Keila kokandusring

esmaspäev, 16. oktoober 2017

Keila poisid teavad, mida köögis ette võtta!

* Projekti nimi – Keila noortekeskuse „Kokandusring Ainult Matshodele”

* Projekti toimumise periood: Projekti kirjutamisega alustasime veebruari kuus 2017, esimene reaalne kohtumine oli aprilli lõpus 2017. Projekt sai otsa septembri lõpuga 2017.

* Korraldusmeeskonnas osalesid kõik kokandusklubi liikemd. Klubi tegevustest võttsi osa 16 poissi (12-15 aastased). Kokandusringi eesmärk oli hoida puberteedieas noori eemale pahandustest, õpetada tavapäraseid, elementaarseid igapäevaoskuseid/sotsiaalseid oskuseid ning näidata, et tulevased mehed saavad köögis hakkama.

* Partnerite nimed: Meil käis kokandusklubis külas personaaltreener Triin Parro (tantsu- ja fitnessklubi Tantsugeen, spordiklubi  MyFitness),  kellega koos me õppisime tervisliku toitumise nippe, kes rääkis meile spordist, trennidest, treeneri elust, toidupüramiidist, liikumisest ning inimese anatoomiast. Lisaks külastas Kokandusklubi Geter Ehrenspreis, kes rääkis meile lauakommetest ja etiketist. Partneriteks olid veel Keila linn ja Keila noortekeskus.

*

– Õnnestus –  Kokandusklubi liikmed said omavahel sõpradeks ja klubis valitses hea aura.

– Meil õnnestus kutsuda kohale külalised,  kellest üks rääkis lauakommetest ja etiketist ning teine spordist ning tervislikkusest.

– Läbi projekti õppisime erinevaid roogasid, suppe, magustoite ja jooke valmistama. Näiteks –kartulivorm, lasanje, burgeri, pitsad, salatid, püreesupid, wrap, liha küpsetamine, smuutid, puuviljasalat, pirukad, muffeneid, õigesti lõikama ja tükeldama erinevaid puuvilju, juurvilju, köögivilju, kama valmistama, vahvleid, singirulle, kala, kartulit keetma õigel temperatuuril ja toitu maitsestama.

– Lisaks eelnevale, õppisime koostöö, teineteise aitamist, suhtlemist, puhtuse hoidmist, kuidas koristada enda järgi, nüüd oskame paremini süüa teha, kui varem.

– Probleemid: tekkis valestimõistmist ja teineteisest mööda rääkimist.

– Peale pikka koolipäeva oldi väsinud ja vahepeal ei viitsitud mingisuguseid kindlaid kohustusi täita näiteks – nõudepesemine.

* Ettepanekud järgmistele taotlejatele: Projekti on suhteliselt kerge kirjutada. Keeruline on aga kogu grupiga maha istuda ja kõike koos teha, lihtsam on ülesanded ära jagada – plakati tegemine, reklaamimine, korra hoidmine. Projekti vormi täitmine ja aruannete tegemised on suhteliselt lihtsad ja arusaadavad.

Meie ettepanek – projekti kirjutamise (plakat) ja raha saamise vahe võiks olla lühem (hindamine).

* Ülevaadet kuludest – Klubi jaoks saadud summa läks klubi tegevuste läbiviimiseks – kokkamine ja töötoad.

*Osalejate arv, projektis kasusaajate arv – Kokandusringis osales 16 poissi vanuses 12-15 eluaastat. Kasusaajaid oli kindlasti rohkem kui 150 – sinna hulka kuuluvad pereliikmed, sugulased, sõbrad ja kõik inimesed, kes meiega tulevikus kokku puutuvad.

 

teisipäev, 6. juuni 2017

Keila poisid köögis hätta ei jää!

  • Projekti nimi ja asukoht? – Kokandusring Ainult Matshodele, Keila Noortekeskuses
  • Kuidas on projekti tegevused siiani läinud? – Projektitegevused on siiani läinud väga hästi sellepärast, et me oleme saanud uusi kogemusi, ühiselt tegutsenud, on paranenud igapäevaoskused
  • Mis on eriti hästi õnnestunud? – Eriti hästi on õnnestunud uue söögi – toidu valmistamine, lisaks laua katmine, ühine kokkamine ja ühine arusaam asjadest, grupi täissaamine (moodustamine) läks hästi, omavahel läbisaamine on siiamaani suhteliselt hea ja me oleme saanud valmistada kõike seda, mida me oleme ise väga tahtnud
  • Millised probleemid või murekohad on tekkinud? – Töö jaotusega on vahel probleeme, osad ei pea vahepeal söögi etiketist kinni, mõned ei ole viitsinud õigeaegselt kohale tulla – on ette tulnud mõned negatiivsed kogemused kokandusringi toimumise jooksul
  • Mida on juba tehtud ja mida tehakse järgmiste sammudena? – Siiamaani oleme uusi toitusid õppinud tegema, igal korral oleme teinud just erinevaid toite (praad/supp/magustoit), lisaks oleme üksteist tundma õppinud ja teame kuidas erinevaid ülesandeid vajadusel omavahel ära jagada. Järgmised sammud on sügisel – kaks töötuba, mis toimuvad septembris. Esimesse töötuppa tuleb personaaltreener, kes räägib spordist, unest, õigest toitumisest ja tervislikkusest. Enne kohtumist teeme oma toitumisest nädalase kava, mis oleme nädala jooksul kõike söönud – joonud ning saadame treenerile – hiljem kohapeal, saame seda kõike analüüsida. Teises töötoas õpime etiketti – lauakombed ning kuidas söögilauas ilusti ja õigesti käituda
  • Mida olete siiani projekti läbi viies õppinud? – Projekti läbi viies oleme õppinud projekti kirjutamist, plakati tegemist, õigesti söögi tegemist, oleme erinevas vanuses poistega õppinud suhtlema – üksteisega siis, lisaks õppinud puhtust paremini hoidma, vähem tänaval hängima, kuna on midagi teha.

reede, 21. aprill 2017

Keila poisid õpivad kokkama

Keila Noortekeskuse noorte projekti ideeks on käima lükata poiste oma kokandusring, kuna noorte soov on suur ja on olemas köök ning põhivahendid.

Kokandusring on vajalik, sest see on alternatiiviks tänaval hängimisele nutiseadmetele ning tänu sellele väheneb huligaanitsemine linnas. Lisaks saavad poisid ühistegevuse raames uusi kogemusi, teadmisi puhtuse hoidmisest, etiketist ja infot tervislikest eluviisidest, tagades nõnda kogukonna positiivsema suhtumise noortesse. Kokandusring aitab parandada ka poiste sotsiaalseid oskuseid ning üleüldiselt igapäevaoskuseid köögis toimetamiseks.

Taotlesime 666€

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.