Koolitussari Julgemaks suhtlejaks!

reede, 21. oktoober 2016

 

Kui Tartusse satute, siis noortele võib julgelt ligi astuda – suhelda nad oskavad 🙂

Oktoobrikuus toimus Tartu Kutsehariduskeskuses „Nopi Üles“ projektikonkursi raames „Julgemaks suhtlejaks“ saamise koolitussari ning talendikonkurss „Kuldne Täht 2016“. Projekti peakorraldajad olid Andri Võsokovski ja Mari Leen Rosenberg.

Teisipäeval, 04. oktoobril kell 13.00—17.00 toimus esimene „Julgemaks suhtlejaks“ saamise koolitus.

„Julgemaks suhtlejaks“ saamise koolitusele tuli järgmisel teisipäeval, 11. oktoobril, kell 13.00—17.00 jätk, mis ühtlasi lõpetas ka meie koolitussarja.

Suhtlemise teemal pidas loengut enesemeisterlikkuse coach ja koolitaja Epp Adler.

Mõlemast koolitussarjast võttis kokku ligi 250 noort inimest.

Suhtlemist nähakse sageli müstilise talendina, mida valdavad vähesed. Kes oskab, see oskab, kes mitte, see ei oska kunagi. Liiga paljud inimesed on treenitud lapsest saati halbadeks ja ebakindlateks suhtlejateks. Hea laps on ju vaikne laps nii kodus, koolis kui ka paljudes töökohtades. See viib selleni, et inimesed ei julge üksteisele otsa vaadata ega „Tere“ öelda, vestlemisest rääkimata. Küll aga on suhtlemine elu arengu üks alusteks.

Julgemaks ja vabamaks suhtlejaks saamine ei ole väga raske. Selleks on vaja julgustust, nippe ja turvalist keskkonda harjutamiseks ja enda proovile panemiseks.

Koolitussarjadega läbisid noored järgmised teemad:

 • kriitika ja hinnanguvaba õppimis- ja harjutamisruum;
 • suhtlemine ja selle erinevad küljed;
 • suhtlemistrenn turvaliselt ja lõbusalt;
 • empaatiavõime arendamine;
 • teiste tunded suhtlemise ajal;
 • ainuomase suhtlusstiil (inimene ei saa olla keegi teine);
 • nipid suhtlemiseks.

Kursuse tulemus:

 • osalejatel on täiendatud arusaam suhtlemisest;
 • osalejad tunnevad end parema ja kindlama suhtlejana;
 • osalejad naudivad rohkem suhtlemist ja kasutavad seda teadlikult;
 • osalejad oskavad oma hirmude ja ebakindlusega paremini toime tulla;
 • osalejad julgevad rohkem olla;
 • osalejad näevad erinevates situatsioonides põnevat, mitte hirmutavat väljakutset.

Peale „Julgemaks suhtlejaks“ saamise koolitussarja toimus teisipäeval, 18. oktoobril, algusega kell 16.00 Tartu Kutsehariduskeskuse konverentsisaalis humoorikas ning ülimalt vinge talendikonkurss „Kuldne täht 2016“.

Talentidel oli võimalik ennast kirja panna 10. oktoobrini. Iga talendi jagasime omakorda ära ka vastavasse kategooriasse.

Talendikonkursil astus lavale 15 noort, kes panid kuulajad kaasa elama ning aplodeerima.

Osalenud noorte tagasiside korraldajatele on positiivne. Vastastikku lugupidavas ja väärtustavas ning vabas keskkonnas tihenes õpilaste vaheline koostöö, kiideti huvitavat programmi ja häid pitsasid.

„Kuldne Täht 2016“ õhtujuhiks oli Tartu Kutsehariduskeskuse (edaspidi KHK) rekreatsioonikorralduse teise kursuse õpilane Mari Leen Rosenberg.

Rahvahääletuse tulemusena sai peaauhinna Tallinki kinkekaardi väärtuses 100.00 € Kevin Klaos ja Kristo Reemers.

Žürii tõstis kõige rohkem esile (Grand Prix) Arnold Milihhini, kes võlus publikut elektroakustilise kitarriga!

Projekti korraldajad õppisid ürituste organiseerimiste ja korraldamistega palju uut:

 • kuidas teha noortele meeldivaks üks kasulik koolitussari;
 • kuidas kutsuda noori osalema hea tuju ja vabatahtlikult koolitussarjale;
 • kuidas suhelda erinevate asutustega auhindade osas;
 • ajakulukamaks osutus kõigile meelepäraselt pitsalaua katmine;
 • eelarveliste vahendite kasutamist.

Projekti toetasid:

Nopi Üles, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Noorsootöö Keskus, Euroopa Liidu Sotsiaalfond.

Ettepanekud järgmistele taotlejatele:

Kui on olemas mõte ja meeskond, siis haara kinni ainulaadsest võimalusest ja kirjuta kindlasti projekt! Midagi kaotada ei ole – saame ainult kogemuse võrra rikkamaks.

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Lisainfo programmi tutvustavalt kodulehelt www.ank.ee.

 

teisipäev, 11. oktoober 2016

 

Tartu Kutsehariduskeskuse noored kutsuvad ka Teid osalema!

Teisipäeval, 04. oktoobril kell 13.00—17.00 toimus esimene “Julgemaks suhtlejaks” saamise koolitussari. See oli vägev.

Suhtlemine on küll ürgselt loomulik oskus, kuid samas ka väga keeruline. See on võime ennast väärtustada, teisi märgata ja kuulata, mõtteid väljendada ja palju muudki. Veelgi enam on see ellu jäämise, kuuluvustunde ja armastatud olemise põhialus. See ei ole ainult inimese privileeg, vaid kõige elava jätkamise alus.

Suhtlemist nähakse sageli müstilise talendina, mida valdavad vähesed. Kes oskab, see oskab, kes mitte, see ei oska kunagi. Liiga paljud inimesed on treenitud lapsest saati halbadeks ja ebakindlateks suhtlejateks.

Just sellisel teemal pidas loengut enesemeisterlikkuse coach ja koolitaja Epp Adler!

Esimesest koolitussarjas oli ligi 240 osavõtjat.

Järgmine koolitussari toimub teisipäeval, 11. oktoobril kell 13.00-17.00, et minna “Julgemaks suhtlejaks” saamisega edasi!

Meie projekt lõppeb ülivinge talendikonkursiga “Kuldne Täht 2016”, mis toimub 18. oktoobril algusega kell 16.00 Kopli 1 konverentsisaalis B120/121. Kõik on oodatud osalema!

Õpilaste toetus meie projektile on olnud väga suur. Vaadates Nopi Üles Facebook`i leheküljelt meie video meeldimisi, jagamisi ning vaatamisi, näeme, et noored on huvitatud “Julgemaks suhtlejaks” saamise koolitusest ja loomulikult ka talendikonkursist “Kuldne Täht 2016”.

Vaatamisi meie vingel videol on tänase seisuga 5300, jagamisi 70 ja meeldimisi 220. Need on väga, väga suured arvud.

Selle lühikese ajaga oleme väga palju asju juurde õppinud.

Näiteks, kuidas teha noortele meeldivaks üks kasulik koolitussari, kuidas ja mismoodi käib auhindade tellimine ettevõtetelt ning kuidas tuleb kõigi soove arvestades pitsalauda katta. Peale selle tuleb üles leida noored, kes hoiavad peidus varjatud andeid, ning tuleksid talendikonkursil lavale ja võidaksid vingeid auhindu.

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.