Näpud mulda!

teisipäev, 22. oktoober 2019

“Katselabor” parandab vead järgmiseks suveks!

Projekti nimi: “Näpud Mulda”

Toimumise aeg: 08.05- 08.09.2019

Asukoht: Raplamaa, Kohila vald, Salutaguse küla/ noortemaja õueala

Korraldajad/ meeskond : Karina (projektijuht), Katrin (noorsootöötaja)

Osalejate arv: Noored ja kogukond 10 osalejat ( Raplamaa lastelaagris olid töötubades lisaks veel 60 noort ja last) Kõik kokku 70. Suvel oli veel palju lapsi linnast maale tulnud ja nemad said võimaluse kastmisel aidata.

Kogu meie projekt oli loodud soovist, et saaksime ise võimaluse kasvatada taimi, puu- ja köögivilju.

Saada teadmisi toidust ning õppima hoidma loodust enda ümber.

Meid abistas selles projektis Ly (istutamine ja esmased teadmised taimedest) ja Katrin (aitas vahendite hankimisega).

Kindlasti saab oluliseks partneriks nimetada kogukonda, kes oli igati toeks noortele oma teadmiste ning oskuste jagamisega.

Põhilised tegevused: Vajalike vahendite soetamine, taimede kasvuala ettevalmistus, teadmiste saamine ja nende kasutamine. Oma istutusala eest hoolitsemine. Istutasime õunapuid, marjapõõsaid ning erinevaid ürte, salatit, tomateid, suvikõrvitsat ning lilli.

Kesk- Eesti noorte ühislaagris käisime 5.08.2019, et rääkida enda projektist. Tutvustasime toidukuivati võimalusi ning töötoas tegime koos noortega maitsvaid maasika, õuna toorsnäkke, puuvilja- ja marjarulle kuivatis.

Suureks rõõmuks oli see, et saime enda kasvatatud taimedelt saadud vilju maitsta.

Esimene probleem oli selles, et jäime oma seemnest taimeks kasvatamisega veidi hiljaks ja pidime ikka soetama valmis taimed. Meil tekkis ka muresid selles, et olime eelarves kirjutanud algselt vajalikud vahendid, aga tegelikus osutus teiseks ja osasid asju polnud enam vaja ja midagi tuli juurde. Me küll ei läinud eelarvega lõhki, aga tekkis kulusid, mida algselt ei osanud planeerida. Näiteks oli vaja tellida lisaks mullale ka multsi, et tekitada hea kasvupinnas taimedele. Tekkis veel lisaks kulusid väiksemate asjade peale nagu kinnitusvahendid,taimesildid, mullaniisutaja, kastekann jne. Muret tekitas veel see, et hinnad muutusid ja eelarves olevad hinnad polnud enam need, mis algselt plaanitud.

Õnneks oli ka vahendeid, mis olid plaanitud, aga enam ei pidanud neid soetama. Prügikastidega oli selline tore lugu, et kogukonnast tuli appi üks onu ja tegi meile prügikastid. Linnupeletuspalli algselt arvasime, et vajame, aga tegelikult ei olnud seda vaja.

Kogu projekt tundus alguses väga põnev ja huvitav, aga saabus suvi ja muud huvid ning meid jäi aina vähemaks ja see tekitas korra tunde, et meie projekt ei õnnestu. Katrin jäi alati toeks ja ütles, et see on koht, kus saame koos õppida ja järgmine kord teha teisiti. Kuna vahendid olid ostetud, ei soovinud siiski loobuda ja hoolitsesime edasi istutatud taimede eest. Pigem oli see esimene kord nagu “katselabor” ning edaspidi oskame juba rohkem läbimõelda ja planeerida paremini.

Muidugi oli palju head ja huvitavat. Läbi selle projekti saime maitsta enda kasvatatud salatit, maitsetaimi ja tomatit. Piparmündist ning sidrunmelissist saime teha teed. Kindlasti andis kogu projekt teadmise, et toit ei jõua meie lauale kergelt ja selleks peab eelnevalt suure töö ära tegema.

Projekti raames saime endale noortekeskusesse Excalibur toidukuivati ning Wastefox kiirkomposteri ja palju aiatööriistasid, et seda kõike järgneval aastal uuesti teha. Kuivatit saame kasutada aastaringselt, et erinevaid toortoite teha. Kiirkomposter on võimalus läbi jäätmete jälle uut mulda toota, et uuesti kevadel seemnest taimi kasvatada.

Kogukonda kindlasti liitis meie projekt ja tekitas võimaluse, kus vanemad said oma kogemusi jagada ja lapsed neilt nõu ja tuge küsida. Istutatud marjapõõsastelt ning viljapuudelt tuleb saak küll alles ehk aasta pärast, aga ootamine on seda väärt!

Kokkuvõtvalt on meie projekt olnud heaks võimaluseks, et saada uusi teadmisi ja kogemusi!

kolmapäev, 2. oktoober 2019

Ise kasvatatud toit maitseb paremini!

Meie lahe projekt on hetkel oma laineharjal ja iga päevaga on midagi uut! Taimed kasvavad ja tomatid, kurgid vaikselt valmivad. Meie vahva abiline Tädi Ly on igati olnud abiks oma teadmiste ja oskustega. Meie aiandusnurgas kasvavad tomatid, kurgid, salatit, erinevad ürdid, viinamarjad ja isegi arbuusid. Lilledest on meil palju värve ja erinevaid sorte ja mõned lausa peenras, et kaitsta kahjurite eest taimi. Igal lapsel on oma kast, kuhu on istutatud taimed, mida just tema ise soovis kasvatada.

Kuidas me kõik selleni jõudsime? Algus tundus kerge ja arvasime, et tellime asjad ära ja hakkame koos mulda pistma ja kastma ning rohima. Tegelikkus oli teine. Meie projektis tekkis takistusi komposteri tellimisel. Õnneks on nüüd kõik korras ja komposter meie juurde teel. Kuivati jõuab ka täpselt ajaks, kui on aeg hakata kuivatama. Teised vajalikud töövahendid, muld, mults ning taimed saime kiirelt tellitud ja saime hakata tegutsema!

Taimete ja kastidega oli päris lahe, kui hakkasime looma igale lapsele oma peenramaad. Selle tegevuse juures oli suureks abiks Katrin ja Ly, kes ikka õpetasid ja rääkisid lugusid oma lapsepõlvest maal vanaema juures. Kastides oli 3 erinevat kihti ehk mults, väetis ja muld. Kaste tuli kokku 10 ja taimete istutamine võis alata.

Tänaseks kasvavad kõik taimed ilusti ning salatit ja ürditeed oleme juba saanud proovida. Väga maitsev on ikka ise kasvatatud taimedest teed juua! Tomatid ja kurgid hetkel valmivad ja ootame suure põnevusega kellel läheb esimesena tomat punaseks või kollaseks. Putukamajas on ennast juba putukad sisseseadnud. Putukamajasid ja meie tegemisi käisisd vaatamas Kohila Gümnaasiumi 1c klassi lapsed.

Õppinud oleme siiani, et tegelikult on enda kasvatatud toit maitsvam ja väärtuslikum. Kindlasti oskame toitu rohkem hinnata, sest nüüd teame, et iga taime kasvatamisest, kuni toidulauani on ikka vaja väga, väga palju vaeva ja pingutust, et sellest toit valmiks!

Lisatuge me hetkel ei vaja ja loodame, et augustis saame juba oma tomatitest ja kurkidest pilte näidata.

 

kolmapäev, 15. mai 2019

Näpud mulda!

“Näpud mulda” on projekt ja idee, et meie Salutaguse, Prillimäe ja Pahkla piirkonna noori ja lapsi viia loodusele lähemale ehk panna nad ise looma loodust ja õppima hoidma seda keskkonda, kus kasvavad. Plaanis on luua Aiandus-ja loodusring. Koguksime ning jagaksime uusi teadmisi taimete kasvatusest kuni biojäätmete kasutamiseni välja. Selle projekti lõpptulemus on see, et saadud produktid (ürdid, aedviljad, erinevad tee sordid jne) me kuivatame kuivatusmasinas ja tarbiks ühiselt noortekeskuses. Kõik jäätmed komposteerime ja toodame sellest uut ja värsket mulda, mida juba kasutaksime järgmistel aastatel uuesti ja läbi selle õpime taaskasutamist ning mõistame, et kõik saab alguse mullast ja lõppeb sammuti mullaga!

Putukamaja on üks hea näide, kuidas putukatel elu toimib. See õpetab noortele ja lastele arusaama, kuidas tuleb toit meie lauale ning kuidas keskkonda säästa reostamise eest. Lisaks liidab kogukonnas nooremat ja vanemat generatsiooni ning aitab luua häid suhteid. Vanem generatsioon on väga huvitatud noortele enda teadmiste jagamistest ning eelnevalt on sellest juba nendega räägitud meie ideest. Kindlasti parandab noorte ja vanemate suhtlust ning lisaks läbi ühise eesmärgi loob kogukonnas ühtsuse tunde, mida on hea meenutada edaspidi kogukonnas! Hetkel on meil pakkunud abi ning nõustamist, tädi Ly, kes omab palju teadmisi läbi Hää Wäega OÜ, mis omakorda tegeleb erinevate maitsetaimede ja ürtide kasvatamisega. Meekas&Company OÜ on pakkunud abi, et kõik vajalik kohale jõuaks ja vajadusel on jõu ning nõuga abiks. Maa-ala annab meie kasutusse kogukonnaliige, aga kõik soetatud vahendid jäävad Prillimäe teabetoale, kus saame neid aastast-aastasse kasutada. Vajame idee teostamiseks 1391€

Teie aidake meie lahedal ideel saada veel 200 Like ja võimegi pista näpud mulda!

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Video lingil: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/382972179226405/