


29.-30. märtsil toimus Raplamaal, Adila heaolu ja puhkekeskuses esimest korda spetsiaalselt noorsootöötajatele mõeldud vaimse tervise retriit, mille eesmärgiks oli saada teadmisi ja praktilisi vahendeid toetamaks noori – seda kõike läbi enese tundmaõppimise. Retriidi eesmärk oli meelde tuletada tarkust, et esmalt tuleb hapnikumask endale ette panna ja siis kõrvalistujale, sest teisiti jääb võimalus ligimest aidata kasinaks. Kahest põnevast ja jõustavast päevast vaimse tervise retriidil võttis osa kokku kümme noorsootöötajat.
Noorsootöötajad, kes retriidil kokku said, olid erineva noorsootöö taustaga, mis andis juurde väga palju rikkust, sest lisaks koolitustel saadud teadmistele, saime jagada ka omi tarkusi ja kogemusi. Esimesel päeval koolitas MTÜ Peaasjad meid teismelise aju arengu teemadel, tegime unenäopüüdjaid ja rääkisime, kuidas saada aru, mida keha meile öelda tahab Annika Vinnali juhendamisel. Lisaks viis Karoliine Aus läbi uskumatult lõõgastava joogatunni ja õhtu lõpetasime saunas. Kes oli julgem, käis ka tiigis end karastamas, mis teadupärast annab mõnusat energiat ja turgutab olemist.
Järgmisel päeval koolitas MTÜ Eesti NLP Instituudi koolitaja Ave Eero meid enesehoiu teemadel. Kuna noorsootöötajatel on läbipõlemise oht suur, siis enda eest hoolitsemise tuleb esikohale seada. Kuna vaimse tervise hoidmisel on ka väga suure tähtsusega liikumine, siis ukrainlanna Alina Kobenko, kes on füsioterapeut, õpetas meile järgmisena harjutusi, kuidas end oma kehas hästi tunda ja aidata närvisüsteemil kogu kiire elutempoga toime tulla. Teise päeva lõpetasime naerujooga ja spontaanse aruteluringiga, mida juhendas Helje Kasearu. Nagu öeldakse, et naer on terviseks ja oi kuidas meil tervist juurde tuli!
Adila heaolu ja puhkekeskus on mõnusa energiaga koht, kus just taolist retriiti korraldada. Peremajas üheskoos olemine on vahva – ruumi on tegevuste jaoks piisavalt, samas on kogu olemine väga hubane ja kodune. Kahe päeva vältel kostitas meid vegan toiduga Sedrik Catering OÜ, kelle tehtud toidud olid imehead. Osalejate tagasiside retriidile oli ainult positiivses võtmes, hinnati väga võimalust tulla korraks argielust välja, õppida ja kogeda ning argiellu tagasi minnes see kõik praktikasse panna koos noortega. Loodame, et meil on võimalus sellist retriiti noorsootöötajatele tulevikus veel korrata!
Vaimse tervise retriit toimus Erasmus+ rahastusel, Eesti ANK on partneriks KA2 koostööprojektis “Youth Centres for Mental Health of Young People” (Noorte vaimse tervise noortekeskuses), mis nagu nimes ka selgub, keskendub noorte vaimsele tervisel ning kuidas noorsootöötajad saaksid omada parimaid teadmisi esmaseks abiks. Projektis osalevad lisaks meile Sloveeniast Mreža MaMa, katuseorganisatsioon Sloveenia noortekeskustele, ning Hispaaniast Youth Matters Now, mis on rahvusvaheline võrgustik noortega tegelevatele organisatsioonidele ja noorsootöötajatele.
Tessi Ilustrumm
Vaimse tervise retriidi korraldaja