Tervislikud eluviisid on popid!

esmaspäev, 2. juuli 2018

Aruküla noored peavad oma tervisest lugu

Projektitegevuste raames on noored kohtunud neli korda. Viimane lõpetamine tuleb hoopis juulis, sest juunis langesid koolilõpp, eksamid ja kõik muu kokku ning olime sunnitud lükkama selle edasi. Sellest pole muidugi midagi, sest saime pikema aja,et viia oma eesmärgid ellu, mis seadsime esimesel kohtumisel, kus mõõtsime oma kehakoostisi. Viimasel kohtumisel mõõdame uuesti ja vaatame kas ja mis on muutunud.

Esimesel korral saime kõik mõõta oma kehakoostist. Tervisekoolitaja Mirko Miilits ka selgitas meile, mida kõik numbrid tähendavad ning kuidas enda jaoks asja parandada saaks. Kõige olulisem, mida sellest õppisime- kõigi kehatüübid on erinevad ning teineteisega end võrrelda ei tasu. Kõik said individuaalsed lehed, kus oli peal täpselt nende keha hetkeolukord ja mida võiks paremaks muuta. Kahjuks ei saanud paljud noored sellel kohtumisel osaleda terviseprobleemide tõttu. Siiski oli noori Arukülast-Alaverest-Raasikult kokku 21.

Teine kohtumine läks juba praktilisemaks, kus koos õppisime tegema maiuseid, mis on süütunde vabad. Ehk kõik koostisosad on kehale head ning ei lisa kaalu. Toitumisnõustaja Katriina andis meile palju häid nippe ja tutvustas uusi toiduaineid, millega kokates saab magusaisu täis tervislikul moel. Väga lahe oli ise teha raffaello kommi, mis on täiesti tervislik! Sel kohtumisel olid enamus noored kohal ning tegime ka tutvumismänge ning maastikumängu, kus pidime ühtse meeskonnana tegutsema. Tagantjärgi mõistsime, et oleksime tahtnud ka tervislikku soolast ampsu õppida tegema ning edastasime oma soovi ka meie tervisekoolitajale, kes lahkelt vastu tuli ning saame seda viimasel kohtumisel teha. Sel korral oli laua taga 17 noort.

Hiljem sai ka väiksematele samu kommidetegu õpetatud!

Kolmandal kohtumisel oli meil külas füsioterapeut, kes õpetas meile erinevaid harjutusi, kuidas oma rühti parandada. Paljud said aru, et isegi istumine, mis tundub nii elementaarne, on saanud valede harjumustega valukohaks ning seda peab muutma, et enda selga hoida. Kohtumine oli nii põnev ja tegus, et isegi pilti ei jõudnud teha. Võimlemiseks kasutasime muide harjavart, mis näitab, et ka koduste vahenditega on kõik võimalik. Kokku tuli 12 noort.

Neljas kohtumine toimus Arukülas Heategevuslikul jooksul. Panime välja kaks tiimi. See kohtumine oli väga teistmoodi ja läks hinge. Selle sündmuse eesmärk on väga üllas ja oli tore näha, et nii palju noori oli tulnud sellest osa saama. Hiljem istusime veel korra kõik koos ja tegime väikse tervisliku pikniku.

Plaanitud tegevused on enamvähem olnud algse plaani järgi, kuid paljude osalemine on jäänud just haiguse taha ning see on kurb, et seetõttu jäid nad ilma mõnest vahvast kohtumisest.

Projektist õppisid noored väga palju. Osalevad noored said väga palju teoreetilisi teadmisi ja ka praktilisi oskusi, et oma elustiil muuta vastavalt enda vajadustele tervislikumaks. Arvan, et igaüks sai aru, et oluline pole mitte kaal, vaid enesetunne ja see, et hea ja toitaine rikas toit teeb meele heaks ja annab energiat kogu päevaks. Väga tore oli ka väiksematele õpetada tervislikke kommide tegemist. Projekti läbiviijad said teadmisi kuidas kirjutada projekti, kuidas suhelda erinevate osapooltega ning kuidas teha aruandlust.

Juhendajate lemmikosaks on see, et nagu eelmise ühisprojektigagi, on noored justkui üheks tiimiks saanud ning tõsiselt ootavad järgmist kohtumist. Kõik kohtumised on olnud väga ägedad ning muidugi äärmiselt õpetlikud!

Aitäh Nopi Üles, et saime teha sellise laheda ja õpetliku tervisekoolitustesarja!

esmaspäev, 30. aprill 2018

Õpetlik aga fun!

Projektitegevuste raames on noored kohtunud kolm korda. Esimesel korral said kõik noored mõõta oma keha koostist. Tervisekoolitaja Mirko Miilits ka selgitas meile, mida kõik numbrid tähendavad ning kuidas enda jaoks asja parandada saaks. Kõige olulisem, mida sellest õppisime – kõigi kehatüübid on erinevad ning teineteisega end võrrelda ei tasu. Kahjuks ei saanud paljud noored sellel kohtumisel osaleda terviseprobleemide tõttu. Siiski oli noori kokku 21. Teine kohtumine läks juba praktilisemaks, kus koos õppisime tegema maiuseid, mis on süütunde vabad. Ehk kõik koostisosad on kehale head ning ei lisa kaalu. Toitumisnõustaja Katriina andis meile palju häid nippe ja tutvustas uusi toiduaineid, millega kokates saab magusaisu täis tervislikul moel. Väga lahe oli ise teha raffaello kommi, mis on täiesti tervislik! Sel kohtumisel olid enamus noored kohal ning tegime ka tutvumismänge ning maastikumängu, kus pidime ühtse meeskonnana tegutsema.

Kolmandal kohtumisel oli meil külas füsioterapeut, kes õpetas meile erinevaid harjutusi, kuidas oma rühti parandada. Kõik kohtumised on olnud väga ägedad ning muidugi äärmiselt õpetlikud! Plaanitud tegevused on enamvähem olnud algse plaani järgi, kuid paljude osalemine on jäänud just haiguse taha ning see on kurb, et seetõttu jäid nad ilma mõnest vahvast kohtumisest. Juhendajate lemmikosaks on see, et nagu eelmise ühisprojektigagi, on noored justkui üheks tiimiks saanud ning tõsiselt ootavad järgmist kohtumist. Järgmisena on plaan noortega osa võtta Heategevuslikust jooksust.

https://www.youtube.com/watch?v=NJrZjS1-jFE

neljapäev, 15. märts 2018

Tervislikud eluviisid on popid!

Anija ja Raasiku valla noored soovivad ühiselt taotleda raha terviseloengutesarja jaoks. Üha enam noori teeb oma keha jaoks valesid valikuid ning tihti seda just teadmatusest. Soovime, et kõik oskaksid ja tahaksid teha enda tervise ja keha jaoks parimaid valikuid. Koostöös tervisekoolitaja Mirko Miilitsa tiimiga õpiksime tundma enda keha ning saaksime teada tervisliku eluviisi kohta. Kohtumised sisaldavad endas nii teoreetilist kui ka praktilist poolt, et teadmised kohe proovile panna. Kohtumised toimuvad 5 kuu jooksul Anija ja Raasiku valla noortekeskustes ning loengutesarja lõpetaksime koos ilusas looduskaunis kohas. Kohtumised võtame kokku ka vlogide näol, et teadmised kõikide kogukonnaliikmeteni jõuaksid. Nagu reklaamgi ütles: “Kaalikas kanni ei kasvata!”

Projekti elluviimiseks vajame 2000€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.