõik soovijad said ennast tutvustada. Noored leidsid endale nurga Aakre küla telgi all. Ka seekord õnnestus ära müüa kõik, mis kaasas oli.

8.septembriks esitati noortele väljakutse, mis otsustati vastu võtta. Nimelt kutsuti toitlustama Tartumaa Noortepäevale. Kahjuks oli sellel üritusel vähe osalejaid, kuid noored sellegi poolest rahul ja kogemuse võrra rikkamad.

Suvi oli väga töine ning hetkel on väike paus, et energiat koguda eesolevate sündmuste jaoks. Näiteks MadriLaat Aakre rahvamajas ja suupiste laua valmistamine valla ürituse jaoks 1.detsembril.

Enne ja pärast igat sündmust oli koosolek, kus koos arutati menüü üle, jagati tööülesandeid ning analüüsiti, kuidas läks.

Aakre rahvamaja väike saal on sisustatud kui kohvik, varasemalt oli olemas baarilett ning lisasime sinna ka ostetud lauad-toolid. Tekkis mõte muuta kohvik veelgi hubasemaks ning noortepärasemaks ja tellisime kott-toolid. Hetkel on rahvamaja köögis remont ning sellega paranevad kindlasti väga palju kohviku võimalused.

Projektiga on vaikselt kaasa tulnud ka lapsevanemad – isa, kes pesi nõusid, emad on aidanud kokkamisel ja ettevalmistustel.

 • Ülevaadet saadud kogemustest (mis õnnestus hästi, mis tekitas probleeme, mida läbi projekti õppisite)

Projekti osalenud noorte tagasiside:

 • Mulle meeldib, et oleme käinud erinevate kohtades ja õppinud erinevaid asju. Olen õppinud erinevaid retsepte ja olen õppinud oma vigadest.
 • Õppisin burksi ja pannkooke tegema. Meeldis kõik.
 • Ma õppisin süüa tegema. Mulle meeldis Nõo reis kõige rohkem, see oli parim.
 • Meeldis kõik. Mitte meeldimist oli suht vähe. Ei meeldinud see, et kliendid olid kärsitud ja kurjad kui tellimusega eksisime. Õppisin koostööd, kuidas teenindada klienti, lokkamist jne
 • Mulle meeldis, et sain palju maitsvaid retsepte teada. Õppisin nii palju retsepte ja kuidas kohvikus töötada.
 • Mulle meeldib kohvikus käia. Meeldib kõik.

Esimene kohvik 3.juunil oli kindlasti kõige raskem. See tekitas ka tüli meeskonnas. Üheks põhjuseks oli kindlasti see, et ei teatud kuidas keegi töötab ning käitub erinevates olukordades. Pingeline õhkkond ja kärsitud kliendid lisasid veelgi närvilisust ja segadust. Kuid lõpuks saadi sellega kõigest hoolimata hakkama.

 • Kuidas sai kogukond kasu, milline oli tagasiside?

Kogukond võttis kohviku väga hästi vastu ning ootab praegugi veel, et saaks kohvikusse 😀

Tagasiside oli väga positiivne ning seda nii noortele, menüüle kui ka kohvikule tervikult.

 • Ettepanekuid järgmistele taotlejatele

Olge julged 😀 väga väiksest mõttest võib midagi väga suurt välja kasvada 😀

 • Osalejate arv, projektis kasusaajate arv

Otseselt osales projektis kokku 12 noort. Kasusaajad on kindlasti Aakre kogukond, Elva vald ja terve Tartumaa (kutsuti kohvik ju maakondlikule üritusele toitlustama). Seega on kasusaajate arv väga suur, et ei julge seda arvu isegi kirja panna.

esmaspäev, 2. juuli 2018

Noored õpivad rõõmsalt edasi, pahaste klientide kiuste 🙂

 •   Projekti nime ja asukohta

„Aakre noortekohvik“.

Aakre küla, Elva vald, Tartumaa

 •   Kuidas on projektitegevused siiani läinud –

Väga hästi on kõik õnnestunud. Meie kohvik on populaarne ning toetajaid on palju. Meeskonnas on meid kokku 9 noort ning kõigil on hetkel veel väga suur huvi kohvikuga toimetamise osas. Toiduvalmistamine on väga põnev, sest igakord õpime kohviku jaoks ka midagi uut valmistama. Huvitav on ka klientide teenindamine ning tellimuste meeldejätmine on tõsine väljakutse. Praeguseks on olnud kohvik avatud kahel korral – lastekaitsepäeval oli kohviku avamine ning avatud olime ka küla jaanipäeva peol. Meil on hea meel, et mõlemal korral on ettevalmistatud toidud ära ostetud ning me pole pidanud midagi otseselt ära viskama. Toimunud on üks koolitus – Kuidas müüa ja teeninda klienti.

Koosolekud ja arutelud on väga oluline osa meie tegevuses. Enne igat kohvikut toimub meil mitu koosolekut, kus arutame menüüd, jagame ülesandeid ning proovime valmistada erinevaid toite. Peale toimud kohvikuid arutame, mis läks hästi ja mis halvasti ning mida teeme järgmine kord teisti. Samuti räägime läbi näiteks probleeme tekitanud situatsioonid. Analüüsime ennast ja teisi ning kogu meeskonda.

Noorte Kohvik on populaarne ning nii kogukonna liikmed kui ka teised külastajad küsivad, et kuna me jälle avatud oleme. Hästi on kindlasti ka see, et meie meeskonnas on kokku 9 noort. Praegu on meil kohvik olnud avatud juba kahel korral.

Meeskonna liikmete vahel ülesannete jagamine on tekitanud probleeme, kuid sellegipoolest õpime me sellest, kuidas järgmine kord teha paremini. Samuti õpime meeskonnas üksteist paremini tundma ning seeläbi meie kohvikud sujuvad järjest paremini. Kurvaks tegi kui esimesel kohvikupäeval olid inimesed meie peale pahased. kui midagi sassi läks või kui nad liiga kaua pidid näiteks oma jäätisekokteili ootama. Oli ka juhus kui üks klient oli ärritanud ja kui vabandasime oma eksimuse pärast, siis oli tema reaktsioon, et te ei tohi eksida.

Praeguseks hetkeks on meil ostetud enamus planeeritud vahenditest, toimunud üks koolitus ning kohvik on olnud avatud kahel korral.

Sügisel on tulemas veel üks koolitus, kus õpime turundust ja raamatupidamist. Hetkel on teada juba, et kohvik on avatud 29.juulil Aakre külapäeval. 10. augustil osaleme Elva valla Elamusfestivalil. 9. septembril tähistame koos avatud kohvikuga vanevanematepäeva, novembris oleme väljas ka Madrilaadal. Ja kindlasti on neid kordi veel tulemas.

Unistame, et järgmisel suvel oleme avatud päris suvekohvikuna. Hetkel on Aakre rahvamaja köögis remont ning uues köögis on palju uusi võimalusi, mis annavad ka meie kohvikule kindlasti palju juurde.

Mida oleme siiani projekti läbi viies õppinud:

Kuidas süüa teha, klienti teenindada. Meeskonnatööd. Rahaga ümber käima. Koguseid retseptides arvutama.

kolmapäev, 25. aprill 2018

Aakre Noorte Kohvik

Projekti raames loome Aakre Noorte Kohviku, mis on avatud erinevatel Aakre küla sündmustel. Kohviku põhimeeskonna moodustavad Aakre küla aktiivsed noored, kuid kõigil huvilistel on võimalik osaleda ka niiöelda ühekordse ettevõtmisena. Hetkel on noorte seas populaarne kokandusring ning kohvikus on võimalik neil saadud oskusi kasutada. Projekti raames toimuvad erinevad koolitused kuhu on oodatud kõik kogukonna liikmed. Koolitused on näiteks teemadel “Kuidas müüa ja teenindada klienti?”, “Lihtne kalkulatsioon ja raamatupidamine” jne. Noorte Kohvik õpetab noortele ettevõtluse põhitõdesid ning neil on võimalik kokandusringis ja koolitustel omandatud teadmisi ning oskusi rakendada reaalses elus. Esimest korda oleks toetushäälte kokku saamisel kohvik kogukonnale avatud 3.juunil 2018.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.