Kadi Laaneots
Lõpuaktuste valguses seisavad paljud noored valiku ees – kas jätkata õpinguid, teha oma esimesed sammud töömaastikul, minna kaitseväkke või ehk on mõni teine võimalus? Sellele küsimusele vastust otsides on päris suur tõenäosus, et ühtäkki jõuavad otsingud vabatahtliku töö võimalusteni.
Esmalt võib vabatahtlik töö tunduda justkui mitte eriti atraktiivse valikuna. Olgem ausad, formaalhariduse alla see ei lähe, seega diplomit ei saa, teed küll tööd, kuid palka ka selle eest ei anta. Milleks mulle seda vaja? Kuigi igasugune rahaline ja materiaalne kasu on välistatud, siis kaaluvad saadud kogemused selle kõik üle. Vabatahtlik töö võimaldab omandada uusi oskusi, teadmisi ning kogemusi. Need kõik on aga tööturul kujunemas järjest hinnatumaks ja vajalikumaks, andes võimaluse näidata ka oma kirge ja panust ühiskonnas. Pole enam ebatavaline olukord, kus kahe pealtnäha võrdse kandidaadi vahel otsustades osutub valituks just see kandidaat, kes on oma elus tegelenud vabatahtliku tööga. Ja kui juba minna vabatahtlikuks, siis miks mitte ühildada see reisimise ja võimalusega mõnda aega teises kultuuriruumis elada ning minna vabatahtlikuks välismaale?
Siin sulle kuus põhjust, miks just välismaale vabatahtlikuks minemine võib olla see kõige õigem järgmine samm:
Uued sõbrad ja tutvused
Pole saladus, et vabatahtlikuna kohtud paljude uute inimestega nii sihtriigis kui ka mujal, mis omakord annab sulle võimaluse oma tutvusringkonda suurendada ning seeläbi uusi (sõprus)suhteid luua. Nii võid ühtäkki avastada, et sellest väiksest Prantsuse külakesest on saanud sulle väga südamelähedane paik ning on igati tavaline, et tänavanurgal asuva pagari poemüüja sind juba nimepidi teab. Sinu ümber on imeline kogukond ja sinu vabatahtliku töö panus rikastab seda veelgi. Euroopa Solidaarsuskorpuse üheks peamiseks alustalaks ongi just kogukonnatöö!
Võimalus silmaringi avardada
Need kuud, mis sa veedad vabatahtlikuna teises riigis, annavad sulle imelise võimaluse ümbruses ringi käia ning kõike kohalikku avastada. Lisaks ei tasu unustada naaberkülasid, -linnu ja -riike, mis kõik võivad vaid bussi- või rongisõidu kaugusel olla! Mainimata ei saa jätta ka kõiksugu vestluseid, kohtumisi, avastusi, dilemmasid, vastuseise ja kõike muud, mis võõrsil olles tekkida võivad. Sul tuleb ette olukordi või seikasid, mida meist enamus ei oska ettegi kujutada ja see kõik muudab sinu maailmapilti ainult avatumaks. Võimalus elada teises kultuuriruumis ning avastada ümbritsevat pigem nagu kohalik, on harukordne, mida ei tohiks käest lasta!
Vaheaasta rutiinist
Vabatahtlikuks minemine annab sulle võimaluse võtta korraks aeg maha ning kulgeda hoopis teises tempos. Enamasti isegi just sulle sobivamas tempos, mis võib olla uudne kogemus võrreldes tavapärase koolirutiini või töö kohustustega. Vabatahtlik töö arvestab palju just vabatahtliku enda soovide ja vajadustega. Lisaks annab see aega mõelda tuleviku peale ning korraks puhata pead õppimisest, töötamisest, selle kõigega seostuvast stressist ning lõpmatutest kohustustest. Boonusena saame öelda, et on isegi kindlaks tehtud, et teiste abistame ning vabatahtlik töö tegemine sunnib meid oma fookuse suunama endalt teistele inimestele, mis omakorda vähendab meie enda stressitaset. Võimalus väljuda rutiinist, vähem stressi ja piisavalt aega, et oma tulevikku veidi planeerida – mida veel tahta?
Iseenda tundma õppimine
Kui tihti võtame me aega, et päriselt iseendalt uurida, mis meile meeldib ning mis on meie tugevused ja nõrkused? Vabatahtlik töö annab selle võimaluse, paisates sind tundmatutesse olukordadesse ning pakkudes võimalusi uute asjade katsetamiseks ja kogemiseks. Just see loob keskkonna, mis soodustab sind iseenda kohta avastusi tegema ning oma mina paremini tundma õppima. See kõik aitab sul aga üles leida need tegevused ja olukorrad, mis sulle tõeliselt meeldivad. Võib-olla avastada, et soov saada arstiks vahetub peagi sooviga saada hoopis nõustajaks või analüütikuks. Või soov minna kodulinnas ülikooli jääb vaikselt tagaplaanile ning üha tugevamini idaneb plaan ennast proovile panna ning ülikooliteed mõnes välisriigis jätkata. Ehk on järgmine õige samm tööturule sisenemine või hoopis oma ettevõtte loomine? Tänapäeva valikuvõimalustesse on lihtne ära kaduda, mis tõttu vabatahtliku töö tegemine on ka ideaalne võimalus enda perspektiivid üles leida ning nendest lähtuvalt omale sihte seada.
Tee seda, mis sulle meeldib
Vabatahtliku töö võimaluste hulgas ringi vaadates leiab pakkumisi pea kõigeks. Iga huvi ja ajendi jaoks on tänapäeval olemas mõni ettevõte või mittetulundusühing, kes annab võimaluse sellel ala tegutseda. Seega on õige organisatsiooni leidmine, kus vabatahtlik olla, pelgalt otsingu kaugusel. Tunned huvi noorsootöö vastu? Soovid tegeleda loomadega? Panustada kogukonnatöö arengusse? Arendada oma digitaalseid oskusi? Saada kogemusi korraldamise ja turunduse alal? Õpetada keeli ja elulisi oskusi kohalikele lastele ja noortele? Olla osa protsesside juhtimisest ning kujundada kohalikku poliitikat? Proovida kätt fotograafias ja videograafias? Vabatahtlikuks olemine on võimalus tegeleda just sellega, mis paneb su silma särama, ning kes teab, võib-olla just see kogemus on alguseks sinu edasistele ettevõtmistele.
Panus oma tulevikku
Üha rohkem hindavad tööandjad vabatahtliku töö kogemusi. Saadud keelepraktika, uued teadmised ja oskused, mugavustsoonist väljumine, kastist välja mõtlemine, mitmekesisuse kogemine – kõik see jääb värbajatele CV-des üha rohkem silma ning annab sulle mõne pluss punkti. Ja kui oma resümee täiendamine ei ole sinu peamine eesmärk, siis ka ilma selleta on saadud kogemused ja teadmised hindamatu väärtusega. Uued tutvused ja sõprussuhted on samuti oluline osa vabatahtliku teenistusest, kuid enamasti puhtalt teenistusega need ei piirdu. Loodud sidemed püsivad koos sinuga veel aastaid pärast teenistuse lõpetamist ning just vabatahtlikku tööd tehes saadud sõbrad võivad osutuda sinu parimateks eluaegseteks sõpradeks, kellele ikka ja jälle teise riiki külla sõidad, kellelt nõu ja jõu saad ja kes üleüldiselt sinu elu rõõmsamaks ja kogemuste rikkamaks muudavad.
Mis tahes on sinu kirg või teema, milles soovid kogemusi omandada, selle jaoks on kindlasti võimalus olemas. Tuleb ainult veidi ringi vaadata ja avatud meelel projektidesse kandideerida. Erinevaid projektivõimalusi leiab näiteks Euroopa Noorteportaalist, ja Facebooki gruppidest nagu EVS & ESC vacancies, EVS (European Voluntary Service) and ESC (European Solidarity Corps), Erasmus+ calls for participants Estonia, ESC – European Solidarity Corps – EVS – European Voluntary Service ja European Solidarity Corps.
Seega mine vabatahtlikuks – luban, see saab olema kogemus, mis ei unune iial ja mis võib avada sulle nii palju uksi, millest sa hetkel isegi unistada ei julge või isegi ei oska!
Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus saab olla vabatahtliku teenistuse saatvaks organisatsiooniks ja pakkuda Sulle tuge sobiva projekti leidmisel ning vabatahtlikuks teenistuseks ette valmistumisel. Selleks anna oma soovist meile teada e-kirja teel aadressile: esk@ank.ee. Kui oled endale juba projekti leidnud, siis võta julgelt korraldajatega otse ühendust, lisa esk@ank.ee koopiana saajaks ning märgi kandideerides ära info:
Sending organization:
Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus/ Association of Estonian Open Youth Centres
OID: E10127210
Quality label: 2019-1-EE01-ESC52-051829
Contact person: Kadi Laaneots, esk@ank.ee, +372 5301 4743