Laheda raamatufond

kolmapäev, 16. oktoober 2019

Noored võitlesid lugemisharjumuse säilimiseks innukalt ja edukalt!

Projekti nimi: Laheda raamatufond „Nopime raamatuid“

Projekti toimumise periood: 17.04-17.08.2019

Projektimeeskonna liikmete arv: 2

Partnerite nimed: Tilsi Põhikool, Heli Künnapas, kirjastused Koolibri, Avita, AS Cristella, Rahva raamat, Petron print OÜ.

Projekti elluviimist alustasime aprilli algul. Projekti eestvedajateks olid Steffi ja Kelly. Meile meeldib väga lugeda, kuna enamus raamatuid noortekas olid juba läbi loetud, siis sellest areneski mõte uusi raamatuid soetada. Väga palju toetas nõu ja jõuga meie noorsootöötaja. Kokku osales projekti jooksul 80 noort ja lisaks muidugi meie kogukonnaliikmeid, kes tulid ka uudistama ja kuulama kohtumisi kirjanikega ja raamatutega.

Me soovisime projekti kirjutada sellepärast, et Lahe raamatukogu suleti aastal 2018, aga meie noored on harjunud lugema ja ka koolis antakse soovituslik kirjandus ette. Seetõttu on oluline, et meil oleks vajalikud raamatud omal kohapeal alati lugemiseks olemas ning ei peaks sõitma kümnete kilomeetrite kaugusele. Nii sündiski projektiidee.

Meie partneriteks olid Tilsi Põhikool, Heli Künnapas, kirjastused Koolibri, Avita, AS Cristella, Rahva raamat, Petron print OÜ. Saime neilt kõigilt kingiks mõned raamatud projektimeeskonnale ja raamatu „Jälgedes“ päeval esinejatele. Tilsi Põhikool lubas tasuta kasutada koolisaali ja huviklassi.

Projektitegevused on läinud peaaegu plaanipäraselt, mõned apsakad siiski tulid. Projekti kirjutades ja mõeldes hindasime natuke oma ajaplaneerimise oskust üle, ei arvestanud, et enamus projektimeeskonnast ja ka eestvedajad lõpetavad 9. klassi, mistõttu jäi vähem aega hobideks ja projektigraafikust kinni pidamisest. Üks kohtumine kirjanikuga ja raamatupäev kogukonnaga jäi juunikuusse. Viimane lõpuüritus toimus septembris, mille käigus kohtusime veel kirjanik Wimbergiga ja noortekeskuse omaosalusest sõidame parimate lugejatega Palamusele „Kevade“ radadele.

Mais- augustini saime oma raamatufondi palju täiendada, mis tõi kogukonnast uusi lugejaid juurde ja suvelugemise võistlus on täie hooga tööle läinud, viimastel maikuupäevadel oli noortekeskuse üle kümne raamatulugeja päevas, suvel natuke vähem. Koos noortekeskuse töötajaga sisustasime ka eraldi lugemise- ja vaikusetoa (pildid lisas). Kirjanik Epp Petronega kohtumisel oli kohal 38 noort. Heli Künnapasi kuulas 37 noort.

Igal kolmapäeval ja neljapäeval luges noorsootöötaja või suuremad noored ise ette uusi raamatuid ja tutvustasime ka „Nopi üles“ projekti, millest noored said uusi ideid ja julgust, et ka neil on võimalik ise edukat projekti kirjutada. Noorsootöötaja rõhutas, et ta võib nõuga abiks olla, aga noored peavad siiski ise ka vaeva nägema ja eest vedajaks olema, kui tahavad, et mõni nende unistus saaks täidetud. Meil on juba uusi mõtteid, kuidas jätkata uute projektidega.

Meie noorsootöötaja sai aastal 2018 Põlvamaa aasta maaraamatukoguhoidjaks, esitati ka nominendiks Põlvamaalt ja Eesti raamatukoguhoidjate ühing valis meie Ainika ka Vabariigis Aasta maaraamatukoguhoidjaks. Kuigi Lahe raamatukogu suleti ja sellel aastal meil Lahe raamatukogu enam pole, ei jää ükski raamat, mida noored soovivad, lugemata. Meie noortekeskuse põhisuunad ongi lugemine, üleelamislaagrid ja ajalooring. Seepärast on meie järgmine projektiidee kirjutada Isamaalise hariduse programmi, et saada veel rohkem võimalusi nende tegevuste arendamiseks. Mõtleme ka veel ühe väiksematele noortele mõeldud lugemispesa peale.

kolmapäev, 19. juuni 2019

Lugemishuvilisi tuleb aina juurde!

Projekti elluviimist alustasime aprilli algul. Projekti eestvedajateks on noored Steffi ja Kelly. Projektitegevused on siiani läinud peaaegu plaanipäraselt, mõned apsakad siiski tulid. Projekti kirjutades ja mõeldes hindasime natuke oma ajaplaneerimise oskust üle, ei arvestanud, et enamus projektimeeskonnast ja ka eestvedajad lõpetavad 9. klassi, mistõttu jäi vähem aega hobideks ja projektigraafikust kinni pidamisest. Üks kohtumine kirjanikuga ja raamatupäev kogukonnaga jäi juunikuusse.

Mais saime oma raamatufondi palju täiendada, mis tõi kogukonnast uusi lugejaid juurde ja suvelugemise võistlus on täie hooga tööle läinud, viimastel maikuupäevadel laenutati üle kümne raamatu päevas. Kirjanik Epp Petronega kohtumisel oli kohal 39 noort.

Igal kolmapäeval ja neljapäeval luges noorsootöötaja või suuremad noored ise ette uusi raamatuid ja tutvustasime ka „Nopi üles“ projekti, millest noored said uusi ideid ja julgust, et ka neil on võimalik ise edukat projekti kirjutada. Noorsootöötaja rõhutas, et ta võib nõuga abiks olla, aga noored peavad siiski ise ka vaeva nägema ja eest võtma, kui tahavad, et mõni nende unistus saaks täidetud.

esmaspäev, 20. mai 2019

Laheda raamatufond

Lahe raamatukogu ja Laheda noortekeskus töötasid varem koos ühistes ruumides, alates 2018 1. juunist suleti Lahe raamatukogu, vanemad noorte-, loodus- ja ajalooraamatud jäid meile alles.

Oleme lahedad noored Lahedalt ja meie noortekeskuse eripäraks noorte suur lugemus ja selle edasi propageerimine vanematelt noorematele. Kirjanduse tunde toimub aeg-ajalt meie noortekeskuses. Igal nädalal toimub ettelugemine. Meie suur soov on uuendada oma raamatufondi, lugeda uusi raamatuid, teha kaks korda kuus noortekeskuses lugemis- ja filmiöid. Sooviksime teha koostööd kogu kogukonnaga, meisterdamisraamatutest meisterdada koos vanemate või nooremate-õdede-vendadega.Kokaraamatud leiaksid kasutamist meie kaasaaegses köögis. Ilukirjandus arendab sõnavara, kirjandite kirjutamiseoskust, ajalooraamatutest õpime tundma kooli kõrvalt ka laiendatud ajalookäsitlust. Meie noorsootöötaja on suur toetaja ja innustaja lugemise ja kirjanduse teemal. Me ei tahaks, et lugemise hoog vaibuks, kuna raamatukogu suleti ja leiame, et sellega hoiame rohkem eemal ka noori nutiseadmetest.

Meie soov täitub, kui oleme saanud “Nopi Üles” projektist toetust. Vajame sellejaoks 1450.-€

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames