Ruusa noortetoa arendamine

laupäev, 15. detsember 2018

Viiest noorest sai kakskümmend viis!!

Meie projektiidee oma noortetoast tekkis juba vähemalt pool aastat varem, kui üks grupp Ruusa lapsi ja noori hakkasid meisterdamisringis käima. Kuna ruum selleks oli väga väike ning lapsi tuli üha juurde, siis oli tarvis suuremaid ruume, kus tegutseda. Viimaseks tõukeks oma ruumi saamise etapis oli jäätisekokteili valmistamise õpituba, kus suures kitsikuses üks laps kukkus ning kõik kohad said jäätisekokteili täis.

Alustasime projektitegevustega pihta 2018. a suvel. Esimene ülesanne oli ära remontida ruum, kus edaspidi olla. Ruumi remontimiseks kulus palju aega. Kõik panustasid omalt poolt palju, kuid oskustest tuli siiski puudu ja appi tõttasid lapsevanemad. Enamus remondist sai septembriks valmis ning saime meisterdamise töötubadega alustada. Puudu olid veel kardinad, tahvel seina peale ja muu, aga need ei seganud töötubadega alustamist. Kõik puuduva korrastasime ja sättisime jooksvalt.

Terve septembrikuu toimusid meisterdamise töötoad ning seal sai tehtud palju erinevaid asju. Meeldejäävamad neist olid liiva- ja fooliumipiltide tegemine, maskide meisterdamine ja helendavate põrkepallide valmistamine. Kuna meisterdamine kõigile väga meeldib, siis neid töötubasid oleme korraldanud ka oktoobri-, novembri- ja detsembrikuudes.

Oktoobrikuu oli pühendatud lauamängudele. Laupäeva hommikuti koguneti noortetuppa ja mängiti erinevaid mänge. Valikus oli Monopol, Reis ümber maailma, Uno kaardid, erinevad memoriinid, Laburynt jm. Praegu on mängud kapis ning kui keegi tahab, saab neid mängida, kui muudest tegevustest aega üle jääb.

November oli pühendatud sportimisele – toimusid lauatennise ning batuudil hüppamise tunnid. Viimased olid kõigi laste lemmikud, ka lauatennis tekitas lastes huvi, eriti poistes. Oskused muutusid järjest paremaks ning vilumus kasvas. Kui läheb külmemaks ja tuleb rohkem lund, siis on plaanis uisutamine ja suusatamine.

Detsember jäi muusikaringideks. Muusikaringide jaoks soetatud kitarr ja makk on väga vajalikud vahendid erinevate muusikastiilidega tutvumiseks. Detsembris on õpitud erinevaid jõululaule ja mõningaid rahvatantse. Detsember on hea aeg sõpradega koos olemiseks.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et see projekt on kaasa toonud palju häid asju. Nüüd on Ruusa lastel ja noortel koht, kus kokku saada ja mitmed vahendid, et midagi toredat koos teha. Positiivne on ka see, et laste ja noorte arv, kes soovivad tegevustest osa saada, järjest kasvab. Kui projekti alguses oli viis noort, kes andsid oma panuse video valmimisse, siis praeguseks on kokku 25 Ruusa last ja noort, kes erineval ajal ja moel on projektiga seotud tegevustest osa võtnud. Projekti eesmärgid said täidetud ja projekt vastavalt plaanile ellu viidud. See kogemus andis meile aimu projekti olemusest ning huvi ka edaspidi midagi üheskoos teha.

reede, 28. september 2018

Iga asi vajab aega ja kiirustada ei tasu, aga noortetuba on vägev!

Projekti nimi: Ruusa noortetoa arendamine

Koht: Ruusa, Räpina vald , Põlvamaa

Saime toetust Ruusale noortetoa rajamiseks. Kuigi suvi tuli vahele ja paljud lapsed olid vanaemade juurde juba ära sõitnud, hakkasime väiksema seltskonnaga remonti tegema. Alguses proovisime ise hakkama saada, aga peagi selgus, et on tarvis kedagi, kes oskaks pahteldada. Suur tänu Maimule, kes appi tuli ning ruumile uue ilme andis. Nüüd on meil noortetuba, mis on avar ja soe. Meil on seal palju ruumi tegutsemiseks.

Remondi tegemine oli kokkuvõttes väga huvitav ja õpetlik. Kõik tahtsid oma panust anda. Eriti hästi sujus koostöös akende teipimine ja värvimine. Septembrikuus on käimas meisterdamise õpitoad. Kuna projekt on veel algusjärgus ja huvilis palju, siis toimuvad õpitoad kaks korda nädalas. Iga kord on võimalus midagi uut teha. Oleme teinud juba külmkapimagneteid, pärlipuid, pilte jm. Oktoobrikuust hakkavad toimuma lisaks meisterdamise töötubadele ka lauamänguõhtud ning tulekul on veel spordi ja muusika töötoad.

Suuri probleeme esinenud ei ole. Väikseks murekohaks on asjade ostmine. Kuna Ruusa jääb suurematest keskustest kaugele, siis on raske vajalikke vahendeid muretseda. Lihtsamad asjad, näiteks värvid ja värvirullid, saab kätte ka Põlvast. Kuid huvitavatele lauamängudele ja muusikariistadele tuleb kindlasti Tartusse järgi sõita.

Projekt on pakkunud mitmeid huvitavaid õppimisvõimalusi. Oleme õppinud, mis üldse on projekt ja mida on vaja selle elluviimiseks teha. Lisaks oleme õppinud koos tegutsemist ja üksteisega arvestamist. Suurim õpitud teadmine on see, et iga asi vajab aega ning kiirustada ei tasu.

Tahame tänada kõiki, kes aitasid meil unistuse teoks teha ja rajada Ruusale oma noortetuba. Kuigi hetkel ei ole kõik veel päris valmis, tegutseme me ühiselt selle nimel, et meil oleks noortetoas mugav olla ja huvitav iga kord, kui kokku saame.

laupäev, 8. september 2018

Ruusa noortetoa arendamine

Ruusa külas on olukord, kus lapsi ja noori on palju, kuid vaba aja veetmise võimalusi on vähe. Meie tahame seda olukorda muuta. Tahame luua endile võimaluse oma vaba aega huvitavalt ja sisukalt veeta, rajades noortetoa ja sisustades selle erinevate vahenditega. Meil on olemas ruum, mida me võime kasutada, kuid see on halvas olukorras ning seda tuleb remontida. Remondi teeme ise lapsevanemate abiga. Noortetoas hakkab toimuma meisterdamise ring, spordiring ja muusika ring, võimalik on mängida lauatennist, lauamänge, laenutada sporditarbeid. Tulevikus on plaan korraldada seal erinevaid õpitubasid lastevanemate juhendamisel ja palju muud huvitavat. Meie leiame, et enda elu peab ise huvitavaks tegema!

Selle jaoks vajame täpselt 2000€

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/681945955482977/