Paide tänavakunst

esmaspäev, 14. detsember 2020

Uus haiguselaine ei lase toimetada planeeritult

Blogi postituses tuleb juttu tänavakunsti projektist, mis toimub nädala pärast Paides. Projekti korraldamine on keerulisem kui arvata oskasime. Tuleb tegeleda mitme erineva inimesega, kes kõik räägivad ja soovivad erinevaid asju. Tuleb teha läbirääkimisi ja arutada, et kõik oleks kokkulepetega rahul. Oleme tegelenud kunstniku otsimisega, kavandi valmistamise ja asukohtade otsimisega, kus saaksime kunsti ellu viia. Oleme väga rahul oma kavandiga, mis valmis. Tegu on kauni Mandalaga, millega järgmine nädal kaunistame Paide tehisjärve taga olevat veejaama. Kindlasti on keeruline kooli ja kõige muu kõrvalt kõigega tegeleda. Tuleb arvestada ootamatustega ja sellega, et iga hetk võib miski muutuda. Oleme õppinud asju organiseerima ja inimestega läbi rääkima asjadest, mida vaja on. Loodame väga, et kõik kukub hästi välja ning, et järgmiseks nädalaks on kõik valmis.

 

reede, 13. november 2020

Paide tänavakunst

Tänavakunsti on meie arvates alati vaadatud halva pilguga. Kui keegi mainib tänavakunsti, mõeldakse kohe seinte peal olevatest sodimistest. Proovime oma projektiga seda arvamust muuta. Tänavakunst pole ainult sodimine, vaid ka enda väljendamine ja ka näiteks poliitiliste vaadete jagamine. Noortele on oluline õpetada enda väljendamist läbi kunsti aga lubatud moel ja seeläbi tekitada ka side Paide linnaga, pöörates tähelepanu turvalise keskkonna loomisele. Just seda plaanime teha projekti jooksul.

Esmalt kaardistame kogukonnaga koostöös võimalikud kohad, kuhu on soditud ja mis mõjuvad ebaturvalisena (sh ettepanekud linnaelanikelt ja kokkulepped linnavalitsusega). Seejärel korraldame sündmuse, millel pikaajaline mõju. Ürituse ajal saame rohkem teada, kuidas teha tänavakunsti, teeme kunsti ka ise ning vaatame tänavakunstiteemalist filmi. Pärast filmi arutleme, kuidas ümbritsev keskkond meid mõjutab ning kuidas saab tänavakunstiga keskkonda turvalisemaks muuta. Põhitegevused toimuvad 22.-23. november. 22.novembril toimub tänavakunsti õpetamine ning filmi vaatamine, peale filmi toimub arutlus.

Õppimise ajal valmistame ennast ette järgmise päeva tegevusteks. Loome šabloone ning muud, mida kunsti tegemiseks vaja läheb. 23. novembril toimub linna kaunistamine. Kunsti plaanime teha juba soditud kohtade peale, et muuta keskkond nii ilusamaks kui ka turvalisemaks Paide linna elanikele. Kunsti loomine toimub järgmisel päeval, kuna juhendaja tuleb Paidesse kaugemalt. Kasutame saadud teadmisi ja loome kunsti vajaduspõhiselt edaspidigi, seda ka projekti perioodi jooksul.

Projekti tulemusel oleks Paide keskkond meeldivam ja turvalisem kõigile: tõuseb teadlikkus, kuidas tänavakunstiga kõigile sobival moel tegeleda ja muudame Paide inimeste arvamust tänavakunstist. Samuti jäävad noortele alatiseks oskused ja teadmised tänavakunstist, mis mõjutavad neid terve elu.

Taotleme projekti elluviimiseks 1800€

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.