Audru piljard

esmaspäev, 14. detsember 2020

Vaatamata suuuuurtele takistustele on uus võimalus mitte ainult noortele 😉

Projekti nimi: „Audru piljard“

Projekti toimumise periood originaalis oli 11.02.2020-11.06.2020, aga tegelikkuses tegime viimased tegevused oktoobris 2020, kuna vahearuandes märkisime ka ära, et eriolukorra tõttu meieni ei jõudnud õigeks ajaks laud ja kui jõudis olid jupid puudu ning nende saabumine venis. Tagatipuks kui viimased jupid jõudsid olid ka need kahjustunud ning valed ning see lükkas veel edasi projektitegevuste algust, kuna me ei saanud lauda kokku.

Projektimeeskonna liikmete arv: 4 (Alicia Saskia, Marie, Merje ja Eleri) Merje ja Eleri olid projektijuhid ning Alicia ning Marie osalesid koosolekutel ja võtsid aktiivselt tegevustest osa kuid tahtsid pigem olla taustajõud.

Projekti kasusaajad: kokku osales kusagil 40 noort aktiivselt õppes ja turniiridel.

Partnerid: Audru ajaleht „Kodused Hääled“, Audru noortekeskus, Venda ja Marju (vabatahtlikud juhendajad).

Septembri ja oktoobri jooksul toimusid vabatahliku juhendaja eestvedamisel piljardiõppe tunnid tüdrukutele ja poistele eraldi ning ka koosõppena. Õpetati tehnikat, mängureegleid, kahte erinevat mängu ning tehti üks ühele mänge. Samuti toimusid ka turniirid, kus sai õpitu kohe proovile panna. Uudis uuest lauast levis kiiresti ning noortekeskust hakkasid järk järgult külastama ka vanemad noored, kes küll õppest osa ei võtnud, aga käisid sõpradega mängimas ja kaasasid ka nooremaid oma mängudesse. Nooremad said vanemate pealt õppida ning tehti ka paarimänge. Suured versus väiksemad. Turniiridel said noored võistelda ning õppes arendasid kindlasti ka oma sotsiaalseid oskuseid. Juhendaja oli rahulik ning suutis noored ennast kuulama panna. Igapäevases lauakasutuses on tänu sellele näha ka, et noored oskavad rohkem seda hoida ja õpetavad ka teisi ning kutsuvad korrale kui asjad jäetakse vedelema või kui näiteks pannakse käed mängu ajal lauale või kui kiidega niisama vehitakse. Meie eesmärgid ja oodatav tulemus, mis me projektikirjelduses välja tõime, on täidetud ning nägime ka tulemusi. Isegi osade noorte vanemad olid huvitatud noortekeskuse külastamisest, et oma lastega koos mõnikord mängida. Laud on ainukene eksemplar Audru piirkonnas.

Saime väga hea kogemuse. Kui taotlesime siis pidime päriselt läbi mõtlema, et miks meile seda lauda vaja oleks ning, millist suuremat eesmärki see täidab. Analüüsisime koos noorsootöötajaga läbi kõikvõimalikud tulemused ning saime aru, et see annaks meie noortekeskuse noortele võimaluse midagi uut õppida ja aitaks noortematel sotsialiseeruda vanemate noortega ning tüdrukute õpe aitaks tõsta ka tüdrukute enesekindlus piljardimängus.

Probleeme ei olnud kuni eriolukorrani, mis lükkas edasi kõvasti meie esialgset ajakava. Kui plaan oli alustada kevadel tegevustega siis tegelikkuses toimus see sügisel. Samuti tekkis laua saabumisega probleeme, kuna eriolukorra tõttu saadetis viibis mitu kuud. Kui lauda hakkas meie kohalik töömees kokku panema siis selgus, et isegi osad jupid on puudu ja see lükkas veel kõike edasi. Kui lõpuks ka jupid jõudsid olid ka need kahjustada saanud ja palusime MTÜ juhil, et ta edasimüüjaga suhtleks, sest me ei osanud tol hetkel ise midagi enam teha. Saime hea diili, et tullakse tasuta lauda kokku panema ning saame ka uued terved puuduvad osad.

Õppisime, et alla ei tohi anda. Kuigi nii mitu asja tahtis viltu minna, siis noorsootöötaja ja MTÜ juht ikkagi utsitasid meid, et me alla ei annaks ning andsid lootust, et kõik laabub. Samuti oli oluline ka projekti rahastajaga pidevalt kontaktis olla, et anda märku, mis toimub.

Vanemad noored hakkasid külastama noortekeskust ja selle tulemusena ei hulkunud sihitult Audru vahel. Erinevad huvitegevuse rühmad, kes kultuurikeskust ka kasutavad, olid ka meeldivalt üllatunud ning tegid mõne mängu enne rahvatantsu või võimlemist. Samuti olid osade noorte vanemad huvitatud rohkem noortekeskust külastama, et kasvõi oma lastega koos piljardit mängida.

Teha kindlasti palju eeltööd ja uurida toodete erinevaid hinnaklasse. Hiljem selgus meil, et oleksime saanud ka kasutatud laua ja väiksemate kuludega. Samuti tuleks kindlasti teada saada edasimüüjalt, et mis ajaks see jõuab ning kas ta saab selle garanteerida. Murede ja probleemidega kindlasti pöörduda projekti rahastaja poole, sest nemad teavad kuidas sellistes olukordades peaks käituma ning annavad palju head nõu.

Kuludeks läks ainult täpselt piljardilauale kulunud summa ja noortekeskus panustas turniiride auhindadesse. Samuti saime sponsoslust Ingmani jäärtiselt.

Kokku osales kusagil 40 noort aktiivselt õppes ja turniiridel. Projektis oli kasusaaja kogu Audru piirkond.

Meediakajastus:

https://parnu.ee/OV/AudruOV/Audru_ajaleht/Audru-ajaleht-2020-04.pdf lk 4 Uudis

https://www.facebook.com/audrunoored/photos/a.710943905750739/1639756459536141/ – piljardiõppe kuulutus

https://www.facebook.com/audrunoored/photos/a.710943905750739/1625528894292231/ – piljardi turniirid ja õpe septembri tegevuskavas

https://www.facebook.com/audrunoored/photos/a.710943905750739/1652263011618819/ – piljardiõpe ja turniirid oktoobri tegevuskavas

 

neljapäev, 2. juuli 2020

Planeerimise protsess venis seekord pikale

Kuni eriolukorrani sujus täitsa hästi. Lootsime laua kätte saada varem, aga tarne oli kusagil kuu aega. Laud jõudis noortekeskusesse alles eelmine nädal. Võtsime ühendust ka kohaliku noorsootöö juhiga, et saada inimene, kes aitaks selle kokku panna, aga kuna selleks on vaja mitut inimest, siis ta ütles et peale eriolukorra lõppu saavad sellega tegeleda. Meil on ka tegevuskava paigas, et mitu korda nädalas tegevused toimuksid ja millises formaadis ning kui pikalt.

Planeerimine. Meil on kõik planeeritud ja kui praegune olukord saab läbi siis saame kohe tegutsema hakata. Me oleme uhked oma tehtud video üle ja, et saime vajaliku arvu laike täis ühe õhtuga. Hea tunne kui teised ka hoolivad meie eesmärgist.

Hetkel on seisak meie jaoks probleem. Projekti planeeritud tegevustega ei saa edasi minna. Meil on olnud üks facetime koosolek noorsootöötajaga ja oleme arutanud, et kas peaks tähtaegu ja tegevusi juba täpsemalt paika panema. Kui olukord jätkubki maini, siis meil jääb vähe aega tegevusteks. Oleme mõelnud ka midagi internetis teha, aga ei tea täpselt mida.

Õnnestumisest kirjutasime kohalikku lehte ja kahjuks ei avaldatud seda. Meie noorsootöötaja kirjutas uuesti ja uurib, miks see lehte ei läinud. Tellisime ka laua ära ja see on noortekeskuses kohal. Suhtlesime ka noorsootöö juhiga, kelle abiga saame inimesed seda kokku panema. Oleme kokku leppinud ka vabatahtlike juhendajatega, et nad tulevad noori õpetama ja kui saame tegevusi alustada, siis nad tulevad appi hea meelega.

Me poleks arvanud, et meil nii palju erinevaid asju tuleb teha. Õppisime kasutama video tegemise programmi natukene ja, et inimesed on abivalmid. Õppisime ka, et mitte miski ei ole kindel kuni see ei ole tehtud.

Tahaksime teada, et kas keegi on veel oma projekti tegevustega sellises olukorras ja kuulda nende kogemust ning nippe, kuidas nad oma tegevusi teevad.

reede, 21. veebruar 2020

Audru piljard

Oleme noored Audrust ja siin on meie Nopi Ülesse idee!

Hetkel on noortekeskuses vähe vanemaid noori ja neil ei ole piisavalt tegevusi. Varasemalt käisid nad noortekeskuses, aga enam väga mitte. Vanemad noored sooviksid väga mängida piljardit, aga praegu see võimalus meil puudub. Uus laud tooks vanemad noored taas noortekeskusesse ja neil oleks koos väiksematega ühine lahe tegevus. See annaks ka neile võimaluse väiksemaid juhendada ning väiksemad saavad järjest osavamaks. Samuti tahavad tüdrukud saada piljardis osavamaks, et poistele tuupi teha.

Meie tahaksime koos teiste noortega noortekeskuses lahedalt aega veeta. Me oleksime väga õnnelikud kui Audru noortekeskusesse saaksime võimaluse, et arendada oma piljardi oskuseid. Sooviksime saada noortekeskusesse piljardilauda, et saaksime korraldada turniire ja õpitubasid. Noortekeskuse teised tüdrukud on ka avaldanud soovi piljardit mängida ja poistele ära teha, aga meil ei ole võimalik isegi harjutada, sest meil ei ole lauda. Samuti kaasame ka oma kogukonna täiskasvanuid, kes on lubanud vabatahtlikult meile erinevaid mänge õpetama tulla. Korraldame koos noortega ägedaid turniire ja võistluseid ning hoiaksime lauda väga hoolikalt, et see kestaks pikki aastaid

Taotleme selle jaoks 1500€, noortekeskus tuleb meile appi ka omaosalusega õpitubade korraldamisel.

Palun aidake meil jõuda oma eesmärgini, et Audru noortel oleks võimalus lahedalt aega veeta!

Noorte piirkondlike omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/478879316394462/