Käru nutinurk

kolmapäev, 7. august 2019

Kogukonna heaks tegutsemine annab hea tunde

Projekti nimi: Käru nutinurk

Projekti aeg: aprill 2019 – juuni 2019

Projekti meeskond: Keelika, Keiri ja Alice

Ükspäev ütles mulle noortejuht (Alice), et noortel on võimalus kirjutada projekt. Küsisime Keiriga, et mis projekt see olema peab. Ta ütles, et mõelge ise välja. Mõtlesime natukene ja kirjutasime oma mõtted üles. Arvasime, et meil oleks kõige rohkem vaja noortekale uuele korrusele põnevaid tegevusi. Alice ütles, et hea plaan. Vaatasime Keiriga üksteisele otsa ja ütlesime, et teeme ära. Kirjutasime enda idee Nopi Üles konkursile, juurde kirjelduse ja teksti, miks meil seda vaja on. Saatsime oma ideed teele ja saime parandusi ning vahepeal mõtlesime, et meie idee ei lähegi üles, kuna pidime seda parandama ja sellega tegelema. Saatsime uuesti ja ikka oli midagi puudu või üle. Lõpuks, kui kõik oli ilusti ära vormistatud läks meie projekt facebooki Nopi Üles lehele. Pidime saama kokku 200 like. Jagasin sõpradele messengeri, et olge head ja pange like, sedasi saate noortekeskust aidata. Lõpuks olidki liked koos, see oli hea tunne, kui oled millegi heaga hakkama saanud. Hetke seisuga on meil rahastus olemas, peame kinni oma plaanidest. Iga kuu toimub filmiõhtu, hetkel on noortetuba suvevaheajal, aga kindlasti läheb meie plaan edasi, et iga nädal toimub filmiõhtu, kuna see meeldis noortele.

Noortetoas toimus aprillist kuni juunini filmiõhtuid ja koolitus. Noortetuba ehitati samal ajal kui meie projekti kirjutasime, nüüd on Kärus noortetuba eraldi korrusel ja seal on olemas erinevad vahendid, mida noored saavad kasutada. Kõik on väga kiiresti läinud. See oli hea otsus võtta see projekt ette.

Õppisime asju korralikult tegema, õppisime olema kannatlikud ja kokkuhoidlikud. Filmi õhtud ei toimu ainult noortele, vaid ka vanematele inimestele. Filmi õhtutel osales umbes 15 inimest, iga kord oli erinev arv noori, kuna tegemist oli erinevate filmidega ja kõik filmid ei lähe kõigile noortele peale. Projektist sai kasu palju inimesi, lugeda neid pole võimalik, aga kasu sai Käru kogukond. Kõik, kes on filmihuvilised, koolitustel osalejad ja noortetoas viibijatel.

Väga tore oli seda projekti kirjutada, veel parem see, et saime läbi projekti panustada kohalikku kogukonda ja tunde, et oleme midagi head teinud. Kui keegi peaks projekti kirjutama siis meie ütleks talle, et ta ei pea kartma, kindlasti võtta julgelt ette see, otsida endale sobiv inimene, kellega koos seda teha ja teha see ära. See võtab aega, aga annab uue kogemuse.

Sellel pildil käis rajaleidja noori koolitamas.

 

neljapäev, 23. mai 2019

Ühe projekti läbiviimisest detailselt..

Ükspäev mõtlesime, mida kõige rohkem noortekas teha tahaks – ja panime kirja, mida selleks vaja oleks. Leidsime, et filmiõhtud ja tegevused nutimaailmas on paeluvad. Selleks oli meil vaja kindlasti projektorit ja arvutit, kuna projektorit ei saa teiselt korruselt kaasa võtta. Vaatasime Keiriga üksteisele otsa ja olime, et davai teeme ära. Kirjutame projekti soovides saada projektorit ja arvutit. Valisime välja projektori ning arvuti. Kirjutasime sinna juurde kirjelduse ja teksti, miks meil seda vaja on. Saatsime oma kirja Riinule. Tema vaatas meie kirja üle, saatis meile vihjed, mida peame parandama. Suhtlesime tihti läbi gmaili. Vahepeal mõtlesime, et meie postitus ei lähegi üles, kuna pidime seda parandama ja sellega tegelema. Saatsime uuesti ja ikka oli midagi puudu või üle. Lõpuks, kui kõik oli ilusti ära vormistatud läks meie projekt facebooki Nopi Üles lehele. Pidime saama kokku 200 like. Jagasin sõpradele messengeri, et olge head ja pange like, sedasi saate noortekeskust aidata. Lõpuks olidki liked koos, see oli hea tunne, kui oled millegi heaga hakkama saanud. Hetke seisuga on meil rahastus olemas, peame kinni oma plaanidest. Iga nädal toimub filmiõhtu. Panen siia filmiõhtust tehtud pildi:

Olen tähele pannud, et tänapäeva noortele ei meeldi kui nendest pilte tehakse. Tegelikult minule endale ka ei meeldi 😀 tegin siin ühe pildi noortest, rohkem ei hakanud neid kiusama.

Hetkel toimuvad meie filmiõhtud teisel korrusel. Aga peagi saame minna kolmandale ja seal end sisse seada. Noortele meeldib käia filme vaatamas, kuna niiviisi saavad ühiselt aega veeta. Praegu (29.04) toimub kolmandal korrusel värvimine, noored saavad selles kaasa lüüa. Nii, et varsti varsti on meie ruumid valmis ja me kolime teiselt korruselt kolmandale.

Meie plaani kohaselt oli iga nädal filmiõhtud. Nii on see toimunud. Eriti huvitav on see, et meie noortejuht ei ütle meile, mis filmi seekord vaatame. Noored tulevad kohale ja tahavad teada, mis film jookseb. Senini on olnud väga huvitavad filmid.

Meil on teile hea uudis meie noortekeskus on lõpuks ometi nii kaugel, et saame sisse kolida, mõni asi tuleb veel teha, aga vähemalt saame juba sisse kolida. Seinad on nii ägedad ja juba varsti varsti saame korraldada seal esimese ühise filmiõhtu.

Panen siia alla ühe pildi, siis kui sein tegemisel oli.

Kui meil toimub esimene ühine filmiõhtu kolmandal korrusel siis teen sellest pilti ja jagan ka teiega.

Esimene ühine filmiõhtu ja ruumidega tutvumine toimub 16 mai. Hetkel koostame kuulutust. Ma usun, et noored tulevad sinna ja meil on koos väga lõbus.

Tahtsin teile veel öelda, et meil on lihtsalt super noortejuht (ALICE). Tänu tema positiivsusele, abivalmiduse ja paljudele teistele omadustele motiveerib ta meid tegema asju, mida me muidu ei julgeks või ei suudaks. Aitäh Alice.

Täna on 29 aprill – nii natukene on veel aega uue korruse avamisele 🙂

Täna on 16 mai, lõpuks ometi ongi ruumide avamine ja filmi vaatamine uutes ruumides, uute asjadega. See on nii põnev ja huvitav. Tegin selleks päevaks ka kuulutuse. See näeb välja selline:

Lõpuks ometi on see, et saame rahulikult olla oma korrusel ja ei pea asju kokku pakkima, asjad on oma kohtadel. Rääkisime noortele, et tegemist on uute ruumide ja uute vahenditega, osad vahendid saime Nopi Üles projekti raames. See on nii äge.

Panen siia pildi. Nagu pildilt näha siis väga ei tahetud nägusid nähtavale jätta 😀

Osalesid nii suuremad kui väiksemad. Film oli väga huvitav.

Meie projektitegevus on siiamaani läinud väga hästi, vahepeal tekkis selline mõte, et jätaks pooleli, aga siis mõtlesime Keiriga, et miks me jätame pooleli kui me juba alustasime. Kirjutasime edasi. Eriti hästi on õnnestunud meil see, et oleme suutnud kirjutada projekti, mis toob meile ja ka teistele kasu. Varsti saame selle projektiga ühele poole ja siis loodame, et tekib veel võimalusi, kuidas saaksime nii endale kui ka teistele midagi lahedat pakkuda. Siiani oleme projekti läbi viies õppinud olema kannatlikud ja korrektsed. See tähendab seda, et ei ole nii, et kirjutad valmis mingi jutu ja arvad, et see sobib. Pead pingutama ja mõtlema, kuidas sa end väljendad, mis sa öelda tahad ning see võtab rohkem aega kui pool tundi. Hetkel on meil kõik hästi ja meil on hea meel, et saime noortekeskusele ja eelkõige noortele kasulikud olla. Lisatuge pole meil vaja, sest meile lisatugi on Alice ja Alice lisatugi oleme meie. Me hoiame kokku ja toetame üksteist.

Suur tänu Nopi Üles meeskond, et olete noortele mõelnud välja sellise projekti.

 

teisipäev, 2. aprill 2019

Käru nutinurk

Idee sündis Käru noortetoa uute ruumide valmimisest, ruumid valmivad kevadel, mis vajavad sisustamist, et ruumid oleksid noorte jaoks atraktiivsed selleks on vanemad noored pannud pead kokku ja mõelnud, millised peaksid ruumid olema ja millised tegevused võiksid noortetoas toimuda.

Plaanis on teha kord nädalas filmiõhtuid. Noored veedavad üheskoos aega ning vanemad ei pea muretsema kus noored on ja millega tegelevad. Lisaks kaasame filmiõhtutele teiste piirkonade noori.

Arvutit ja projektorit kasutame hiljem ka muudel eesmärkidel, samuti ka vajaliku info soetamiseks filmiõhtuteks, koolitusteks ja kokandusringiks (retseptid). Näiteks on meil esimene koolitus planeeritud Rajaleidja spetsialistiga.

Taotletav summa on 1430€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.