kolmapäev, 21. juuni 2017
Kui armas 🙂
Lõpparuanne
Projekti nimi: Mängutuba noortelt pisematele
Toimumiskoht: Vastseliina
Nopi üles projekt “Mängutuba noortelt pisematele” sai alguse ideest teha ja luua Vastseliina lisaväärtus mängutoa näol, mis pakuks pisemale põlvkonnale ja nende vanematele rõõmu. Vastseliinas ei ole sellist mänguruumi, kus vanemad saaksid tuua oma lapsed mängima täiesti tasuta ning kus kord kuus on kohal vabatahtlik noor , kes tegeleb nende pisemate põnnidega muinasjuttu neile lugedes, koos tantsides või joonistades. Meie projekt sündis jaanuari kuus ning lõppes 31.mail. Projekti viisime ellu kolmekesi: Mari Mandel, Kaia Jõgiste ja Melany-Regle Langus. Siin on ka mõned mõtted sellest, mida Mari, Kaia ja Melany tervest sellest protsessist arvasid:
Kaia Jõgiste: Esimese asjana andis Nopi Üles projekti tegemine mulle kogemuse kogu projektiga seonduva protsessi läbimiseks. Kuid väga tähtis oli ka planeerimine ning koostöö, sest koostööta poleks me teinud selliseid edusamme. Mida rohkem päid, seda rohkem ideid. Kindlasti motiveeris mind tegutsema teadmine, et saan teha midagi kasulikku teistele, mitte ainult endale. Sain aru, et projekti teostades ei ole niivõrd oluline selle suurus kui sobivus ise endale. Kui ikkagi teed midagi südamelähedast, siis on rõõm uskumatult suur iga väiksemagi õnnestumise korral. Ning just õnnestumine on see, mis paneb mind järgmiste projektide poole vaatama.
Melany-Regle Langus: Nopi üles projekt andis mulle kogemusi. Kindlasti ka hea enesetunde, sest midagi ise oma kätega kellelegi teisele teha on puhas rõõm, eriti hiljem selles ruumis lastega koos aega veeta. Samuti sain ka uusi nippe, kuidas ruume huvitavamaks muuta, ilma suuri kulutusi tegemata. Kõige suurem rõõm oli lastele raamatut ette lugeda. Lapsed kuulasid ja naersid ning elasid kaasa, see oli super tunne. Tulevikus tahaksin kindlasti lastega veel midagi huvitavat läbi viia, kas meisterdada nendega kaarte või veel mõnda raamatut ette lugeda ja siis sellest nendega näidendi teha. Projekti peab valima selle järgi, mis on inimese tugevad küljed ja mis pakub inimesele enesele rõõmu. On ilmselge, et inimene, kes pole lastest vaimustuses, ei saa ka lastetoas vabatahtlik olla, ega ka kassiinimene koerte varjupaigas. Pole mõtet võtta ette projekti, millest ise vaimustuses ei ole, sest siis on kindel, et selle õnnestumiseks ei anta endast 100%.
Mari Mandel: Mängutoa projekti idee tuli algselt minult, kuna olles ise ema ja tihti vajaduse tõttu pidanud lapse kaasa võtma tööle, ei ole nii väiksele midagi teha olnud.. Mõeldud on tihti suuremate laste peale võimalusi luues, kuid need alla 7-aastased mudilased on kuidagi tähelepanuta jäänud. Siit tuli välja mängutoa idee, et see oleks see koht ja võimalus vanematel oma lastega täiesti tasuta, lõbusalt aega veeta. Rääkisin oma ideest mitmele noorele, nii jäid sõelale suurimateks abilisteks Kaia Jõgiste, Melany-Regle Langus. Tänu sõnad lähevad ka muidugi teistele Vastseliina valla noortele, kes samuti nõu ja jõuga ning käte paariga appi tulid. See projekt näitas noortele reaalselt, et nad on võimelised nii suurteks tegudeks, kui nad vaid võtavad julguse kokku. Keegi meist ei ole kunstnik ametilt ega kunsitkooli kogemusega, kuid maalid seintele said suurepärased ja seda kõike noorte enda tahtejõu tõttu. Samuti ei ole ka keegi konduktor, kuid mängumajad, lauad ja toolid said kokku pandud. Projekt ongi protsess, läbi mille sa saad uusi kogemusi ning oskusi. Ma soovitan neile, kes plaanivad projekti ellu viia või viivad juba, endasse rohkem uskuda, ümbritseda ennast erinevate oskuste ja teadmistega inimestega, sest siis on silmaring laiem ning tulemused sedavõrd paremad. Samuti tuleks kindlasti valida projekt, mis sulle endale on südamelähedane, sest seda kindlam sa ka oled , et võitled selle elluviimise nimel kümne küünega. Tuleb julgeda vigu teha, sest see on idee elluviimise loomulik protsess, kuid vigadest tuleb ka õppida ja edasi areneda.
“Mängutuba noortelt pisematele” projekt on näidanud, et selle järgi on olnud vajadus. Kui Vastseliina Noortekeskuses toimus saviring Triin Pruuli läbiviimisel viibisid siin ka mõned lasteaialapsed, kellele see tuba tõi sära silmadesse ehk just sellepärast, et see tuba on tehtud mõeldud väiksemate laste huvidest ja soovidest lähtuvalt. Lapsevanemad on toonud ka oma lapsi siia tunnikeseks hoiule, kui neil endil on olnud vajadus ära käia. Ja on ka lapsevanemad, kes ise koos lapsega veedavad mängutoas aega. See kõik on väga positiivne, aga on ka tekkinud kitsaskohti. Kuna mai ja juuni on olnud on väga kiire periood meie noortest vabatahtlike jaoks, kes on põhikooli ja gümnaasiumi lõpetamisega seotud ning noored, kes on seotud teiste projektidega ei ole jäänud neil nii palju aega, et tegeleda toas olevate pisematega. Mängutuba ise on lahti olnud igapäev E-L ning külastamine on tihedam olnud tavaliselt neljapäevast laupäevani. Samuti jõudis kauaoodatud pallimeri kohale ning ka istumismatid lastele, mis tegid toa veel rõõmsamaks. See projekt on näidanud ka seda, et ehk see tuba ei ole loodud ainult pisematele, vaid ka suurematele lastele, sest müramisepisik on meis kõigis sees ja seda näitab ka see, et Vastseliina noortekeskuses käivad suuremad lapsed on tihti seal ruumis laua tag akas puslet panemas, pallimerd uudistamas või palli mängimas. Nii võime öelda, et mängutuba on loodud nii noortelt pisematele, kui ka pisematelt noortele.
Kuu lõikes külastab mänguruumi umbes 20 last ja kui meil on olnud suuremaid üritusi on see arv läinud 40 lapse peale. Päeva lõikes käib umbes 10 last sealt läbi. Vastseliina noortekeskuses peetakse tihti ka sünnipäevi, mis on tavaliselt pühapäevasel ajal, kui noortekeskus on kinni ning siis on vanemad küsinud luba , et kas nende väiksemad lapsed saaksid samalajal olla mänguruumis, oleme seda lubanud. Ka sellega kahekordistub kasutajate arv. . Ma võin öelda, et mänguruumi külastab kuu aja jooksul vähemalt 60 noort koos vanematega.
Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.
neljapäev, 30. märts 2017
Mängutuba pisematele Vastseliinas on peaagu valmis!
Projekti nimi: Mängutuba noortelt pisematele
Toimumiskoht: Vastseliina
Kohe, kui saime kinnituse, et meie projekt on rahastuse saanud ning lepingud mõlema osapoolega allkirjastatud, hakkasime asju tellima mängutoa jaoks. Siin ilmnesid ka esimesed murekohad, millega me olime unustanud arvestada. Mängutoa jaoks asju tellides selgus, et osadel esemetel olid hinnad odavamaks läinud ja teistel jällegi kallimaks ning samuti asjad, mis
olid enne laos olemas olnud, olid väljamüüdud. Üks nendest esemetest oli üks suurimad, milleks oli pallimeri. Me ei lasknud sellest end heidutada ning helistasime kohe tarnijale ning küsisime, kas oleks võimalik ikkagi kuidagi pallimerd saada, millele vastati jaatavalt, aga kuna seda tellitakse välismaalt peame ootama aprillini, et see kätte saada. Samuti oli väike mure laudade ja toolidega, mille saabumist ootame samuti aprillis, sest neid tehakse eritellimusena vastavalt meie soovidele (laudade ja toolide mõõdud võtsime pisemate järgi, kes mängutuba külastavad ning kellel oleks mugav seal istuda).
Tänu kohaliku noortekeskuse lahkusele, saime endale ruumi, mida saame kasutada pisematega tegelemiseks. Meie esimene ülesanne oli ruum tühjendada, et teha see sobivamaks lastele, kes seda külastama hakkavad. Ruumi tühjendamisel aitasid meid kaasa Vastseliina tublid poisid, kes olid musklite eest. Kui ruum sai tühjaks vaatasime ringi ja mõtlesime, kuidas muuta seda rõõmsamaks ja elavamaks. Lahenduseks sai seintele värvi juurde toomine. Koos noortega tehti seinale maaling värvilistest loomadest ning värviti heksagon suure klaasakna ümber, ning tehti jalgpallur, et poistes ka huvi äratada. Noored tööd ei kartnud ning uus väljakutse võeti vapralt vastu isegi, kui see nõudis aega palju ning oskusi, mida varem poldud kasutatud (noored käisid ka nädalavahetusel noortekeskuses seinamaalinguid tegemas vabast ajast). Järgnevad päevad möödusid asju oodates, mis jõudsid ka paari päevaste vahedega. Ka siin selgus, et vaja on kasutada jällegi oskusi, millega tavaliselt tegelevad konstruktorid 😃 . Nimelt oli vaja meil kokku panna suur mängumaja koos korvpalli rõnga ja jalgpalliväravaga, mänguköök ja raudteejaama tegeluslaud. Avastasime, et saame päris hästi hakkama ootamatustega ja oma oskuste lihvimisega, mis sest et pidime mängumaja kaks korda lahti kruvima, sest jalgpallivärav sai valesti pandud ning korvpalli rõngas samuti 😃 . Higimull otsa ees ning väike väsimus peal saime toaga valmis. Võib julgelt öelda, et uhked olime me kõik oma saavutuse üle. Noortekeskust külastanud noored vaatasid samuti meie tegevusi pealt, kiitsid ja aitasid seal, kus meil nutikusest või jõust puudu jäi.
Meie järgmine samm oli muuta mängutuba nähtavaks, appi tulid lapsevanemad, kes olid ruumi juba külastanud ning lasteaias sõna levitanud. Korraldatud sai ka ametlik mängutoa avamine, kus vabatahtlik noor luges lastele muinasjuttu ette ning pärast mida istuti ühise laua äärde ning arutleti kuuldu üle ning joonistati imeilusad pildid kuuldust seinale ülesse riputamiseks. Koos lastega arutati, mis võiks olla järgmine tegevus ning millest nemad puudust kõige rohkem tunnevad. Kõrva jäi kõige rohkem tantsuvõistlus laste omavahel. Kuna uue tegevuseni jääb jälle kuu aega, tegime lastele kõlaritega niisama väikese tantsupeo enne ürituse lõppu.
Meie järgmiseks sammuks on mängutuppa veel paari vahendi soetamine ning uute asjade kohale jõudmine. Tulemas on ka paar koosolekut, et arutada läbi tegevused, mis meil läksid hästi ning millised on järgnevad sammud uueks noore poolt läbiviidavaks tegevuseks pisematele. Samuti plaanime kirjutada kohalikku lehte artikli mängutoa olemasolust ja sellest, kuidas me sellega hakkama saime. Hetkel külastab mängutuba nädalas umbes 20 pisemast last koos vanematega, õdede-vendadega või huviringi läbiviijaga. Soovime külastatavuse hulka kahekordselt vähemalt suurendada, mis meil ka õnnestus, kui oli mängutoa avamispidu 😊 .
Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.
neljapäev, 16. veebruar 2017
Vastseliina mängutuba noortelt pisikestele
“Nopi üles” projektikonkurssi abiga soovime luua Vastseliina mängutoa, kus lapsed vanuses 1-6 e.a. saaksid tasuta aega veeta vabatahtlikke noorte poolt korraldatud tegevuste läbi. Viies läbi küsitlust lastevanemate seas tuli välja, kui vajalik on koht, kus saaks oma lapsega koos aega veeta olenemata hooajast ning rahalisest võimekusest. Kuna Vastseliinas või 20 km läheduses sellest, sellist kohta ei eksisteeri, tulime noortega ideele luua kohalikku noortekeskusesse mänguruum, et emad/isad, kes on kodused või kellel on vabaaega saaksid kokku tulla, suhelda ning tegeleda enda hobidega samal ajal, kui nende laps on turvalises kohas hoolitsetud vabatahtlike noorte poolt, kes kord kuus viivad läbi temaatilisi tegevusi nagu kaardi meisterdamine mingiks tähtpäevaks, näpunukkude teatrietendusi või
lugemisõhtuid. Tänu sellele omandaksid noored oskusi tegevuste läbi viimisel ja planeerimisel ning saaksid samuti töökogemust, mis valmistaks neid ette tulevikuks.
Taotletav summa on 2000 eurot.
Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.