Erra kokandusring

laupäev, 15. detsember 2018

Kokandusring, millest arenes koostöövõrgustik

Projekti nimi: Kokandusring Noortelt Noortele

Projekti toimumise periood: 05.10.2018 – 04.12.2018

Korraldajate arv: 2

Osalejate arv: iga kord kokkas 7-10 inimest. Üldiselt 1-2 neist olid mõne retsepti õpetajad. Osalenud noored olid üldiselt vanuses 12-18, kuid mõnel korral oli ka nooremaid kokkajaid. Külaliskokkajaid oli ka vanemaid kui 18-aastaseid.

Partnerid: Nopi Üles, ANK, entk, Haridus- ja teadusministeerium, Euroopa Sotsiaalfond, Eesti tuleviku heaks, Kinkston, Pagarikoda OÜ, Kiviõli Noortekeskus, Voka

Avatud Noortekeskus, Kiviõli Konsum

Tegevused: Projekti kõige olulisem eesmärk oli anda noortele võimalus teisi noori õpetada. Iganädalaselt said kokku noored, kel huvi kokkamise vastu ning kokkasid ühiselt noortetoa köögis. Noored õpetasid teistele noortele, kuidas valmistada maitsavid roogi nagu näiteks hamburgereid, suvikõrvitsa pastata, kikerherne karrit, Kanada juustusuppi jne. Retseptid valisid kõik omal valikul. Mitme korral kokati koos erinevate külalistega nagu näiteks Itaalia vabatahtlikuga, Nepaali perega, kohaliku pagariga, noortekeskustega.

Ülevaade saadud kogemustest: Hästi õnnestus see, et noored olid valmis käed külge panema ja tulid kolmapäeviti rõõmuga kokku, et ühiselt süüa teha. Projekti käigus said täiendust ka noorteka köök, kus hakkavad ka edaspidi kokandusringi kohtumised toimuma. Jätkame kokandusringi sama nime alt Noortelt Noortele. Küll aga oli mõningaid raskusi leida noori, kes oleksid valmis midagi õpetama. Rohkem oli noori, kes tahtsid köögis toimetada, kuid ei julgenud ise õpetama hakata. Seega hakkavad meie kohtumised aset leidma kord kuus.

Noored õppisid teistega arvestama, õppisid uusi retsepte, köögitehnikat ohutult kasutama, pidama eelarvet ja arendasid oskust suhelda erinevas vanuses ja erineva tasutaga noortega. Tänu erinevatele külalistele puututi kokku ka erineva kultuuriga. Saadi teadmisi erinevate riikide kultuuridest ning prooviti suhtlust inglise keeles. Voka noored käisid meid inspireerimas ja rääkimas, kuidas nende kokandusringist sündis kokaraamat. Kohaliku pagari käest saadi näpunäiteid kookide küpsetamise ja ameti õppimise kohta.

Kasu kogukonnale: Projekti käigus tutvusid piirkonna noored teiste noortega, kellega muidu kokku ei puututa. Hakati rohkem läbi käima ja sõprussuhteid looma. Tutvuti kohalike ettevõtjatega ja mitmete erinevate kultuuride esindajatega. Avardati silmaringi.

Ettepanekud: ka teised selliste projektide korraldajad võiksid jätkata kokandusringidega peale ametliku projekti lõppu.

kolmapäev, 7. november 2018

Kokandusring võib olla väga mitmekülgne!

Projekti nimi on Erra kokandusring Noortelt Noortele ning toimub see igal kolmapäeval Erra Noortetoas (Erra, Lüganuse vald, Ida-Virumaa).

Siiani on projektitegevused õnnestunud kenasti. Igas kokandusringis on olnud vähemalt 7-10 osalejat, mis on meie pisikese noorteka jaoks suur arv.

Enam-vähem on kõik kokandusringi kohtumised läinud sujuvalt. Kokandusringis on käinud juba mitmed külalised. Noortele käis Itaalia šokolaadikooki õpetamas vabatahtlik Itaaliast ning külas käisid Voka noored, kes rääkisid oma kokaraamatu kirjutamisest ning õpetasid noortele Kanada juustuspi valmistamist. Peale söögitegemise on õppinud mõned noored ka ohutustehnikaid köögis, nt kuidas ohutult nuga käes hoides porgandit tükeldada. Üks murekoht oli vaheajal, kui kõik noored kodukandist eemal puhkamas olid ja noored, kes pidid õpetama tulema, pidid kahjuks ära ütlema, seega jäi üks kohtumine ära. On ka selliseid pisikesi olkukordi ette tulnud, kus noor ei julge öelda, et ta tahaks midagi teha (nt kartulit lõigata) ning seega tuleb pidevalt silmad lahti hoida ja noori suunata, et kõik saaks midagi teha. On ja juhtunud, et poes olles tuleb noortel tahtmine planeeritud roa kõrvale midagi veel teha ja nii tegimegi ükspäev peale koogi veel pastat.

Praegu on toimunud 4 kokandusringi kohtumist, plaanis on veel 5 kohtumist. Viimasel kohtumine on plaanis teha suuremalt. Jagada tänukirju ja meeneid jne..

Mina olen õppinud, et vaja on kannatust ning julgust noori suunata midagi tegema. Loomulikult ka suhtlemist erinevate inimestega läbi nende külla kutsumise ja asjade ostmise. Õppisin ka maitsvaid roogi valmistama.

reede, 5. oktoober 2018

Erra kokandusring

Hubased sügisõhtud toreda seltskonnaga ühes hubases ja toredas noortetoas ootavad läbiviimist! Nimelt on Erra Noortetoal üks suur soov- korraldada kohalikele elanikele iganädalaselt kokandusringi, kus noored saavad praktiseerida ja üksteisele edasi anda kokandustarkusi, samuti saab üheskoos õppida eelarve koostamist ja loomulikult hiljem maitsvaid imeroogasid mekkida!

Toimub noorelt-noorele või miks mitte noorelt-kogukonnale põhimõttel õpe, lisaks tulevad külla juba kogemustega Voka noored ja teised külalised, et koos kulinaariamaailma avastada. Vajame oma idee teostamiseks 1500€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.