Maarja-Magdaleena köök

kolmapäev, 16. oktoober 2019

Noored õpivad läbi projekti igapäevaelus vajalikke oskusi

Projekti nimi: Maarja-Magdaleena kokandus

Projekti toimumise aeg: 18.04.2019-18.08.2019

Projekti juhtis noor Kariita

Osalejate arv kokku 16

Projekti eesmärk oli soetada noortekeskusesse köögimööbel, vajaminevad vahendid ja alustada kokandusringiga, et parandada noorte söögitegemise oskust.

Projekti lõpptulemusega võib väga rahule jääda, kuna kööginurk – vajaminevad vahendid said soetatud ja juuli lõpus algas kokandusring 2x nädalas .

Esialgselt oli plaanitud, et noortekeskuse uued ruumid avatakse mai keskpaigas ja et selleks ajaks on soetatud ka vajaminevad vahendid kokandusringi jaoks. Kuna remont ei saanud plaanitud kuupäevaks valmis, lükkus edasi ka avamis kuupäev. Noortekeskus avati 1. juuni. Selleks hetkeks oli olemas köögimööbel ja vajaminevad vahendid. Peale avamist algas ka kokandusring uute ja paremate võimalustega.

Eelmises noortekeskuse ruumides me samuti kokkasime, aga siis valmistasime asju, kus ei vajanud pliiti ega ahju, kuna meil neid ei olnud. Saigi tehtud kergeid salateid, võileivatorti, küpsisetorti, smuutisi jne.

Noored on väga rõõmsad uue köögi üle ja eriti, et nüüd saab valmistada soojasi sööke. Veidi kehva oli see, et projekt jäi liiga suvesse. Kuna projekti liikmed olid Tartu noored ja 9. klassi lõpetajad siis, peale kooli lõppu läksid kõik koju ära. Projektist ainult üks noor oli kohalik, kes korraldab ka kokandusringi.

Üks suuremaid miinuskohti oli see, et projekti tegemise ajal toimus Noortekeskuse uutes ruumides remont, mis ei saanud plaanitud kuupäevaks valmis ja avamis kuupäev lükkus muutkui edasi. Seetõttu lükkus edasi ka projekti kuupäev ja tegevused. Esialgselt pidi noortekeskus saama valmis juba aprillis, siis mais ja lõpuks oli avamine alles 1. juuni.

Teine väga suur miinuskoht oli see, et projekt jäi suvesse. Juunis oli kooli lõpp, suvel on lastel teised tegemised,paljud noored on kuskil ära, 9. klassi õpilased lõpetasid, noortekeskus oli 25.06-28.07 kinni, kuna oli suvepuhkus.

Noored on meelutult rõõmsad, et neil on olemas korralik köök, kus nad saavad erinevaid maitsvaid roogasi valmistada. See väljendub ka sellega, et alati kokkamise ajal on noortekeskus noori täis. Enne kokkamist eelmistel päevadel mõeldakse läbi mida valmistatakse. Kuna noortekeksuse köök on väike, siis peavad nad iga kord töid jagama, kes peseb nõud, kes tükeldab jne. Samas arvestavad noored ka sellega, et iga kord saavad erinevad noored erinevate asjadega tegeleda. Juuli lõpust kuni tänaseni on kokkamine toimund 2x nädalas. Kindlasti peale seda, kui algab kool on noortekeskuses veel rohkem lapsi, kuna koolis on õpilaskodu ja ka kaugematest kohtades elavad noored saavad noortekeskusesse tulla. Meil oli väga seda kööginurka tarvis ja kasutegur on sellel suur. Noored õpivad üksteistega rohkem arvestama. Mitmed noored on nõudepesemise ära õppinud. Väga tähtis asi on ka see, et nad tahavad valmistada neid samu asju ka kodus, mida me kokandusringis valmistame.

kolmapäev, 19. juuni 2019

Kokandusring ootab algusaega!

Täitsa algul sai võetud mitmest kohast köögimööblile hinnapakkumised. Kui muidu mõtled, et ega need köögid midagi nii palju maksa, aga lõppkokkuvõttes olid kõik pakkumised korraliku hinnaga. Sellel hetkel, kui pakkumisi sai võetud oli noortekeskuse uues ruumis remont ja ehitusmehed pakkusid variandi, et nende kaudu saaks ka köögimööbli koos paigaldusega.

Tänase seisuga on köögimööbel paigaldatud ja ostetud on ka pliit, ahi ja imur, mis on samuti paigaldatud. Soetamata on veel köögiriistad aga sellege tegeleme uuel nädalal ja peale seda saab hakkata kokkandusringiga pihta.

teisipäev, 7. mai 2019

Maarja-Magdaleena köök

Oleme Maarja-Magdaleena noortekeskuse noored ning meile väga meeldib kokata. Hetkel on meil selleks piiratud võimalused ja selle parandamiseks tuli meil idee luua peagi avatavasse Maarja-Magdaleena noortekeskusesse kööginurk vajamineva tehnikaga, et saaks valmistada seal maitsvaid ja mitmekülgseid toite. Noortekeskuses hakkab toimuma kokandusring üks kord nädalas ning siis oleks ka noortel olemas koht, kus saaksid teha endale sooja ja tervislikku sööki. Noortel tekiksid meeskonnatöö oskused ning söögi valmistamise oskused, mis on kasulikud eelkõige tulevikuks. Projekti elluviimiseks vajame 1800 eurot ning selle saamiseks on tähtis Teie abi! Meil on vaja kokku saada 200-like.

Muudame üheskoos oma kogukonna elu veel paremaks!

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Video lingil: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/336672836985817/