Võiste filmindus

teisipäev, 6. oktoober 2020

Projekti elluviimine aitab enda kohta palju avastada

Projektipõhine ja tähtajaline töö meie seltskonnale- hetkel veel mitte meie lemmik vorm tööde teostamiseks. Antud projekt õpetas kõige enam seda, et pelgalt vahvatest ideedest ja ambitsioonikusest pelgalt ei piisa. Kõige enam tagasilööke tuligi peale ideede luhtumiste või tagasilöökide järele uuesti motivatsiooni ja aja leidmine. Väga suureks takistuseks taolise projekti puhul on juba see, et leida inimestel oma põhitöö ja õpingute kõrvalt see ühine vaba aeg just antud asjaga tegelemiseks. kindlasti ei saa väita, et filmi ettevõtmine halb idee oli, kui asja lõpuks jooksma sai, siis oli tegutsemine juba kiirem ja lihtsam. Kindlasti andis see uue kogemuse juurde filmimaailmast endast, maailmast mida ise oleme enne näinud ainult ekraani tagant. Enne seda polnud meil kellelgi õrna aimugi kuidas see asi teiselt poolt ekraani tegelikult välja näeb. Kellel vähegi soov midagi uut ja huvitavat proovida, katsetada oma pingetaluvust ja kannatlikust, tehke pundiga üks korralik lühifilm.

Tänu “Nopi Üles” projektile, õnnestus meil kogukonnale soetada vajalik tehnika filmimise jaoks. Antud tehnika ei olegi mõeldud ainult meile kasutamiseks ning vajaduse korral, toetudes oma kokku hoidvale asulale, saame soovi korral jagada seda ka teiste huvilistega, kellel vähegi soov midagi nendega ette võtta. Kõige suurem kasu on muidugi projektori linast, millega saab küll näidata filme ja projekte, kuid mida oleme saanud kasutada ka teistes projektides või ideede teostamisel ning meelitades inimesi kodudest välja oma vaba aega veetma.

 

Kuidas tehakse noortefilmi?

Sissejuhatus

Meie eeldused filmi käsikirja loomisel ja selle alustamisega olid hoopis teised, võrreldes sellega mis reaalsus meile tegelikult ette tõi. Esialgne plaan filmida kohalike inimesi ja tutvustada nende elulugusid ning luua pigem dokumentaal vormis film ei õnnestunud. Pidev ideede pealevool ning suutmatus asja alustada viiski meid lõpuks otsuseni luua komöödia film noortele. Võib öelda, et filmi žanri ja idee lõplik variant kinnitus alles mitmendal katsel. Läbi käis ka idee näiteks filmida meie enda seltskonda, kuidas veedavad noored aega. Lõppkokkuvõttes võib öelda, et enne viimase variandi kinnitamist olime jõudnud juba märgatava koguse materjali koguda ka teiste ideede jaoks, kuid mis hetkel veel käiku ei läinud, aga võib olla ootavad alles oma aega.

Tööplaani koostamine

Kuna tööd oli palju siis oli meil vaja paika panna kindel plaan, et kõik läheks sujuvalt ja, et me ajahätta ei jääks. Alustuseks otsustati, et valmiv film peab olema umbes 30 minuti pikkune ning suunatud noortele. Lisaks nõustusime , et film peaks olema žanrilt komöödia. Sellest lähtudes hakkasime pihta ning seadsime endale eesmärgid ja ülesanded ning kui see sai tehtud, saime hakata käsikirjaga tegelema.

Käsikirja loomine

Kõigepealt üritasime paika panna filmi teema. Algselt oli väga keeruline filmi teemat välja mõelda, kuna ükski meist polnud varem filmi teinud. Pärast pikka mõtlemist tuldi hea idee peale ja hakati seda edasi arendama. Kui filmi teema oli välja mõeldud, hakkasime karaktereid välja mõtlema. Tahtsime igale karakterile luua omapärase iseloomu ja välimuse ning see tundus algselt raske väljakutsena, kuid pärast paari koosviibimist ja põhjalikku arutlust, olid karakterid olemas. Süžee loomiseks kulus umbes kolm nädalat ja selle käigus tekkis meil omajagu erimeelsusi, kuid neist suudeti lõpuks mööda vaadata. Süžeed kirjutades üritati lugu teha võimalikult köitvaks ja tegevusterohkeks ning valida välja võimalikult palju tegevuskohti. Kindlasti polnud käsikiri kordagi lõplik, sest filmides ja selleks valmistudes tekkis pidevalt uusi ideid, kuidas filmi veelgi täiustada. Lisaks saime inspiratsiooni veel teistest Eesti filmidest nagu “TULNUKAS ehk Valdise pääsemine 11 osa” ja “Päevad, mis ajasid segadusse”.

Tegelaste kirjeldus

Tegelane Tegelase kirjeldus
Lembit Velsker Noor ropu suuga külamees, kes sõidab oranži Ladaga. Peale selle on ta suur naistemees ja ei ütle ära ka väikesele napsule ning kergele tantsule. Vaba aega veedab ta peamiselt oma sõbra Nikoga. Koos parandavad nad autosid ja veedavad lõbusalt õhtupoolikuid.
Niko Kruuse Legendaarne mees linnast, kelle istumise all on tagaveoline Mercedes. Niko tuleb linnast appi Lembitule, et koos Lada ralli jaoks valmis ehitada. Koos satuvad nad sekeldustesse ja ükski õlu neil joomata ei jää. Niko on väga stiilne ja kannab vaid värskemaid Uulu moerõivaid.
Ville Külamees Ville, kelle garderoob on täis kiirabi riideid ja kellel on oma naise ja lastega probleeme. Lisaks sellele on tal küla kõige parem arvuti, mida kõik kogu aeg kasutada tahavad.
Püssiga külamees Mees, kes elab samas külas ja ei karda oma maad relvaga kaitsta. Ka Niko ja Lembit puutuvad temaga kokku, kui nad ta kuurist tööriistu varastavad.
Püksteta joodik Küla joodik, kes jõi maha oma püksid ja jäi auto alla. Kained hetked sellel mehel puuduvad.
Löögikad Kaks ülbet rullnokast külameest, kes iga hinna eest kõigiga tüli tahavad norida ja sõidavad seitsmenda seeria BMW–ga. Ka Lembitu ja Nikoga tekib neil kerge intsident. Peamiselt kannavad nad dresse ja päikeseprille.
Väike Lembit Lembit viie aastasena, kes tihti isaga koos autoga ringi sõitis ja unistas sellest, kuidas ta ka ise kunagi juhiistmel istub.
Lembitu isa Tarvo Velsker, kes on veel põlisem maamees kui Lembit ise. Enne teise ilma minekut pärandas ta oma kõige kallima vara ehk oraži Lada oma ainukesele pojale Lembitule.
Lembitu partner Viisakas tütarlaps maalt, kes on veidi lõdva kummiga ning kellele Lembit on juba ammu silma peale pannud.

Filmi osade kirjeldus

Filmi osade kirjeldus

Filmi 2 nädala pikkune tegevus on jaotatud kümnesse erinevasse päeva.

Kuupäev Päeva kirjeldus
08.10 Lembit näeb pärast poes käimist ralli kuulutust ja helistab Nikole
09.10 Niko ja Lembit saavad garaažis kokku ja arutavad algseid plaane
10.10 Nad parandavad autot ja mõtlevad kust raha saada. Hiljem otsivad ka kohta, mida röövida
11.10 Niko ja Lembit lähevad tööriistu röövima, et raha saada ja parandavad autot
12.10 Nad lasevad püssi ja Lembit käib vanaema juures tööl. Hiljem lähevad nad tanklas teiste küla noortega kaklema
13.10 Lembit uurib kust Ladale turvapuuri saada ja mehed käivad saunas
14.10 Mehed lähevad linna varuosade järele ja viivad Lada töökotta
20.10 Lembit saab auto töökojast kätte ja nad lähevad sõitma
21.10 Lembit ja Niko parandavad autot ja käivad peol
22.10 Päev millal nad peavad rallile minema


Ettevalmistused võteteks

Ettevalmistusi filmimiseks tuli teha päris palju, kuna oli kavandatud palju võtteplatse ja lisaks oli veel vajal kokku panna kostüümid. Alustuseks pidime enne teiste ettevalmistustega alustamist soetama mikrofoni, kaamera ja muu filmimiseks vajaliku tehnika . Kõige suuremaks ettevõtmiseks oli aga garaaži ülesseadmine. Autoritel oli olemas hoone kuhu võtteplats rajada, aga sellega oli mõningaid probleeme. Esiteks oli maja täis erinevat rämpsu ja prügi, mis oli vaja hoonest eemaldada. Kui garaaž oli puhas, täitsime selle erinevate varuosade ja tööriistadega. Teiseks suureks probleemiks oli sissesõidu puudumine majja. Selle jaoks pidime ise rajama kaldtee, milleks kasutasime vana asfaldi, liiva, killustikku ja kruusa. Peale selle oli vaja leida filmi jaoks sobilikud autod. Autode leidmine oli alguses keeruline, kuna filmimiseks oli vaja natukene vanemaid autosid, mis oleksid siiani heas korras. Lõpuks õnnestus meil need leida ja filmimine sujus peamiselt muretult. Tihti esines probleeme aga Lada käivitamisega ning kasutada tuli toorest jõudu või autot pikemalt lükata. Filmimiseks oli meil vaja palju erinevaid riideid eelmisest sajandist, mis leiti peamiselt vanavanemate kodudest. Igaüks leidis midagi ja lõpuks saadi kokku korralik garderoob. Lisaks oli vaja veel teha erinevaid väiksemaid ettevalmistusi igal võtteplatsil, et koht teemaga kokku läheks. Palju aega võttis ka võtteplatside vahel sõitmine ja maha unustatud asjadel järel käimine.

Võtted

Loovtöö filmimiseks kasutati kaamerat Sony FDR-AXX33, koos Sony 16–50 mm f3.5–f5.6 suumobjektiiviga. Kuna soovisime, et pilt oleks võimalikult stabiilne, kasutati paljude võtete ajal Esperansa SequoiaEF110 statiivi, lisaks oli objektiivil sisseehitatud stabiliseerija. Helisalvestuseks kasutati Rode VideoMicro mikrofoni ja kuna enamus võtteid toimusid õues, siis kasutati veel selle peal tuule summutamiseks tuulekaitset. Et kõik kaameraga filmitud kaadrid ilusti salvestada kasutasime Kingston 128GB mälukaarti. Võtted toimusid peamiselt Pärnust 20 kilomeetri kaugusel Võistes, kuna tegemist on maakohaga ja suur osa stsenaariumist leiab aset maal. Lisaks aitab kaasa see, et me kõik oleme siit kohast pärit ning see teeb asja kergemaks leida lähedal olevaid võtteplatse või vajadusel kaasata tuttavaid inimesi. Võtetele kulutati üllatavalt palju aega, rohkem kui algul planeeriti. Filmimine toimus enamjaolt nädalavahetustel. Võttepäevi oli kokku 30 ja igapäevaselt kulus filmimisele keskmiselt 7 tundi, mõnikord rohkem ja mõnikord vähem. Võtetel esines palju väljakutseid. Meil puudus eelnev kogemus nii suure projekti läbi viimisega ning seda oli ka alguses võimalik märgata. Palju kaadritega ei jäänud me rahule,  põhjuseks kvaliteet ja näitlejatöö. Kulus päris palju aega, et kõik sujuvalt toimima hakkaks. Paljude võttenurkade jaoks tuli leida omapäraseid ning erinevaid lahendusi. Vajati palju kaadreid, mis hõlmasid seda, et kaamera filmib auto kapoti pealt läbi esiklaasi ja algselt ei osatud kaamerat kuidagi turvaliselt kinnitada. Lõpuks leidsime nutika lahenduse ja kinnitasime statiivi teibiga auto esistange külge ning kaamera statiivi külge. Töö käigus paranes märgatavalt näitlemisoskus. Filmimise esimesel päeval kulutati ühe minutilise kaadri filmimiseks üks tund, aga hiljem saadi mõne kaadri puhul hakkama juba esimese võttega.

Filmi jaoks oli vaja lisaks teha veel thumbnail ehk pisipilt, mis vaatajatele, keskkonnas YouTube, enne filmile klikkamist kuvatakse. Meie soov oli, et pisipilt oleks võimalikult  huvitav ja filmi hästi kirjeldav seega tuli  katsetada läbi palju erinevaid variante. Lõpuks otsustati tanklas tehtud pildi kasuks, millel on nähtavad filmis kasutatud autod ja mõlemad peategelased Niko ja Lembit. Nimetatud pilt osutus valituks põhjusel, et see sobis filmi nimega hästi kokku ja tekitas kõige rohkem põnevust.

Videomontaaž

Filmi kokku monteerimiseks valisime programmi Adobe Premiere Pro 2018, mis oli oma võimaluste rohkuse poolest filmi monteerimiseks väga mugav ja hea. Alustuseks sai välja valitud duubeldatud kaadritest parimad ning need vastavalt stseenide kaupa eraldi kaustadesse jaotatud. Pärast seda sai algust teha monteerimisega. Alustuseks said klipid õigesse järjekorda seatud ja lõigatud ning hiljem nende vahele lisatud veel lisakaadrid. Samuti sai ka kõigi parandatud kaadrite kompositsiooni ning värvi– ja valgustuslahendust.

Selle alla kuulus näiteks kontrasti, värvitemperatuuri ja teravuse muutmine. Veel sai lisatud filminduses laialt kasutatud letterboxi ja film grain. Letterbox ehk horisontaalribapilt on laiekraanfilmi kohaldamine väiksema kuvasuhtega ekraaniformaadiga, kus vähendatakse proportsionaalselt pildi suurust ja lisatakse mustad äärised ekraani all– ja ülaserva. Film grain tähendab aga analoogkaameraga filmides tekkivat teralisust. Viimaks said lisatud veel eriefektid, mis andsid lahendusi, mida päriselt polnud võimalik teostada. (Joonis 1)

Peale video poole oli vaja monteerida ka heli. Kuna palju tegevust filmis toimus liikumise pealt siis tekkis paratamatult tuule põhjustatud sahinat, mida oli vaja võimalikult palju eemaldada. Heliklipid, kus sahin häiris liialt, said asendatud hiljem juurde lindistatud klippidega. Pärast seda oli vaja heli ja video kokku panna ja seda tehes tekitada võimalikult efektseid ja huvitavaid lahendusi.

Kui nii heli kui video olid valmis said lisatud lõputiitrid ning otsitud välja sobiv muusika mida lisada. Muusika otsimine osutus aga veidi keerulisemaks, kui me alguses arvasime, sest pidime kasutama vaid autoriõigusteta muusikat või igalt autorilt nende muusika kasutamiseks luba küsima.

Projekti raames soetatud vara eest said kasu või tegutseda algul 10-15 inimest, kes osalesid filmi tegevuses. Pärast seda on kasutatud tehnikat külaüritustel peo salvestamisel või õhtu juhtimisel ja ettekandmisel. Samuti filmiõhtud või mängu turniirid ekraanidel. Sealt on juba osasaanud 200-300 inimest ürituse kohta ja kokku juba hulga rohkem.

neljapäev, 11. juuli 2019

Võiste filmindus

Oleme Võiste noored ning tahaksime muuta oma kogukonda ühtsemaks. Kuna hetkel pole Võistes ühtegi kohta kuhu noored koguneda saaksid (peale noortetoa), siis tahaksime luua meile külakino. Me hakkasime filme näitama igal nädalavahetusel ning tahaksime ka luua ise filmi koos noortega. Selle juures on kõige parem see, et kino oleks kõigile tasuta nii noortele kui vanematele.

Filmi me teeksime dokumentaalfilmi vormis, meid ümbritsevatest silmapaistvatestest inimestest. Tahame näidata kogukonnale, mida meie inimesed on saavutanud. Filmi teeksime algusest lõpuni meie noortega, kuid selle kõige jaoks on meil vaja vahendeid.

Kino jaoks on meil olemas koht, kus saaksime näidata filme.

Meie taotletav summa “Nopi Üles” konkursist on 1453€.

Me loodame, et saame selle projekti ellu viia ning läbi selle külaelu arendada.

Noorte piirkondlike omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Video link: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/353675111997987/