Salme välitegevused

kolmapäev, 25. november 2020

Loobumine ei ole lahendus 🙂

Projekti nimi: „Salme välikohvikud ja lauatennis“

Projekti toimumise periood: 13.02-31.10.2020

Projektimeeskonna liikmete arv: 2 (kevad) 1 (sügis)

Osalejate arv: 80

Idee oli läbi tervislike noortekohvikute ja õueala täiendamise suunata noored nutitelefonide tagant õue koos aega veetma. Koolis õpilasesinduse eestvedamisel korraldanud kohvikuid ja näinud kui ägedad on need päevad kui noored suhtlevad ettevõtlikkust arendades. Meie idee seisnes selles, et igal teisipäeva oleks olnud koolis kohalike noorte korraldatud noortekohvikupäev, kus müüakse tervislikke snäkke (nagu smuutid jms). Lisaks soovisime kevadel korraldada kogukonna noorte kokkamispäeva, kus oleks saanud osaleda kõik noored meie vallast (sh teistest koolidest).

Kokkamispäev oleks koosnenud söögi tegemisest, kus igal registreerunud osalejal on samad toiduained ning ka õueala täiendamise talgutest. Tehakse süüa, degusteeritakse ja mängitakse seltskonnamänge, tehakse tööd..ehk oleks justkui selline mõnus noortepäev. Noortepäevale oleks kutsunud ka koka, kes noortega süüa teeks.

Läbi meie idee areneks noorte organiseerimisvõime (kohvikuid tuleb korraldada ja läbi viia), areneb ettevõtlikkus (kokkamised ja koostöö, idee leidmine kokkamiseks ja realiseerimine) ning suhtlusoskus. Lisaks saaks teha noortega ka omavahel koostööd (kokkamispäeval). Meie noorte seas on populaarne lauatennis, kuid praegu saame seda mängida vaid koolis. Soovime aga noori suunata õue ning välilauatenniselaud annaks meile võimaluse mängida lauatennist igal ajal. Juhtus aga nii, et koroona tuli peale ja ühtegi kohvikut meil korraldada ei olnud võimalik.

Sügisel aga juhtus nii, et L.A.D.U esindaja Mariliis vahetas elukohta ja enam Salme noortega ei tegelenud ja noorte poolse projektimeeskonna liige Kertu lõpetas kooli ja alles jäin ainult mina, Karoliina. Otsustasin siiski selle väljakutse vastu võtta ja proovida ära teha. Sest kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab.

Kuna sügisel oli veel lisaks palju kevadel ära jäänud üritusi, pidin oma esialgse plaani ümber mõtlema, et siiski see laud enda kooli õuealale saada ja noortele liikumisrõõmu tuua. Rääkisin läbi ka Eesti ANK Nopi Üles projektijuhi Riin Luksiga ja tegime uued kokkulepped. Plaani sai võetud, et korraldame ühe lauda tutvustava ürituse, kus pakume smuutisi, teeme õpilasesindusega kokkamisõhtu, ajurünnaku, kus mõtleme erinevaid ideid ka tulevikuks, korraldame lauatenniseturniiri ja kuna meie algne märksõna oli tervislikkus aga kuna kohvikuid korraldada ei õnnestunud, siis otsustasime, et kutsume meile tervislikust toitumisest ja treeningu olulisusest personaaltreeneri rääkima.

Esimese asjana siis toimuski lauda tutvustav üritus, kus osalesid kõik sellel päeval olevad koolilapsed. Ostsime projekti raames endale ka blenderi, et edaspidi ka veelgi tervislikumad olla. Samuti otsustasime olla keskkonnasõbralikud ja mitte osta esialgses projektis olnud ühekordseid nõusid, vaid ostsime bambusest tassid, taldrikud, kannud ja kausid- neid on noortel väga hea ka edaspidi üritustel ja noortekeskuses kasutada. Nipi, kuidas lapsed kõik õue meelitada, oligi see, et pakkusime smuutisi ja tervislikku ampsu sinna juurde, osalejaid oli 80.

Teise asjana korraldasime õpilasesindusega väikse kokkamisõhtu. Kus õppisime elaval tulel pitsat valmistama, mängisime seltskonnamänge ja viibisime looduses, olgugi, et oli juba hilissügis aga lõke soojendas meid, osalejaid 9. Kolmandaks käisime linnas Spordikomitees, kus FAF-i paberitega personaaltreener, Kristel peel meile oma teadmisi toitumise ja treeningu olulisusest rääkis. Just see, mida ka meie oma projektiga saavutada tahtsime, osalejaid 13. Ja neljanda asjana siis lauatennise Halloweeni turniir- tõsi, seda saime ainult väiksematega teha, sest hiljem lihtsalt kallas vihma.

Üldse tuleb märkida, et see sügis ei ole meie välitenniselauale just soodne olnud, sest on olnud ainult loetud päevad, kui vihma ei saja, osalejaid 20. Kogemusest rääkides, siis seda oli rohkem kui küll. Kui alguses mõtlesime loobuda, siis oma koordinaatori utsitusel otsustasime ikka ära teha. Kõige suurem väljakutse oligi see aja leidmine. Hirm, et äkki pannakse jälle koolid kinni ja kindlasti kogenematus ka – nagu öeldakse, siis hirmul on suured silmad.

Valesti läks kindlasti ka see, et avastasime alles lõpus, et ei olnud neid vajaminevaid plakateid kasutanud postituste juures ja seda ei olnud veel laua peal ka. See viga sai parandatud ja plakat on tehtud ning kindlasti tuleb meil selle laua ja blenderiga veel palju üritusi ja edaspidi kasutame oma postituses ka vajaminevaid logosid.

Kogukonna suurem kasusaamine on kindlasti laua kasutamisega veel alles ees, kuna laud on nii vähe aega veel jõudnud meie kasutuses olla, kuid kindlasti pakub see ümberkaudsetele inimestele huvi ja muidugi ka koolilastele. Lauatennis on meie koolis väga popp ja kui seda saab veel teha õues, eriti kevadel, siis on see imeline.

Oleme väga tänulikud, et selline võimalus meil nüüd on. Järgmistele taotlejatele soovime omalt poolt julget pealehakkamist, sest kui on juba julge alustamise samm tehtud, siis need sammud viivad sujuvalt ja jooksvalt ka järgmiste sammudeni. Lihtsalt tuleb usaldada elu kulgu ja voolamist. Lõpetuseks on rõõm teiega jagada ka pildimaterjali, mida meil on küll veidi vähe, kuna tegutsemisehoos ei olnud alati meeles, et pildistada tuleb. Pealegi oli ju meie projekt ka sellest, et vähem aega nutiseadmetes veeta. Midagi siiski õnnestus purki koguda.

Projektijuht Karoliina

kolmapäev, 19. august 2020

Eriolukord ajas plaanid sassi

02.03.2020 saime kätte I makse 1620€ väärtuses. Seejärel alustasime kohe plaanide tegemist, millal kohvikutega alustada. Plaanis oli alustada peale trimestri lõppu, kuid siis kuulutati välja eriolukord ning meie plaanid jäid katki. II makse saime 14.04.2020 180€.

Me ei ole ellu viinud ühtegi projektitegevust. Mariliis on küsinud hinnpakkumisi välitenniselaua kohta, kuid need alles laekuvad.

Nüüd, kus eriolukord on lõppenud ja piirangud lõdvenenud, siis alustame oma projektiga augusti teises pooles, sest siis on ka noortel juba veidi vabam aeg (suvetöötamised on lõppenud ja valmistutakse kooliks.Läbi noorsootöötajate on teisi piirkondi (Aste, Lümanda ja Kärla) projektist teavitatud. Kuupäeva lähenedes on ka plaan teha plakat ning seda sotsiaalmeedias levitada.

Kokkuvõtteks: kulusid seni tehtud ei ole, kuid soovime siiski need hiljemalt 30.08.2020 ära teha.

 

reede, 28. veebruar 2020

Salme välitegevused

Hoolimata looduskaunist ümbrusest on noored ikka ninapidi nutitelefonides, õues ollakse vähe ning peamiselt veedetakse aega virtuaalmaailmas. Meil on lahendus: teisipäevased tervislikud noortekohvikud, kogukonna ühine kokkamispäev koos kokaga (piirkonna noortele) ning äge õueala koos pinksilaua ja mitmekesiste võimalustega koos aja veetmiseks. Idee vormistus kahe erineva noortegrupi koostöös.

Meie eesmärk on läbi tervislike noortelt-noortele noortekohvikute ja õueala täiendamise suunata Salme noored nutitelefonide tagant õues koos aega veetma.

Meie idee seisneb selles, et igal teisipäeval oleks koolis kohalike noorte korraldatud noortekohvikupäev, kus müüakse tervislikke snäkke (nagu smuutid jms). Noortekohvikud on avatud kõigile soovijatele. Lisaks korraldame kevadel kogukonna noorte kokkamispäeva, kus saavad osaleda kõik noored meie vallast. Kokkamispäev koosneb söögi tegemisest, kus igal registreerunud osalejal on samad toiduained ning ka õueala täiendamise talgudest. Tehakse süüa, degusteeritakse ja mängitakse seltskonnamänge, tehakse tööd..ehk oleks justkui selline mõnus noortepäev. Noortepäevale kutsume ka koka, kes noori juhendab.

Läbi meie idee areneb noorte organiseerimisvõime (kohvikuid tuleb korraldada ja läbi viia), areneb ettevõtlikkus (kokkamised ja koostöö, idee leidmine kokkamiseks ja realiseerimine) ning suhtlusoskus. Lisaks saaksime teha noortega ka omavahel koostööd (kokkamispäeval).

Kogukonnale loob see idee võimaluse külastada noortekohvikut ja toetada meie ideed. Lisaks hoiab meie pisikest kogukonda elus kool, maapiirkondades on ikka nii, et kool on kogukonnakeskus. Idee on kogukonnale vajalik, et noored liiguks rohkem, oleks rohkem õues, kasutaks oma vaba aega kasulikumalt ja kooli ümbruses oleks elu. Meie idee on jätkusuutlik ehk kuigi projekt lõppeb, saab tulemust kasutada pikemalt – täiustatud õueala on kättesaadav kõigile (sh pinksilaud). Meie noorte seas on populaarne lauatennis, kuid praegu saame seda mängida vaid koolis. Soovime aga noori suunata õue ning välilauatenniselaud annaks meile võimaluse mängida lauatennist igal ajal ja igal soovijal.

Avaliku õueala jaoks vajame 1800€.

Noorte piirkondlike omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/2595359600581540/