Tõrva jäähokiväljak

reede, 6. detsember 2019

Jäähokiväljak ehitati valmis koos kogukonnaga!

Projekti nimi: Tõrva jäähokiväljak.

Asukoht: Tõrva, Valgamaa

Projekti toimumise perioodi: 01.07.2019-01.11.19. Talgud toimusid 24.augustil 2019.

Projektimeeskonna liikmete arv: 3 Edgar, Gert ja Jaagup

Osalejate arv: Talgupäeval osales kokku 22 inimest. Projekti kasusaajate arv on kindlasti suurem. Talveks eeldame, et jäähokiväljakut kasutab vähemalt 50 erinevat inimest.

Partnerite nimed: Tõrva vald, Tõrva Majatehas, Saavaste & Loos, Mauri talu, Tõrva Veejõud, Tõrva Astelpaju OÜ, Linnusmäe talu, Tõrva Neanderthals hokiklubi, Mulgi Maasikad OÜ.

Projekti alguses puudus meie piirkonnas jäähokiväljak ja hoki kui trenni harrastamine, siis leiame, et vajadus ja huvi selle jaoks on olemas. Tõrva linnas on küll mitu veekogu, kuhu oleme ise sobival hooajal väljaku loonud, kuid veekogudega kaasneb alati erinevaid probleeme. Esiteks on veekogul mängimine ohtlik. Veel on probleemiks veekogude sulamine ning aeglane külmumine, mis teeb loodud väljaku kasutamisaja üsna lühikeseks. Seega soovisime välja ehitada jäähokiväljakut, kust kaob veekogule minemise oht ja vajadus ära ning seejärel saame hokit ka regulaarsemalt mängida. Eriti hästi väljendub see kevadel, kui mõnda aega on sula ning seejärel külmad ilmad.

Soovitud investeering aitas välja ehitada jäähokiväljaku, kus peal saavad kohalikud noored uisutamist õppida ja jäähokit mängida ning seejärel ennast füüsiliselt arendada.

Kõige olulisem väljund oli jäähokiväljak. Jäähoki väliväljak koosneb platsist ja küljeäärtest ehk poortist. Projektiga taotleti jäähokiväljaku poortide materjali. Küljeääred koosnevad veekindlast vineerist ja neid toetavatest prussidest. Talgute käigus ehitatati välja jäähokiväljaku küljeääred.

Põhitegevus oli projektis talgutel küljeäärte ehitamine. Enne seda tuli muidugi küljeäärte materjal tellida ning kohale tuua. Seega 22. juuli läksime kahe bussiga Tartu (Tõrva-Tartu-Tõrva 140 km) ja võtsime materjalid peale ning tõime Tõrva. 24. august toimusid talgud, mille üleskutse oli ka valla lehes Tõrva Teataja august 2019. Talgud algasid kell 8 hommikul, kõigepealt panime platsi mõõtmed paika, tõmbasime ehitusnööri, mille järgi hakkasid prussid jooksma ja mõõtsime platsi kõrguste vahe ära, et leida kõige madalam punkt. Seejärel kinnitasime L meetodil esimesed prussid maa külge, loodisime prussid ära ning kinnitasime ka diagonaali ning paigaldasime selle peale plaadi. Kõik prusside lõikekohad võõbati üle ka puidukaitsega. Prusse lõigati paraja pikkuseks Tõrva Majatehase ruumides ning seejärel transporditi need platsile. Kella 15ks olid küljeääred paigaldatud. 29. augustil paigaldasime veel ka tugevdus vöö ümber küljeäärte, et küljeääred peaksid paremini vastu.

Hästi õnnestus talgupäev ehk algselt me ei osanud arvata, et talgutele tuleb nii palju inimesi kaasa lööma. Teine õnnestumine oli kindlasti ka küljeäärte paigaldamise kiirus, kuna algul me ei osanud üldse arvestada kui kaua võib paigaldamine aega võtta ning imestama pani tõesti see, et seitsme tunniga saime kõik poordid püsti. Probleeme tekitas see, et kuni talgupäeva alguseni polnud me väga kindlad kuidas täpselt me küljeääri paigaldama peaks ehk millest alustada. Kuid läbiproovimise käigus saime lõpuks arusaamale mida teha. Läbi projekti õppisime ühistegevust ning töö organiseerimist, mis on tähtis, et talgutel töö sujuks.

Kogukonna kasu väljendub paremini talvel, kui saab uisutada. Kuid otsene kasu väljendus ühistegevuses. Tagasiside on olnud ülimalt positiivne, on kiidetud talgupäeva korraldust, üleüldist jäähokiväljaku ehitamist ja noorte aktiivsust. Meie enda jaoks on hea tagasiside indikaator ja kogukonna kasu näitaja ka see kui lubatakse talveks oma esimesed uisud osta. See näitab, et kogukond on tõesti huvitatud uisutamise spordialast.

Tulevased taotlejad (noored) peaksid kindlasti ka oma punti juba varakult võtma ka ehituskogemustega inimese. Meie võtsime selle inimese natukene hilja, kuid tänu temale suutsime lahendada meie jaoks väga keerulisi küsimusi.

kolmapäev, 16. oktoober 2019

Ühe päeva töö – ehk kui kogukond appi tuleb..

Projektitegevused on läinud suurepäraselt. Jäähokiväljaku küljeääred on püstitatud ning seda ainult ühe päevaga, kuna korraldasime talgud ja kohale tuli 22 abistajat. Materjali tõime Tartust Tõrva juba 22. juulil ning väljaku panime püsti 24. augustil. Valla lehes Tõrva Teataja kutsusime üles ka Tõrva valla inimesi talgutel kaasa lööma.

Kõige uhkemad oleme ikkagi selle üle, et küljeääred saime ühe päevaga püsti. Algul küll arvasime, et võib olla ei piisa ühest talgu päevast, aga kuna meile tuli palju abilisi, siis saime ilusti hakkama.

Kõige suurem murekoht oli enne talgu päevi, kuna päris TÄPSELT me veel ei teadnud kuidas töö hakkab minema ning kas materjalist üldse tuleme välja. Kuid peale mõõtmisi ja maha märgistamist saime hoogsasti töö käima ning lõpus selgus, et materjali oli ülimalt täpselt.

Järgmisena plaanime ühtlustada küljeääri ehk kuna plats on natukene ebatasane ja kõrguste vahe on 13 cm, siis tuleb natukene küljeääri pealt lõigata ja alt poolt suuremad augud kinni toppida, et talvel oleks lihtsam jääd teha ning vesi ära ei voolaks kohe peale kastmist. Ning samuti on vaja küljeääri natukene tugevdada.

Õppinud oleme seda, et kõik asjad tuleb võimalikult vara selgeks vaielda ja seejärel ka kirja panna. Talgu päevast õppisime seda, et korralik ja varajane tööjaotus paneb “masina” paremini tööle.

Praegusel hetkel võib-olla ei vajagi lisatuge, aga tulevikus kui on plaan natukene väljakut ja väljaku ümbrust arendada, siis kulub lisatugi kindlasti ära, kas siis mingi ettevõtte või projekti näol .

pühapäev, 7. juuli 2019

Tõrva jäähokiväljak

Tõrva hokinoored soovivad ehitada siia vanale ekstreemspordiplatsile jäähokiväljakut. Projekti eesmärk on populariseerida jäähokit kui spordiala Tõrva valla piirkonnas eelkõige noorte seas.

Idee elluviimine on vajalik, kuna Tõrva vallas puudub turvaline võimalus hokispordiga tegeleda, sest tiigi peal mängimisega kaasnevad erinevad ohud. Läbi selle suurendame ka Tõrva valla sportimisvõimalusi ning jäähokiväljaku ehitamisega ja selle hilisema kasutamisega kaasame kogukonda ühistegevusse ja koostööse.

Tulevane jäähokiväljak on avalikult kasutatav koguaeg ning avatud mitmeid aastaid. Ehitamine toimub koostöös kogukonnaga näiteks talgude raames. Ühistegevuslikult liidab väljaku ehitamine kogukonda ja toob kindlasti ka uisutamise ja hoki spordiga tegelema juurde kohalikke noori, kes parandavad läbi selle oma füüsilist vormi.

Jäähokiväljaku küljeäärte ehitamine kogukonna kaasatusega toimub talgude raames juba augusti kuus, et väljak saaks valmis enne talve.

Taotleme idee teostumiseks 1800€, lisaks toetab Tõrva Vallavalitsus meid omaosalusega summas 546€

Noorte piirkondlike omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/340903813246764/