Kõmsi video- ja fotograafia

esmaspäev, 14. detsember 2020

Loodusfotograafia huvilistel on pealekasvu 😍

Projekti nimi: Kõmsi Fotograafia

Projekti toimumise periood: 2. september – 30. november 2020

Meeskonnaliikmete arv: 3 (Lii; Kristiina, Edgar)

Partnerite nimed: Joosep Michels, Mariann Peksar, Marjaana Vaher

Osalejate arv: otseselt koolitustelt võttis osa ca 30 noort, aga kuna kaamera jääb kohalikele noortele ja Kõmsit külastavatele noortele kasutada, siis võib julgelt juurde panna veel ca 100 noort erinevate tegevuste kaudu, ehk kokku on kasusaajaid ca 150.

26.09 toimus koolitus Joosep Michels’iga, kes õpetas kaamera algtõdesid ja sätete paika panemist. Tunni jooksul katsetasime erinevate sätetega piltide tegemist ja filmimist. Samal päeval jäädvustasime ka väikest sünnipäeva.

22. septembril jäädvustasime projekti käigus saadud kaameraga Kõmsi Meediaõhtut. Pildid leiab siit.

20. oktoobril tuli meile külla kohalik loodusfotograaf Mariann Peksar. Mariann rääkis meile, kuidas teha pilti nö õige asetusega, ehk tähelepanu püüdvad osad/esemed tuleks jätta piltide kolmandike peale. Lisaks rääkis ta meile kaamerasätetest, mis on kõige paremad õues pildistamiseks ja objektiividest, mida kasutada. Peale toas asjade selgitamist ja juhendamist viis Mariann kõiki noori õue, et saadud teadmisi praktiseerida.

14. novembril tegi profesionaalne fotograaf Marjaana Vaher meile koolituse stuudiofotograafiast. Esmalt õppisime stuudiotehnika ülespanemist ja siis alustasime veidikene teoreetilisema osaga. Marjaana rääkis meile, millised sätted tuleb maha võtta ja milliseid kas vähendada või suurendada. Näiteks näotuvastus võiks olla välja lülitatud, kuna käsitsi fokuseerides jääb pilt teravam. Edasi proovisime teha portreefotosid. Panime ühe noore valge tausta ette istuma ja Marjaana rääkis, kuidas peaks modell istuma ja pead hoidma. Edasi katsetasime ka seisvaid modelle ja greenscreen’i. Tegime pilti nii üksikust inimesest kui ka grupipilte. Marjaana näitas ette, kuidas juhendada modelle ja millised asetused on kõige paremad. Kõik noored said saadud teadmisi kohe praktiseerida nii modelli kui ka fotograafina.

Kõikidele koolitajatele andsime tänutäheks ise tehtud kujundusega kotid.

Koolituste vahelisel ajal käis Joosep veel mõned korrad väikeseid fotoringe tegemas, kus nad meenutasid õpitut ja katsetasid erinevate piltide tegemist. Vabadel hetkedel käisid ka noored iseseisvalt pildistamas ja erinevaid sätteid katsetamas. Plaanis on veel minna ka pimedas ja varavalges pildistama. Kohaliku rahvamaja juhatajaga on läbi räägitud ning ta lubas meil oma parimatest töödest näituse rahvamajja üles panna.

Projekti meeskond on ise väga rahul – koolitused sujusid ilusti ning ka kaamera toimib kenasti. Kõik osalenud noored on saadud teadmistega väga rahul ja praktiseerivad neid hoolega. Kõik meeskonna liikmed said kaasa tohutult kasulikud kogemused nii projekti kirjutamisel, läbi viimisel kui ka fotograafia alal. Kokkuvõtvalt võib öelda, et projekt oli väga edukas ja eesmärk sai täidetud.

Link viimase koolituse artiklile: https://noored.laaneranna.ee/2020/11/26/komsil-toimus-noortele-stuudiopildistamise-opituba/

kolmapäev, 25. november 2020

Noored märkavad ja kaasavad – ja nii sünnivad ilusad asjad 🙂

Juba hetked peale 200 meeldimise täitumist hakkasime uurima, milline hübriidkaamera ja milline objektiiv oleksid kõige paremad. Nõu küsisime erinevatel sõpradelt ja tuttavatelt, kes tegelevad foto- ja videograafiaga, sest me ise oleme kõik täielikud võhikud. Neid valikuid sai palju ja nii keeruline oli valida välja see õige!

13.09: Lõpuks jõudsime otsusele, et Sony a6400 ja Sony objektiiv 18-135mm on ikkagi parimad ning tellisime need ja muu vajaliku tehnika ning vahendid koos juhendajaga ära. Sellest hetkest hakkas elevus vaikselt kasvama.

20.09: Tehnika, mida olime umbes nädalakese oodanud, jõudis kohale. Vaatasime kohe üle, millised need tehnikavidinad siis päriselus tunduvad. Sama päeva õhtul saime meeskonnaga kokku ja hakkasime kaamerat ja objektiivi katsetama ja tundma õppima.

Projekti kirjutades hakkasime hoolega mõtlema, keda kutsuda koolitusi läbi viima. Foto- ja videograafiahuvilisi meie kandis jagub, nii et valikuvõimalusi ikka oli. Aga kes on ikkagi parim?

26.09: Esimesena kutsusime kohale Joosep Michelsi, kes tegeleb hoolega filmimise ja pildistamisega ning toimetab Nortsi Productionsiga. Tema õpetas meile kaamera käsitsemise algtõdesid, näiteks, mida teeb ISO, mis asi on „shutter speed“ ja kuidas teha ilusaid pilte ka pimedas tähtedest või inimestest. Kohale tulnud noored olid omandatud teadmistega väga rahul, kuid kindlasti vajaksid need ka kinnistumist ja harjutamist, aga sellega jõuab veel tegeleda. Kui meil tekib küsimusi võis soovime midagi üle korrata, saame Joosepiga julgelt ühendust võtta. Kohal käis 5 noort, kahjuks ei olnud meid rohkem, kuna nädalavahetuseti on ühistranspordiliinid väga hajusad ning hetkel on ka külmetus periood. Keegi ei tahtnud tervisega riskida, nii et jäädi pigem koju end ravima.

Kaamera on meil ka juba kasutust leidnud. 22. september toimus Kõmsil Meediapädevusõhtu ning selleks, et seda üritust jäädvustada ning ka teistega jagada, tegime kaameraga pilte. Lisaks jäädvustasime 26.09 toimunud pisikest sünnipäeva.

Meediaõhtul tehtud pildid leiab siit: https://noored.laaneranna.ee/2020/09/24/komsil-toimus-tore-opetlik-ja-sisutihe-noorteprojekt-meedia-ohtu/

Vahepeal oleme teinud veel pilte, kui inspiratsioonituhin on peale tulnud ning kui oleme märganud midagi kaunist või põnevat. Parimad lähevad ka näitusele.

Mis edasi?: Plaanis on 20.10 läbi viia koolitus Mariann Peksariga, kes õpetab meile, kuidas ja millega loodust pildistada ning jagab oma kogemusi. Lisaks, 14.11 tuleb meid juhendama Marjaana Vaher, kes on aastaid fotograafiaga tegelenud ning seda ka stuudios töötades. Temaga hakkamegi õppima, kuidas teha ilusaid stuudiopilte. Lisaks teeme kõige lõpuks ühe näituse noorte pildistatud piltidest.

esmaspäev, 7. september 2020

Kõmsi video- ja fotograafia

Meie eesmärgiks on arendada video- ja fotograafia huvi, teadmisi ja oskuseid kohalike noorte seas. Selle täitmiseks me sooviksime projekti raames soetada kaamera koos objektiividega ning viia noorte jaoks läbi erinevaid pildistamise ja filmimise koolitusi.

Koolitusi tuleksid juhendama teised kohalikud foto- ja videograafia kogemusega noored, kuna noorelt-noorele õppimisviis on kõige efektiivsem. Projekti raames õpivad noored koolitustel filmimise ja pildistamise algtõdesid.

Koolituste vahepealsel ajal viib filmimine ja pildistamine noored õue ehk jäädvustame kõik koos loodust. Niimoodi kinnistuvad saadud teadmised ning neid saab ka praktiseerida.

Kui meie riiki peaks taas tabama eriolukord, siis viirus kaamerat toas ei hoia! Filmida ja pildistada saab ka õues käies ja 2 meetrit vahet hoides. See hobi viib noored õue loodust imetlema ja selle ilu nautima.

Kuna vaikselt koondub kogu maailm internetis, siis foto- ja videograafia abil saavad noored end seal ka väljendada hea kvaliteediga piltidega.

Peale projekti jääb kaamera kohalike noorte kasutada. Nii saavad nad ka edaspidi teha kauneid fotosid ja videoid. Projekti elluviimiseks vajame 1800€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.