Värska noortekeskuse kokandus

esmaspäev, 18. detsember 2017

Teotahe on nakkav 🙂

Noorteprojekt „Värska köök“ toimumise periood oli 6. september 2017 – 1. detsember 2017.  Projekt viidi läbi Värskas, mida vedasid eest 2 aktiivset kohalikku noort. Osalejaid oli üle 35-e kolmest erinevast vallast Värska, Orava ja Mikitamäe. Korraldajad olid täisealised noored, kes  tegid koostööd Värska ANK meeskonnaga.

Värska köök projekt kujunes välja väga õpetlikuks ja inspireerivaks. Idee loomine sai ju alguse noori kummitanud murest kuidas vastu pidada, kui on pikk koolipäev ja palju huvitegevust. See mure on murtud, noored on saanud suurepärase võimaluse toitu valmistada ja ka hoiustada. Lisaks sellele on tekkinud iga nädalane võimalus üheskoos uusi toidu alaseid nippe koguda. Jätkub toiduklubi tegevus.

On näha noorte säravaid silmi, kui noortekeskuse ust avades tungib ninna küpsetiste lõhn või on teadmine, et jess, täna saab üheskoos kokata. Niivõrd tänuväärne on näha laua taga nii suurt hulka noori keda tõesti huvitab toidu tegemine.

Köögis olevad uued vahendid andsid/annavad võimaluse arendada noortes loovust, kokandusalaseid oskusi ja teadmisi, kutsus laua taha koos aega veetma sõbrad ning nii mõnigi nutitelefoni minut sai veedetud hoopis juurvilju tükeldades.

Oleme tänulikud, et noored on saanud endale niivõrd vajalikud vahendid. Need jäävad meid teenima veel pikkadeks aastateks. Elagu nopi üles noorteprojekt!

Meie ettepanek ja mõttekild järgmistele taotlejatele on, et iga uus ettevõtmine annab kuhjaga uusi kogemusi. On tunda tänutunnet inimestelt, kes on osa saanud nendest suurepärastest noorte algatatud projektidest, mis annab omakorda energiat ja teotahet juurde. Teotahe on nakkav, seega leia oma kogukonnas sõbrad ja tuttavad keda nakatada.

 

neljapäev, 19. oktoober 2017

Kas Teie teate, mis Rahvabänd 2017 võitja “Sinu naine” võidetud külmkapiga tegi?

„Juhuuuuu“ kõlas Värska noortekeskuses, kui Värska noorte plakat sai Facebookis 200 meeldimist. See tähendas, et meie ideed toetavad sõbrad ja ka kogukond, mis teeb südame eriti soojaks.

„Värska köök“ ja selle varustamine uute ja vajalike vahenditega oli niivõrd hea motivatsiooni laks, et noortekeskuses kuulutati kiirelt välja toiduklubi. Toiduklubi sai hoo sisse juba enne, kui olime jõudnud kööki vahendeid soetada.

Nii kaua, kui internetipoodides shoppasime, tegime ka vastavalt senistele võimalustele kord õunapäeva, kus valmisid õunakoogid ja õunasmuuti ning teinekord nipitunni, kus õppisime kiirelt soojaid ja maitsvaid ampse tegema. Need kaks päeva tõestasid meile seda, et kui vajalik on noortekeskuses normaalsuurusega pliit, mitu erinevat lõikelauda, suured kausid, potid jne. Noored olid järjekorras, et saaks koorida ja tükeldada, õunakooke oli ahjus 2,  soojad ampsud, neid tegime seitse ahjutäit. Jah tõesti seitse,  et kõik neid maitsta saaks ja tunneks, et kõht veidigi täituks.

Noored on tõeliselt huvitatud toidu tegemisest ning loomulikult ka ise valmistatud toitude söömisest.

Shoppamise juurde tagasi tulles meenutan, et meile torkas pähe mõte, kas elekter peab kõigele sellele tehnika kogusele vastu. Uurisime elektriku käest „kui võimsaid asju me lubada saame nii, et teised korgid välja ei viska?“. Tuligi välja, et enne, kui me saame oma vajamineva pliidi ühendada peame me elektriku kohapeale kutsuma, kes veab meile uusi juhtmeid. Seega oleme hetkel veel veidi kurvas seisus. Vahendite tellimine jäi toppa, kuid need on vaid nüüd 1 kliki kaugusel, sest e-poes on valikud tehtud.

Peame vastu tõrgetele, oleme positiivsed ja kõik laheneb, sest hoiame kokku.

Pst! Köögis olev uhke külmkapp, see oli kingitus rahvabänd 2017 võitja bändilt Sinu naine. Nii ägedad inimesed elavadki Värska vallas!

 

esmaspäev, 11. september 2017

Värska noortekeskuse kokandus

Värska noorte omaalgatuslikuks ideeks on tingimuste loomine tervislikumate toitude valmistamiseks, lauakommetega tutvumiseks ning muidugi ka ühiselt valmistatud toitude degusteerimiseks.
Tahame hoolitseda selle eest, et väheneks vee keetmine üksnes kiirnuudlite valmistamiseks. Noored vajavad uusi teadmisi, oskusi, suunamist ja motiveerimast, et astuda samm tervislikuma eluviisi poole.

Idee teostamiseks on meil vaja soetada vahendeid.
Nopi üles projektifondist taotlesime1200€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames