Tartu kokandusering

kolmapäev, 5. detsember 2018

Ettepanekud, mida tasub ka teistel meeles pidada – ikka ainult abiks 🙂

Projekti nimi: Kokandusklubi

Toimumise periood:

Asukoht: Aparaadi Noortekeskus, Kastani 42, Tartu

Korraldajate arv: 2 projektijuhti, 2 kokandusõpetajat Rahvusvahelisest majast, 1 noorsootöötaja (projekti juhendaja)

Osalejate arv: Kokandustundides osales 3-10 noort, olenevalt korrast.

Kirjeldus toimunust:

Aparaadi Noortekeskus (endine Tähe Noorteklubi) kolis 2018 aasta jaanuaris uutesse ruumidesse Aparaadi tehases. Uues asukohas oli väga väike ja algelise väljanägemisega köök, kus ei olnud kokkamiseks vajalikke vahendeid.

Tänu Nopi Üles projektile ehitati noortekeskusesse uus köök sh tasandati põrand, veeti uus elektriühendus, ventilatsioon ja muidugi paigaldati köögimööbel ja osteti köögitehnikat ja erinevaid vahendeid, millega süüa valmistada.

Eialgu oli plaanis ehitada kiirelt sisse uus köök, et alustada juba suvel kokandusringidega, kuid ruumid olid täis üllatusi, mille tõttu köögi ehitamine ei olnud nii lihtne. Esiteks ilmnes, et noortekeskuse ruumide põrand oli nii ebatasane, et uus mööbel hakkas selle peal tugevalt loksuma, see hakkas uut mööblit lõhkuma. Selle ärahoidmiseks valasime kööginurka uue tasasema põranda. Lisaks avastasime, et elektripliit on praeguse elektrijuhtmestiku jaoks liiga võimas ja kui kasutasime pliidil mitut plaati korraga või ühte plaati ja ahju korraga, siis lõi keskuse korgid välja. Seega pidime paigaldama uusi juhtmeid ja kaitsmeid elektrikilpi, et saaksime köögis samaaegselt erinevaid elektriseadmeid kasutada.

Aparaadi tehase ruumide haldaja nõue oli, et võime kasutada vaid nende poolt ettenähtud elektrifirmat elektritööde teostamiseks, ei olnud lubatud kasutada kõiki elektrike. Suvisel ajal oli elektriku tööjärjekord väga pikk, seetõttu venis juhtmete paigaldus mitu nädalat oodatust pikemaks.

Peale põranda ja elektri paigaldust saime köögimööbli ja pliidi lõpuks paika. Lisaks ostsime nuge, kahvleid, taldrikuid, kausse jm vajalikku, et saaksime kokandustunde teha.

Suvisel ajal ei käinud noortekeskuses palju inimesi, sest ilmad olid väga ilusad. Rahvusvaheline maja, kes pidi tulema esimesi kokandustunde läbi viima oli ka puhkusel. Proovitunni viisime läbi poolikus köögis, aga suvisel ajal oli noortekeskuses noori vähe. Seega toimusid suvel noortekeskuses niisama kokkamised.

Sügisel hakkas noortekeskuses jällegi rohkem noori käima. Rahvusvaheline maja oli nõus kokandustunde tegema. Ühe kokandustunni hind, mis nemad läbi viisid oli palju kallim, kui tavaline kokandustund, sest Süüria jm põnevamate kultuuride toiduained on saadaval vaid kindlates poodides ja paljusid asju saab vaid ettetellimisel. See teeb ühe kokandustunni hinna kõrgeks, aga toidud on väga põnevad ja maitseelamused hoopis midagi muud, kui tavalistes kokandustundides.

Rahvusvahelise maja kaasamine aitas kogukonna inimestel kokku tulla. Paljud Tartus elavad süürlased on siin juba mitu aastat elanud ning projekt aitas neil tunda end tugevamalt siinse kogukonna osana. Noortel oli põnev õppida erinevaid rahvustoite.

Saadud kogemused:

 1. Tuleks teha paremini läbimõeldud eeltööd. Oleksime võinud ette teada, et juhtmestik ei ole uute köögivahendite jaoks piisav. See oleks aidanud suvel aega kokku hoida.
 2. Eelarvesse tuli väga palju asju. Mõned olid väga väikesed kulud, aga samas vajalikud. Kogemus eelarve täitmisega.
 3. Alati tuleb küsida mitu hinnapakkumist. Esimene elektriku hinnapakkumine oli üle 700€. Teine pakkuja tegi töö ära 120€. Elektriku kulusid ei olnud algul planeerinud. Lisaks ostetud asjadele saime ka tasuta köögitarbeid. Seega tulime summaga välja.

Ettepanekud järgmistele taotlejatele:

 1. Hoolikas eeltöö ja projekti teostamise etappide üksikasjalik läbimõtlemine aitab projekti teostamisel palju aega kokku hoida.
 2. Poes käimine nimekirjaga aitab meeles pidada, mis asju on vaja osta. See aitab hiljem tšekkide sisestamise aega kokku hoida.
 3. Kõik kuludokumendid hoida alati ühes kohas. Üks kokandustunni tšekk oli meil vahepeal kadunud, seega ei osanud me sellega arvestada. Tšekk ilmus välja aruannet koostades, seega ületasime eelarvet 8,25€-ga ja noortekesus pidi viimase tšeki pooleldi omatulust maksma.

kolmapäev, 12. september 2018

Pildipäevik loob hea ettekujutuse, kui suure töö noored ära teevad..

Projekti nimi: Kokandusklubi

Asukoht: Aparaadi Noortekeskus, Kastani 42, Tartu

Toimunu ülevaade: Aparaadi Noortekeskusesse ehitati uus köök: põrand, elektriühendus, ventilatsioon ja muidugi köögimööbel, köögitehnika ja vahendid. Ruumide põrand oli nii halb, et uus mööbel jäi sinna loksuma ja köögipindasid oli ebamugav kasutada. Seega tuli valada tasandav põrand, et mööbel püsiks paigal, ega loksuks kasutamise ajal. Lisaks avastasime, et elektripliit on praeguse elektrijuhtmestiku jaoks liiga võimas ja kui kasutasime pliidil mitut plaati korraga või ühte plaati ja ahju korraga, siis lõi keskuse korgid välja. Seega pidime paigaldama uusi juhtmeid ja kaitsmeid elektrikilpi, et saaksime köögis samaaegselt erinevaid elektriseadmeid kasutada.

Elektritööde teostamiseks võisime kaasata vaid Aparaadi tehasele sobilikke partnereid, ei olnud lubatud kasutada kõiki elektrike. Suvisel ajal oli elektriku tööjärjekord väga pikk, seetõttu venis köögi ehitus mitu nädalat oodatust pikemaks.

Peale põranda ja elektri paigaldust saime köögimööbli ja pliidi lõpuks paika. Lisaks ostsime nuge, kahvleid ja taldrikuid, kausse jm vajalikku, et saaksime kokandustunde teha.

Suvisel ajal ei käinud noortekeskuses palju inimesi, sest ilmad olid väga ilusad. Rahvusvaheline maja, kes pidi tulema esimesi kokandustunde läbi viima oli ka puhkusel. Proovitunni viisime läbi poolikus köögis, aga suvisel ajal oli noortekeskuses noori vähe. Seega toimusid suvel noortekeskuses niisama kokkamised. Projektiga jätkame sügisel, kui noored on linnas tagasi ja rahvusvahelise maja kokandustundide juhendajad saavad tunde läbi viia.

Mida õppisime: alati tuleb küsida mitu hinnapakkumist. Esimene elektriku hinnapakkumine oli üle 700€. Teine pakkuja tegi töö ära 120€. Elektriku kulusid ei olnud algul planeerinud. Lisaks ostetud asjadele saime ka tasuta köögitarbeid. Seega tulime summaga välja.

Ülevaade piltides:

 1. Viimane vaade köögile, enne lammutust. Saime mõned tasuta asjad: ahjuplaat, mis on väga aeglane. Varasemalt oli palju kruuse, mõned taldrikud, mikrolaineahi ja veekeetja. Ruumi kokkamiseks ei ole. Köök oli väga väike, ega näinud köögi moodi välja. Kappe polnud, et asju ära panna.

 1. Uute seadmete ost: elektripliit koos ahjuga (+ praepannid kaasa), elektriline kaal, vahvlimasin, fritüür.

 1. Köögimööbli kokkupanek. Mööbel jäi põrandal loksuma

 1. Uue põranda valamine, et põrand oleks ühtlasem.

 1. Peale uut elektrijuhtmestikku ja kaitsmeid elektrikilpi, saime paigaldada kubu ja varsti lisandus ka ventilatsioon

 1. Paigaldasime köögi teise seina, kui ta varem oli, et oleks rohkem ruumi, kus süüa teha.

 1. Süüria kokandustund. Suvel oli Rahvusvaheline maja puhkusel ja noori noortekeskuses vähe. Seega polnud mõtet tunde teha. Rahvusvaheline maja saab rahvusvahelisi kokandustunde tulla juhendama al 29.09. Enne seda alustame küpsetus ja pagaritundidega.

 

neljapäev, 31. mai 2018

Tartu noorte kokandusering

Oleme Aparaadi Noortekeskuse, Tartu Kutsehariduskeskuse ja Rahvusvahelise maja noored. Meie suur kirg on kokandus ja sellega seoses on meil üks unistus. Projekti raames soovime luua Aparaadi Noortekeskussekööki, kus hakkame õppima, kuidas valmistada teiste rahvaste sööke ja taimseid toite, samuti omandame pagari ning kondiitri kogemusi. Igal noorel on võimalus ka oma lemmiktoidu tegemist teistele õpetada. Projekti raames toimuvad erinevad kokanduskoolitused, kus õpime tundma tervislikku ja erinevate kultuuride toitu, õpime rohkem toitainete kasust ja kahjust ning poputame ennast magustoiduga. Huvi on suur ja tänu “Nopi Üles” programmile saaksime endale sisustada korraliku köögi ja alustada kokandusklubiga, mis võiks kasvada välja kohaliku noorteelu üheks populaarsemaks sündmuseks. Esimene kokandus on juba 5. mail, mis on pühendatud üle-eestilisele talgupäevale Teeme Ära. Talgupäeva ja meie esimese kohtumise teemaks on rahvusvaheline kokandus ja kultuuripärandiaasta. Kogu köögi seame töökorda suve jooksul, siis teeme ettevalmistusi ka kokandusklubiks. Selleks vajame 2000€. Sinult ei oota me muud, kui ühte laiki sellele pildile. Kui saame 200 meeldimist täis, oleme oma unistuse täitumisele sammukese lähemal.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.