Ege Enok
Viljandi Avatud Noortetoa meeskonna nimel
Viljandi Avatud Noortetuba on viimaste aastate jooksul üha enam pööranud tähelepanu keskkonna hoidmisele ja väärtustamisele. VANT meeskonna südameasjaks on saanud oma jalajälje vähendamine, noorte teadlikkuse tõstmine selles teemas ja ühtlasi panustamine kogukonna säästva eluviisi arengusse. Seetõttu pühendasime aprillikuu keskkonnatemaatikale. Teame, et oleme ise noortele suurimad eeskujud ja seetõttu muudame pisikeste sammude haaval noortekeskust keskkonnasõbralikumaks.
Kuidas seda teinud oleme? Siin mõned mõtted ka teile, armsad kolleegid:
- Kõige olulisem on tahe ja teadvustatud otsus: mõtleme läbi oma tegevused ja vajadused.
- Oleme soetanud noortekeskusesse infoteleri, et vähendada erinevate plakatite printimist ja samal ajal kõnetab ekraanil olev info noori vaat et rohkemgi.
- Kõik trükitud plakatid muutuvad meie noorsootöötaja Maariti käte all omanäolisteks kinkekottideks.
- Sorteerime prügi nii oma kontoris, avatud alal kui ka köögis – lisaks olmejäätmetele, pakenditele, paberile ja taarale on meil eraldi koht biojäätmetele.
- Taaskasutame võimalusel erinevaid materjale, katkised asjad proovime esmalt ära parandada.
- Nii mõnedki kangajäägid on saanud padjaümbriseks ja mööbel korduvalt uue värvikihi.
- Oleme avatud ruumi sisustamiseks tänuga vastu võtnud raamatukogust maha kantud raamatuid, VHS-e, lauamänge kui ka uut kodu otsivaid potililli.
- Oleme soetanud taaskasutuspoodidest hulga korduvkasutatavaid nõusid ja ühekordseid nõusid pigem ei kasuta. Noortel on võimalik Saku Läte veetünnist janu kustutamiseks vett võtta – ka selle oleme lahendanud nii, et kasutusel on korduvkasutatavad topsid.
- Distantsperioodil jagasime nädalapäevad teemade kaupa: aprillis olid esmaspäevad ja kolmapäevad keskkonnaalase noorteinfo edastamiseks ja just selles võtmes, et anda noortele pisikesi näpunäiteid, kuidas kujundada uusi harjumusi keskkonna hoidmisel sellesse ise panustades. Nii on meil fookuses olnud transport, toit kui ka tekstiil.
- Alates 17. märtsist 2021 korjame igal kolmapäeval kodutänavatelt prügi ja oleme teinud Viljandi noortele ja organisatsioonidele üleskutse meiega ühineda ja seeläbi linna puhtusesse panustada #viljandipuhtaks. Oleme tänulikud, et meie üleskutsele on vastanud Sakala Keskus, Viljandi Huvikool, Viljandi Perepesa, Viljandi Kunstikool, Ramsi Noortetuba ja Võhma Noortekeskus.
- Teeme koostööd Viljandi Toidupangaga, kes meile võimalusel noortele pakkumiseks lahkelt toitu jagab ning mitmel aastal oleme osalenud toidukogumispäevadel vabatahtlikena. Võimalusel eelistame kohalikke tooteid ja teenuseid.

Viljandi Avatud Noortetoa isetehtud mööbel ja katted. Autor: Kaspar Laanisto
25. novembril 2020 toimus VANT-i, meie noorteaktiivi ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengite koostööprojekt noorte keskkonnateemaline konverents “Puhas jälg – alustades iseendast”. Konverentsil astusid üles Berit Sarap, Viljandi Gümnaasiumi prügijooksu eestvedaja; keskkonnaaktivist Zuzu Izmailova; Acento.ee meeskond ja Marilin Eessalu, MTÜ Eesti Rohelisest Liikumisest. Konverentsi vaatas üle 200 inimese ja järelevaatamisi on praeguseks üle 300. Eesmärk on keskkonnaalast konverentsi koos noortega korraldada igal aastal, sest see on noorte jaoks oluline. Soovi korral on konverents järelvaadatav siin.