Kiviõli Rahva Ringhääling

teisipäev, 5. september 2017

 

Kiviõli Rahvaringhääling lööb laineid!

KIVIÕLI RAHVA RINGHÄÄLING

Kiviõli ja selle ümbrus

Autor: Rauno Põld

Projekti alguseks loeme meeskonnaga 01. märtsi 2016 ja ametlikuks lõppuks 25.08.2017, kui esitame oma lõpparuande.

Meie meeskonda kuulus üpris vähe kuid parasjagu hulljulgeid ja ägedate ideedega inimesi, kes olid valmis minema kaasa hullude plaanide ja ideedega. Me kõik olime korraldajad, me kõik hoidsime Kiviõli Rahva Ringhäälingul (edaspidid KRR) esimesel hooajal hinge sees ja meie vastutame selle eest, et KRR jätkaks ka teisel hooajal.

Kätlin Sõber – tema panustas kogu projekti vältel meie heli- ja kaameratöö sujumisse. Salvestustel hoidis ta stereomikrofoni ja vastutas, etkogu heli oleks lisaks videpildile jäädvustatud. Kätlin oli isiksus, kellel oli alati varuks nalju, et ikka meeleolu ka kõige mustematel päevadel õhus püsiks. Enamjaolt oli just Kätlin see inimene, kes kõigis küsimustes oli valmis abiks olema.

Steveli Säde  – alati valmis monteerima. KRR intro ja outro, enamus saateid on Steveli monteeritud. Kõige loomingulisem looja videopildis. Talle võis alati loota, isegi kui oli ootamatult monteerimist vajavat videot tarvis juba järgmisel päeval.

Herkko Sõber – liitus meie tiimiga poole pealt. Ta oli olenemata oma hirmust, et ta ei saa asjaga nõuetekohaselt hakkama meile teisemonteerijana äärmiselt suureks abiks. Tegelikult oskas ta väga hästi monteerida ja oma abivalmidusega aitas ta meil palju edeneda.

Jane Kõrts – KRR vaatajatele tuntud, kui ametlik telehääl. Tema luges sisse kõigi 7 saate uudised ja säras alati kaamera ees rõõmsasti. Ka enamus saateapse pärineb just Jane sisseloetud uudistest, sest nii mõnelgi korral Jane taibukas meel jäi valesti kirjutatud sõna ees seisma ja mõtlema.

Marleen Paist – KRR üks säravatest saatejuhtidest, kes armastas kaamera eest kodulinnale saateid teha. Tema alati valmis ja motiveeritud meel aitas KRR arenda pidevalt edasi ja luua veelgi huvitavamaid saateid.

Pille Ploom – üks KRR projekti loojaid. Kogu projekti vältel tegeles Pille saadete väljatuleku ja sisu eest vastutamisega. Tema suhtles saate külalistega ja juhendas nad õigesse kohta. Enamuse ajast saadete salvestusel Pille jageles kaamerate salvestamise valmidusega. Pille on inimene, kelleta on raske luua sääraseid projekte, sest tema on see, kes on alati valmis olema ja tegema. Isegi, kui puudub monteerija, võtab Pille materjali ja monteerib läbi pisarate selle ära. See on õige juhi omadus! Nii kaua tegeled meeskonna kordineerimise ja leidmisega kuni saad ning lootuse puudumisel teeb asjad ise ära, sest eesmärk on teada.

Rauno Põld – teine KRR projekti looja ja saatejuht. Samuti oli Rauno enamuse saadete uudiste saate toimetaja. Tema koostas vajaminevatest uudistes lood ja edastas Janele ekraanile, et too saaks need kaamerasse lugeda. Ka kõik vead, mille ette Jane mõtlema jäi, on Rauno tehtud. Rauno vastutusel on leitud kogu vajaminev tehnika, ruum ja vahendid saadete loomiseks, otseloomulikult koostöös Pillega. Projekti aruandlus ja ametlik osa on samuti Rauno vastutada.

Meie üks eesmärkidest oli kaasata oma meeskonda ka vene noori, kuid sellel hooajal jäi see vaid ideeks ja nüüd eesmärgiks uueks hooajaks. Püüdsime luua vajaminevaid sidemeid, suhtlesime vene kooli personaliga, kuid vastavaid huvilisi pole leitud. Kuid jätkame jäärapäiselt edasi! Kuid teised eesmärgid oleme suutnud täita. Andsime iga nädalaselt välja ühe saate, oleme saanud kogukonnas tähelepanu. Kõige suurem klikkide arv meie saatel on pool tuhat. Seda, et me oleme teatud, seda näitab ka pidevad pöördumised, kus meid palutakse üritusi ja sündmusi kajastama. Oleme kogunud ka tuntust sotsiaalmeedias, kus ka kogu uve vältel on kogunenud meeldimisi ja klikke. Suureks abiks, mis tõukas meid vaatajatele lähemale oli ERR poolt teostatud uudiste saade meie esimese saate promomiseks. Uudist meist võis kuulda Vikerraadiost ja Terevisioonist.

Meie ametlikud toetajad ja koostööpartnerid olid Kiviõli Linn, tänu kelle toetusele saime omale ruumid ja väikese rahalise toetuse ning Teater Noa, kes toetas meid alati ruumi, erinevate rekvisiitvahendite ja nips-näps asjadega.

Kiviõli Rahva Ringhäälingu ametlikule meilile on saabunud ka nii mõnigi tagasiside kiri ja ka koostöö pakkumine.

Kogu Kiviõli Rahva Ringhäälingu saadetes osalejad on nähtavad meie ametlikul Youtube kanalil: https://www.youtube.com/channel/UCLgrIh_wuvLBFuXzjR3U-Nw

Samuti on võimalik lugeda mõningaseid intervjuusid ja uudiseid ja kirja pildis, meie algfaasis kodulehelt:

https://kiviolirahvaringhaaling.wordpress.com

Meie projekti aruanne on lihte, sest enamus asju mida kirjeldada on videopildis jäädvustatud. Kõik meie õnnelikud saatejuhid, meie imevahvad saatekülalised, kõik Jane sisseloetud uudised. Juurde võin poetada mõne ägeda loo, mis on KRR tegemistega seotud.

Kord salvestasime  Kiviõli Vene Koolimajas, oma stuudios saadet, kui helises äkiline vanakooli koolikell ja pidime saate tegevuse hetkeks katkestama. Pärast metallset klirisemist, aga jätkasime rahumeeli saadet, kui saatejuhina vaatasin silmanurgast, et meie toimetaja Pille jageleb ukse peal kellegiga. Kuulda oli vene noorte sosinat. Pidime jätma saate salvestuse hetkeks katki, sest ukse taha oli kogunenud hulk pisikesi venekooli õpilasi, kes uudishimulikult meie ruumi näha soovisid. Naersime situatsiooni üle veel nädalaid.

Mina pidin hoidma oma vanaema, kes on elupäeva Kiviõlis elanud alati KRR projektiga kursis, sest see oli talle äärmiselt huvipakkuv asi. Ta elas sellele alati kaasa! Iga kord, kui naasesin koosolekult uuris ta, kes on uue saate külalised ja mis on teemad. Alati, kui saade avalikkuse ette jõudis pidin minema arvuti näpus vanaema juurde, ühendama tema teleka arvutiga ja nii me koosahjusooja saadet vaatasime.

Kord sõitsime Pillega ratastega Vene Koolimaja taga pajuvõsastiku vahelisel teel, kui märkasime kamp noori väikest tule alget kustutamas. Asi tundus meile kahtlane, seepärast peatasime rattad ja jäime olukroda silmama. Noored jooksid erisuundadesse laiali ja siis märkasime, et toimumas on kevadine kulupõleng. Tuli liikus äärmiselt kiiresti. Helistasime koheselt hädaabi numbrile ja teavitasime päästeametit. Otseloomulikult juhtus meil olema kaasas kaamera ja järgmisel hetkel Pille juba oskusliku operaatorina kulupõlengut filmis. Mina käisin edasi ja tagasi ning mõtlesin juba uudisloole pealkirja. Umbes tund aega ootamist ja saadunud päästeamet vabastas meid kulupõlengu jälgimise kohustusest.  Mõne aja pärast avaldasin loo meie kirjalike uudiste portaalis, kus hoiatasin kevadiste kulupõlengute eest ja palusin olla inimestel valvas märkama sääraseid asju!

Tahame 2. hooajal areneda veelgi edasi. Meie suurimaks unistuseks on, et ühel hetkel oleks KRR üks suur kanal, mis koondab enda alla erinevaid noori, kellele meeldib tegeleda videote loomisega. Kuulutame peagi välja konkurssi, kus ootame liituma kõiki noori, kes tahaksid viia läbi oma saadet. Olgu selleks kokanduse blogi või Kiviõli ilusate kodude külastamine. Samuti tegelema aktiivselt selle nimel, et KRR kirjalike uudiste portaal saaks püsiva hinge sisse ja avaldaks lugusid järjepidevalt.

Uued taotlejad! Me oskame oma meeskonnaga soovitada vaid ühte, looge oma hulljulgeid ideid teoks. Meie oleksime osanud vaid und näha, et ühel päeval saame 2000 eurot, et saata teoks üks ägedamaid unistusi, luua meie kodukandile oma sotsiaalmeedia kanal. Meie kulutatud 2000 eurot on seeme uuteks suurteks tegudeks, sest oleme soetanud tehnika videopildi savelstamiseks. Soovitan ka Teil, heita projekti luues pilk tuleviku ja vaadata, kuidas saaksid praegu projekti eelarvet ja kulusid teostades selle projekti jätkusuutlikusele kaasa aidata.

 

laupäev, 1. aprill 2017

 

Kiviõli Rahva Ringhääling on vaikselt hoogu sisse saamas

Kiviõli Rahva Ringhääling

Kiviõli

Meie esialgne plaan nägi ette, et juba märtsi alguses salvestame ja anname välja esimese saate. Kuid kahjuks erinevate probleemide esinemise tõttu pole me saadet siiamaani saanud avaldada. Senini oleme tegelenud Kiviõli Linnavalitsuse toel ruumi otsimistega, sest esialgne variant kukkus ära ja stuudio tehnika tellimisega. Kõige sobivama hinna ja kvaliteedi parimale tulemusele vastava toote leidmiseks pidime palju suhtlema telefoni teel soovitud ettevõtte esindajaga. Leides sobiva ruumi, Kiviõli Vene koolimajas, hakkasime seda hoogsasti stuudio-ruumiks ümber korraldama. Oleme nüüdseks loonud saate salvestuse ala, kus on värvitud vastav taust, laotatud maha parkett, leitud sobiv diivan ja tugitool ning vahetatud katted. Katete otsimine kujunes omamoodi katsumuseks, sest pidime leidma kanga, mis sobiks ruumi üldplaaniga ja jääks kaadris neutraalne, kuid samas värviline.

Oleme leidnud ka sobiva meeskonna. Hetkel on paigas eestikeelne saatetoimetus, kuid tahame kõrvale luua ka venekeelse toimetuse. Peame tõdema ja vaatama otsa tõsiasjale, et elame linnas, kus enamus elanikkonnast on venekeelse kodukeelega, seega oleks vajalik, et nendele oleks suunatud nende kodukeelega saated. Venekeelse meeskonna leidmine on hetkel raskendatud, sest me pole leidnud piisavalt eesti keelt oskavaid noori. Meie soov oleks, et vähemasti toimetuse meeskond oskaks meiega eesti keeles suhelda, et saaksime tõhusamalt koostööd arendada.

Loodud on ka reklaam meie projektile. Oleme loonud Facebooki lehe ja Instagrami konto.

Samuti on meil paigas iganädalase saate ülesehitus. Stuudios on külas intervjueeritav või oleme ise intervjueeritava juures. Saatest umbes 5-10 min pühendame meie kandi uudiste ettekandmisele (kõik teated, sündmused, üritused saavad kajastatud). Selleks, et meie kandi ettevõtted ja asutused saaksid meile omi teateid saata, selleks oleme saatnud vastava e-maili, kus kutsume neid ülesse meile omi teateid jagama, et saaksime neid omakorda vaatajatele uudistelõigus edastada. Uudiste lõiguks kirjutab meie toimetaja eraldi lühiartiklid, mida saatejuht ette loeb.

Oleme käinud ka oma esimest saate salvestust tegemas, moeshowl „KevadPüssid“. Filmisime moeshow tegevust, esinejaid ja intervjueerisime disainer Helina Ehat. See reportaaž ja intervjuu tuleb ilmselt ühe saate osana, kui see sobib vastavalt saate kontseptsiooni ja temaatikaga.

Meie meeskond on õppinud selle tegutsetud aja jooksul kannatlikust, suurelt unistamist ja enesekindlust. Oleme arusaanud, et pole vahet, mida võidakse öelda väljastpoolt, tähtis on, et usume enda projekti suutlikkusse ja käime eesmärgini viivat rada pidi. Et saavutatav eesmärk oleks meilegi üllatuslikult vinge, seepärast tuleb julgeda unistada suurelt ja neid võimalikult unistuste truult ka täita.

Loodame juba peagi tulla regulaarsete saadetega vaatajateni. Seniks kindlat meelt!

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

 

neljapäev, 16. veebruar 2017

 

Kiviõli Rahva Ringhääling

Et Kiviõli kogukonnas võiks olla oma TV, on juba kaua küpsenud mõtte meie Kiviõli kogukonna noorte peas. Kogusime mõned mõttekaaslased kokku ja töötasime välja projekti: KRR ehk Kiviõli Rahva Ringhääling. Kuna meie linnast on saamas Kiviõli vald, tänu ühinemisele kõrval omavalitsustega, siis seda enam tunneme, et noored üle suure valla võiksid kuidagimoodi tunda ennast kaasatuna. Meie tahame, et meie noored saaksid KOGU vajaliku informatsiooni, mis puudutab konkreetselt noorsootöö ala, meie üritusi, meie vallavalitsuse tegemisi jne. Tahame, et just tänu sellele sotsisaalmeedial kanalile tõuseks just eriti noorte teadlikus meie praeguse ja oleva ühiskonna suhtes. Sest meie, noored, olemegi tulevik. Otseloomulikult on meie kanal mõeldud kõikidele vaatajatele. Seda me pigem ootamegi. Tahame läbi erinevate saate teemade tõsta inimeste teadlikust, et siin kandis elutseb üks imevahva vald – tulevane Kiviõli vald.

Et soetada vajaminev tehnika tegemaks saateid nii sisetingimustes, kui ka välistingimustes, selleks taotleme “Nopi üles” projektifondist 2000 eurot.

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.