Vara noortekeskuse arvutimaailm

kolmapäev, 5. detsember 2018

16+ vanuserühm leidis ka huvipakkuva tegevuse 🙂

  •  Projekti nimi: „Vara noortekeskuse arvutid“
  • Projekti toimumise periood: 15.06.2018 – 15.11.2018
  • Korraldajate arvu; osalejate arvu ning taustakirjeldust:
  • Korraldajaid oli prjoekti jooksul kokku 5.
  • Osalejaid oli projektis kokku 41.

Oleme kolm aktiivset noort Vara noortekeskusest: Gaili, Margot ja Gert. Meie idee üheks osaks oli soetada noortekeskusesse korralikud arvutid, mida saaks ka LAN´ide ajal kasutada ning teiseks osaks oli korraldada vestlusõhtud koos LANiga.

Projekti käigus korraldasimegi kaks vestlusõhtut 28 september Interneti turvalisuse teemal kus osales 9 noort ja 11 oktoober Arvutite riistvara ja komplekteerimise teemal (kohale tuli vaid üks noor).

27-28 oktoober toimus ka kaua oodatud LAN millel osales 22 noort mängurit ja pealtvaatajad.

Plaanis on veel 22.11 korraldada vestlusõhtu bloginduse teemal.

  • Partnerite nime(sid) ARVUTITARK OÜ, Teaduskeskus AHHAA.
  • Tegevuste ja toimunu kirjeldust

Vestlusõhtud:

  1. 09 Interneti turvalisus

Internetiavarused on täis pahatahtlikke programme, viiruseid ja petuskeeme, mis võivad pahaaimamatu internetikasutaja lõksu tõmmata. Selleks, et internetti turvalisemalt kasutada, tasub meeles pidada mõningaid näpunäiteid. Tutvustasime populaarseimate internetisaitide põhjal millised ohud võivad varitseda ja kuidas neid vältida.

  1. 10 Arvutite riistvara ja komplekteerimine

Tänapäeval oskab enamik noortest kasutada arvutit, kuid kas kõik teavad mis peitub arvuti sees. Millest koosneb arvuti? Kuidas seda hooldada ja kuidas pannakse kokku arvuti?

Eesmärgiks oli tutvustada arvuti komponente ja seda kuidas arvutit komplekteerida ning millist hooldust vajab arvuti seestpoolt.

  1. 11 Mis on blogindus ja kuidas teha blogi.

Üheks kuumimaks teemaks praegusel ajal on youtuberid, influencerid ja blogijad. (Põhirõhk on blogindusel.) Seega on ka meie eesmärgiks selgeks eha mis on mis ja kuidas ise teha blogi.

LAN: 27-28 oktoober toimus LAN party, ehk siis teisisõnus võrgupidu. Mitu arvutit ühendatakse ühtseks kohtvõrguks ja mängitakse koos mitmikmänge. LAN party puhul pole tegu lihtsalt mängimisega vaid see on E-spordi tõusev trend. Seda kinnitab kas osalejate arv. Sel korral toimunud LAN oli läbi aegade üks suurimaid võrgupidusid mis Varal toimunud on. Kuna Vestlusõhtute vastu nii suurt huvi polnud, siis pöörasimegi suuremat rõhku LANile. Kasutasime oma erinevaid tutvuseid ja leisime kiirelt mitu toetajat. LANil olid toetajtena Teaduskeskus AHHAA (laenati erinevaid prille võistlusteks) ja Arvutitark OÜ (mõned auhinnad osalejatele).

LANil mängiti erinevaid mänge, toimusid võistlused ja huvilised said ka tulla pealt vaatama ja kaasa elama. Samuti sai katsetada Gert Rauale kuuluvat Virtuaalreaalsuse prillide komplekti ning mänge sellega. Sellisel kujul LAN oli meie jaks esmakordne ja väga sisukas. Seda oli põnev korraldada ja ka osalejatele oli see ka vahelduseks midagi teistsugust. Tagasiside oli 100% positiivne ja selle üle on väga hea meel, et meie projekti põhisündmus nii hästi läks.

Üldkokkuvõttes õnnestus kõik hästi aga samas oli ka meie jaoks olulisi õpimomente. Tegevuskava koostades ei mõelnud me ette seda, et suvisel ajal on raskem noori kokku saada ja et puhkuste perioodil on raske tegevustega jätkata. Nii meie oma meeskonna liikmed olid suveperioodil ära kui ka need noored kellele tegevused suunatud olid. Kes tööl ja kes laagrites ning väga rakse oli leida sellist aega kuna oleks enamik meist kohal. Seega jäidki tegevused kõik septembri ja oktoobri kuusse.

Samuti tulid ka sisse muutused tegevuskavas. Paneeritud oli algselt 2-3 töötuba/vestlusõhtut ja LAN aga osalejate vähese huvi tõttu jäid kaks planeeritud vestlusõhtut ära. Seega otsustasimegi muuta olemas olevat tegevuskava ja asendada need kaks vestlusõhtut täiesti uue vestlusõhtuga mille teemaks on Blogindus ja see toimub küll peale projekti lõppu ja aruande esitamist aga me tunneme ja otsustasime ühiselt, et seda on vaja teha. Arvatavasti toimub see 22. novembril.

Kõige paremini õnnestuski LAN party, kuna see oli oma temaatika poolest tunduvalt kutsuvam ja põnevam noortele kui vestlusõhtud ja seda tõestab ka külastatavus. Järgmisel aastal tahavad noored veel suuremat LANi korraldada aga selleks tuleb meil kõvasti eeltööd teha.

Probleemi tekitas veidi noorte kaasamine vestlusõhtutele. Kui LANi vastu oli nii suur huvi, et me ei saanud kõiki soovijaid vastu võtta, kuna internetivõrk poleks suuremat koormust talunud, siis jällegi vestlusõhtutel oli külastatavus suhteliselt väike. Info noorteni jõudis nii, facebooki postituste kaudu, kui messengeri teel. Samuti tegime ise aktiivselt reklaami aga ju siis lihtsalt temaatika polnud see mis noortele huvi pakuks.

Positiivse küljena oli ka see, et noorteka külastatavus suurenes ja vanem vanuserühm 16+ sai neile huvipakkuvat tegevust. Samuti ka see, et me saime projekti kaasata meie noortekeskuse pikaaegse vabatahtliku Gert Raua, kes oli nõus ka lahkesti meie projektijuhiks hakkama ja viis läbi ka vestlusõhtud.

Kogukond sai kindlasti kasu selle näol, et noored said teadlikumaks erinevatest internetis valitsevatest ohtudest ja sellest kuidas neid vältida. Sellel korral said ka need noored osaleda LANil kellel endal arvutit polnud mida kaasa võtta. Samuti vähenes oluliselt ka rikkumiste toimepanek, kuna LANil osales mitu noort kes muidu külavahel lolluseid tegid ja erinevaid rikkumisi korda saatsid. Samuti oli meie planeeritud tegevuste käigus võimalik kaasata ka neid noori kellele koduvallas meelepärast tegevust ei leidunud.

Tagasiside oli positiivne ja avaldati ka juba soovi peagi jälle midagi nii lahedat korraldada. Mis kõige tähtsam, noored on väga rõõmsad, et nüüd on meil lõpuks noortekeskuses uued ja võimsad arvutid mida kasutada ja vahetult enne LANi toimumist sai korrastatud ühe aktiivse LAN meeskonna liikme poolt interneti kaablisüsteem.

  • Ettepanekuid järgmistele taotlejatele;

Kindlasti tehke esitatavast tegevuskavast endale põhjalikum tegevuskava ja osake ette näha võimalike takistusi mis võivad ette tulla.

  • Osalejate arv: 41

Projektis kasusaajate arv: Võiks öelda, et see oli tagasihoidlikult öeldes umbes 60+. Kuna kasusaajateks olid nii noored ise kes osalesid, samuti need noored kes projekti läbi viisid, noortekeskus (kuna külastatavus suurenes), lapsevanemad kelle lastele oli suunatud sisukas ja mitmekülgne tegevus, samuti meid toetanud ettevõtted reklaami näol ja üleüldiselt kogu kogukond.

kolmapäev, 27. juuni 2018

Vara noortekeskuse arvutimaailm

Meie oleme kolm aktiivset noort Vara noortekeskusest: Gaili, Margot ja Gert. Meie idee üheks osaks on soetada noortekeskusesse korralikud arvutid mida saaks ka LAN´ide ajal kasutada, ning teiseks osaks on see, et plaanime korraldada töötoad ja loengu interneti turvalisusest ja arvuti kasutamisest. Projekti käigus planeerime korraldada 3 töötuba ja loengu turvalisusest internetis. Lõpptulemusena toimub LAN.

Selleks, et meie unistus saaks teoks, taotleme rahastust kogusummas 2000€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.