Sillamäe kokandus

reede, 18. detsember 2020

Meeskonnatöö on kõige alus

Projekti nimi: „Sillamäe kokandus“

Projekti asukoht: Sillamäe Avatud Noortekeskus ESN

Projekti toimumise periood: 27.10.2020-30.11.2020

Projektimeeskonna liikmete arv: 6

Projekti partnerid: MTÜ ESN, Viktoria Jakubovitš (mentor)

Projektis osalejate arv: 40 in.

Kulinaarsed meistriklassid, mida juhivad kogenud mentorid, meistriklassidest tehti ka otseülekandeid.

4 töötuba 8 inimest igas + 2 kokad ja pildistaja

Eetrites vaatajate arv: 163+ 124 +57 = 344

Valmistasime köögi jaoks toa ette, võtsime välja mittevajalikud asjad ja värvisime seinad, koostasime köögi jaoks vajalike asjade nimekirja ja hakkasime otsima hinnapakkumisi, tellis kõik vajaliku, toimus kohtumine mentoriga, arutati võimalikke meistriklasse, koostati tegevuskava ja osteti töötubade jaoks vajalikke tooteid. Kui kaup saabus, panid nad köögi kokku ja kaunistasid, valmistusid töötubadeks. Kõik meistriklassid olid eelregistreeritud. Kokku oli 4 meistriklassi, igas 8 inimest. Kodused pelmeenid, kanamähised, Itaalia pitsa, Eesti magustoit – karamellipuding moosiga. Iga töötuba kestis 2 tundi. Töötubade käigus tutvustas mentor osalejatele köögi reegleid, vajalikke turvameetmeid ning õpetas erinevaid toiduvalmistamise tehnikaid.

See projekt on näidanud, et kööki pole kerge luua, projekti käigus võib tekkida palju probleeme, näiteks elektrienergia või defektsete kaupade või laos olevate kaupade puudumise korral. Samuti sunnib praegune olukord meid töötubades osalejate arvu piirama. Mentor ei aidanud mitte ainult töötubade ajal, vaid aitas ka kööki ette valmistada. Meeskonnatöö on selles küsimuses väga oluline, kui peate kõik lühikese aja jooksul lõpetama. Õppisime, kuidas hakkama saada erinevates olukordades, töötada meeskonnas, õppisime, milline on ruumi paigutus ja kujundus. Tutvusime erinevate köökide, retseptide, õppisime roogasid valmistama, õppisime kasutama erinevaid seadmeid, õppisime tundma toiduvalmistamise tehnikaid ja toidu säilitamise reegleid.

Poisid on väga rahul, et köök on tekkinud, et on võimalus seda igal ajal mitmesuguste ürituste ja noorte tegevuste jaoks kasutada. Töötubades said osaleda kõik 7–26-aastased, mõne jaoks oli see esimest korda elamus. Kõik on väga rahul

Ennepanekuna pakume, et võib-olla on võimalik lisada võimalus kandideerida vene keeles.

Tutvu kokandusvideodega siin:

https://molodoi.ee/sillamae-kokandus/

esmaspäev, 14. detsember 2020

Meisterklassid ekspertide käe all!

Valmistasime ette köögi toa, ostsime kõik köögi jaoks vajaliku, samuti tooted meistrikursusteks. Koos mentoriga koostasime töötubade kava (vene köök – pelmeenid, Itaalia köök – pitsa, Eesti köök – karamellipuding moosiga, tervislik toit – kana wrap). Esimene töötuba on juba toimunud, kõik sujus ja otseülekannet oli võimalik läbi viia, kuid kuna ruumid pole professionaalse otseülekande jaoks piisavalt suured, teeme ainult fotoreportaaži. Pärast esimest töötuba analüüsisime kõiki tugevusi ja nõrkusi ning eelseisvates töötubades võtame arvesse kõiki oma puudusi.

Eriti hästi on läinud köögikorraldus, hubane ja mugav toidu valmistamiseks. Suurepärased mentorid, nad räägivad ja seletavad väga huvitavalt.

Meil oli tekkinud elektrilised probleemid. Köögi ohutuks kasutamiseks ettevalmistamine võttis aega. Samuti oli probleeme kööki esemete tellimisega, eriti kohaletoimetamisega, mõned esemed saabusid hilja või defektselt või olid otsas.

Köök on juba valmis ja esimene meistriklass juba läbi viidud, meid ootavad novembri lõpuni veel 3 meistriklassi. Seal on juba esimene otseülekanne ja fotoreportaaž. Järgmised sammud on viia läbi ülejäänud töötoad, teha kokkuvõte, avaldada artikkel valminud projekti kohta ja mõelda edasistele plaanidele.

Õppisime, kuidas koostada vajalike ostude loendeid, osta, kööki kujundada, meeskonnas töötada, töötubasid planeerida ja korraldada, õppisime pelmeene valmistama, projekti kirjutama ja ellu viima, olema paindlik ja hakkama saama tekkivate probleemidega.

Pildid ja videod:

https://molodoi.ee/18-11-2020-pryamoj-efir-lepim-domashnie-pelmeni-nachalo-17-00-chasov/

https://molodoi.ee/domashnie-pelmeni-sobstvennymi-rukami/

https://www.instagram.com/p/CIAX24bDv4z/

https://www.instagram.com/p/CHpnQ1hjG32/

https://www.instagram.com/p/CH80J1YjvAX/

https://www.instagram.com/stories/highlights/17852212127381895/

 

neljapäev, 5. november 2020

Sillamäe kokandus

Meie oleme aktiivne ESN-i noortegrupp ja meie projekti peamine eesmärk on tõsta teadlikkust tervislikust toitumisest ning erinevatest kultuuridest kokanduse töötubade korraldamise kaudu Sillamäe Avatud Noortekeskuses ESN-i baasil.

Meile meeldib väga süüa teha ja koos aega veeta, aga kahjuks ei saa seda teha, sest köök puudub. Köögi soetamine võimaldab läbi viia kokkamisega seotud üritused ning meie eesmärgi saavutada. Meie ESN-i grupp õpib projekti käigus kuidas: projekte kirjutada, meeskonnas töötada, koostada tegevuskava, koostada eelarvet, osta vajalikke asju, kavandada töötubasid, valmistada ette ja töötubasid läbi viia, tutvuda erinevate rahvusköökide, tervisliku toitumise ja toiduvalmistamise põhitõdedega, kirjutada artiklid, harjutada eesti ja inglise keelt.

Töötubades osalevad noored õpivad: uusi retsepte, valmistavad tervislikke toite, erinevaid rahvustoite, omandavad uusi tutvusi, saavad keelt harjutada ja tutvuvad noortele pakutavate tegevustega.

Kasu ühiskonnale: igaüks saab kasutada kööki ja/või korraldada oma üritust noortekeskuses ka pärast konkreetse projekti lõppu ja tugevdada koostööd osapoolte vahel.

Projekti eelarve on 1800 eurot.

Pane LIKE ja toeta meid sellega.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.