Tõrva mänguõhtud

kolmapäev, 10. oktoober 2018

Etappide kaupa soovitusi – äge!

Projekt toimus vahemikus 10.07.2018 – 30.09.2018 Tõrva vallas, mänguõhtud leidsid aset Tõrva linnas ja Hummuli külas.

Projektis osales korraldajate poolelt 6 inimest ja mänguõhtutest võttis osa 26 noort.

Kogukonnal on olemas võimekus korraldada filmiõhtuid, loenguid, mänguturniire.

Projekti õnnestumisele aitasid kaasa Pubi Juudas OÜ, Viisu Eero Auto OÜ (asjade transport) ja Tõrva Vallavalitsus.

„Tõrva valla mänguõhtud“ korraldamise võib jagada etappideks.

Esimene etapp oli kondikava kokku panemine, et kus mänguõhtud toimuvad(täpne asukoht) selleks loa küsimine kohalikust omavalitsusest. Transport kohapeale. Õppetund: üheksa korda mõõda, üks kord lõika. Siinkohal kõige suurem õppetund – plaan pole enne plaan, kui see pole paberil ja päris elus võtab kõik kauem aega kui planeeritud. Ettetulevate probleemide lahendamine võib osutuda päris ajamahukaks.

Teine etapp. Inventari soetamine. Eelarve täitmine etteantud mahus ja asjade tellimine veebipoest, arvestamine tarneaegadega. Inventari kasutusse võtmine ja seadistamine.
Õppetund: kõik ei ole kuld, mis hiilgab. Internetist tellides tuleb olla tähelepanelik, et kaup oleks ka reaalselt selline, nagu lubatakse. Samuti tasub tähele panna kauba tarneaegu – laoseis ei pruugi vastata tegelikkusele.

Kolmas etapp. Teavitustegevuse elluviimine. Ürituse plakatite kujundamine, üles riputamine. Diplomite kujundus. Küsitluslehtede vormistamine. Pabermaterjalide tellimine. Sotsiaalmeedia turundus. Õppetund: seal, kus mure kõige suurem, seal abi kõige lähemal. Plakatite, diplomite disainimiseks on hea kasutada internetis olevaid online-disainprogramme. Sinna mahukasse maailma võib ära eksida. Kasulik ja arendav igatpidi.

Neljas etapp. Vajaliku inventari saamine. Telk ürituse ilmastikukindlaks muutmiseks. Lauad ja toolid. Õppetund: raske õppustel – kerge lahingus. Tänu heale ettevalmistusele ja arvestamisele ilmaoludega saime mänguõhtud korraldatud ka korralikus vihmasajus ja sügistuulte meelevallas.

Viies etapp. Mänguõhtute päeval asjade transport, kohapeal ülesseadmine ja ürituse läbiviimine.

Õppetund. Töö kiidab tegijat. Ürituse läbiviimine, suhtlus lastega ja väärtusliku tagasiside saamine küsitluslehtedelt annab motivatsiooni ja mõtteid kogukonna elu parandamiseks.

Mänguõhtud läksid väga korda kohale tulnud lastele. Enamik lapsi oli ürituse lõpuni tegevustega hoos. Ilm oli väga sügisene – 8 kraadi sooja, korralikud sajuhood ja keerutav tuul. Ilm oli ka põhjus arvatavasti, miks osavõtjaid oli vähe. Maapiirkondades võibki olla, et külas teatud vanuses ongi 10 last. Mõlemal õhtul oli tore vaadata, et lapsed ise tahavad ja oskavad omavahel korraldada ja jälgida võistlusi ja ausalt kirja panna tulemusi auhindade jagamiseks.

Kõigile tulevastele Nopi Üles tegijatele soovime julget peale hakkamist ja head tiimitööd.

teisipäev, 11. september 2018

Plaanid paberil ja peas võivad reaalsusest vägagi erineda..

Projekti nimi: Tõrva Valla Mänguõhtud Asukoht: Tõrva Vald

Oleme ära ostnud mänguõhtute jaoks vaja minema inventari. Projektis olev projektor aga pole nii võimekas kui lootsime ja väljas väga pilti temaga näidata ei saa päevasel ajal. See on ka põhjus, miks oleme mänguõhtutega viivitanud. Ootame pimedamat aega ja teeme mänguõhtud 22. ja 29. septembril.

Probleem oli ka mänguõhtute jaoks maa-ala saamisega. Omavalitsus ei andnud kindlat vastust esialgse koha osas. Nii pidime asukohta muutma. Tähtis on elektrivõrgule ligipääsetavus ja koha piiratatavus, et tagada osavõtjate turvalisus.

Oleme valmistanud ja tellinud ürituste plakatid, osavõtjatele diplomid ja küsitluslehed noorte ootuste suhtes neile suunavate tegevuste kohta meie vallas. Materjalid on tänaseks prinditud.

Ürituse ilmastikukindlamaks muutmiseks oleme muretsenud telgi, mille all tegutseda.

Järgmiste sammudena kuulutame mänguõhtud avalikuks: teeme Facebooki üritused, riputame üles plakatid.

Oleme arusaanud, et plaanide elluviimisel peas ja paberil on tegelikkusega vähe pistmist. On vaja nõusolekuid ja kokkuleppeid, mis esimese korraga ei pruugi tulemuseni viia.

 

kolmapäev, 18. juuli 2018

Tõrva mänguõhtud

Idee korraldada Tõrva vallas kolmikturniir (lauajalgpall, noolemäng ja PS3) tekkis tegelikult lihtsalt korraldamistahtest. Meile tundus, et peaksime pakkuma noortele mingi tegevuse, mida suvel teha ja taolist turniiri just varem toimunud pole. Seega oli väljund meie arvates sobiv. Leiame, et idee on kasulik mitmeti. Esiteks tulevad kokku noored erinevate huvidega, kuna pakume turniiril kolme ala. Võib juhtuda, et kokku saavad noored, kes ehk pole kunagi suhelnudki, kuigi elame ju nii väikses kohas.

Teiseks, kuna taolist asja pole varem toimunud, saame me näha, kas see noortele meeldib, kui jah, siis saame seda teha ka edaspidi. Ning kolmandaks, kuna tegu on transporditavate asjadega, saame turniiri viia kuhu iganes terves vallas. Esimese plaanime küll korraldada Tõrvas, kuid edasine oleneb vaid noorte huvist. Lisaks turniiridele oleks võimalik korraldada ka näiteks filmiõhtuid üle valla, kui saame soovitud tehnika. Kuna üritus toimuks suhteliselt vabas vormis, siis oleks see meie jaoks hea koht, kus korjata ka noorte ideid edasiseks. Et korraldada edaspidi üritusi, mille ideed on tulnud just neilt, kes sündmusi ka külastaks.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.