Rae kokandus

neljapäev, 26. november 2020

Väike ümbermängimine andis võimaluse osaleda 900 noorel :O

Projekti nimi: Rae Kokandus

Projekti toimumise periood: 03.12.2019 – 03.04.2020 (pikenes eriolukorra tõttu kuni 20.11.2020)

Projektimeeskonna liikmed:

Marleen – olen 16-aastane Rae Valla noor, kellele meeldib raamatuid lugeda ja veeta aega värskes õhus. Õpin Kadrioru Saksa Gümnaasiumis 10. klassis (projekti alguses Peetri Lasteaed – Põhikoolis 9. klassis). Otsustasin projektis osaleda, sest sellest saab hea kogemuse tulevikuks ning projekti käigus saab uusi teadmisi erinevate eluvaldkondade kohta (eelarve planeerimine, oma idee turundamine jms). See kõik annab eelise ennast mugavamalt tunda järgmiste sarnaste projektide kallal töötades. Projekti idee sündis noorsootöötajatega suheldes ja uut noortekeskust kavandades. Tekkis vajadus leida köögi soetamiseks lisaraha, mille ajendil tekkiski idee korraldada tervisliku eluviisi propageeriv sündmuste sari kasutades uues noortekeskuses olevat kööki.

Edlin Lisbeth – otsustas siiski projektis mitte osaleda.

Alexandra – olen Kadrioru Saksa Gümnaasiumi 10. klassi õpilane (projekti alguses Peetri Lasteaed – Põhikooli 9. klassi õpilane). Tahtsin saada projekti tegemise kogemust, et tulevikus saaksin neid oskusi rakendada. Iial ei või teada, millal mingisuguseid oskuseid tarvis on! Projekti idee sündis vajadusest ning soovist midagi korda saata!

Projekti partner: Rae Noortekeskus

Üheks esimeseks etapiks oli köögi valmimine, köök sai igati ilus ja praktiline. Aitasime noorsootöötajatel koguda ideid, milline see köök võiks ja peaks olema ning saime igati oma arvamust avaldada selle välimuse osas. Valmis kööki tuli soetada ka köögitehnika ja muud vahendeid. Saime käia poes asju valmimas ja ostmas. See kujunes parajaks väljakutseks, kuna ei osanud kohe alguses arvata, et kööki tõesti nii palju asju mahutab. Sellega sai meie köök ilusti valmis! Soovisime projektiga ka anda hoogu valminud köögile ja kutsuda noortele rääkima tervislikust toitumisest Eesti tuntuid inimesi. Edasi võtsime ühendust suunamudijatega (Johandra- Lisett Iljušin, Erik Orgu, Merilin Taimre), kellele tutvustasime enda ürituse ideed ning küsisime ka nende kaasamiseks luba. Meil läks hästi, sest kõigilt kolmelt saime positiivse vastuse ja nad olid igati nõus meie projekti panustama. Edasi jagasime ära kuupäevad ning esimeseks ürituseks kutsusime külla Johandra. Johandra õpetas meile tervisliku toorjuustukoogi küpsetamist ja lisaks jagas ta enda teekonda tervisliku elustiili maailmas. Üritusega jäime nii meie, osalejad kui ka külaline rahule! Järgmine üritus, Merilin Taimre juhendamisel jäi paraku eriolukorra tõttu ära. Seal tekkis meil pikem paus projektist, sest suvel poleks seda olnud mõttekas teha. Algaval sügisel võtsime end taas käsile ning panime paika uue plaani. Kuna olukord seoses COVID-19-ga ei olnud ette prognoositav, pidime leppima olukorraga ning viima üritused üle veebi. Ka suunamudijad olid meie ideega päri, mistõttu otsustasime teha üritused Facebooki live´ina. Sellest kujunes kokkamise-kolmapäev, kus päeva jooksul toimus kaks live´i. Esimese live´i tegi Merilin Taimre, kes valmistas tervislikke ja maitsvaid chia pudinguid. Lisaks jutustas ta enda toitumishäirest, mis kindlasti paljude mõttemaailma rikastas. Teise live´i tegi Erik Orgu. Tema pidas lühiloengu toitumise ABC-st ja valmistas tervislikku küpsisetorti. Ka tema live kujunes väga õpetlikuks ning huvitavaks. Live’e vaatas kokku üle 900 inimese, me oleme tohutult rahul, sest kui me oleks korraldanud noortekeskuses kohapeal ürituse, siis ilmselgelt poleks nii palju inimesi sellest osa saanud. Saime ka suunamudijatelt positiivset tagasisidet ning saatsime neile oma logoga põlled, et tulevikus ka teha koostööd. Meil jäi ka vaikimisi kokkulepe, et kui nüüd võime uuesti sündmusi teha kohapeal, siis kutsuks neid uuesti ja saavad ka saadud põlled käiku lasta. Planeerisime loosida ka välja parimale live kommenteerijale projekti käigus soetatud mullimasinad koos siirupitega, siis see idee ei võtnud vedu. Teeme ise nüüd pildid ja üleskutse ning loosime need ikkagi sotsiaalmeedias noortele välja. Kuna nüüd on olemas ka meie logoga põlled, siis saame teha ka endale reklaami.

Hästi õnnestus meil suhtlus noorsootöötajate ning suunamudijatega – see oli kiire ja efektiivne. Kohati küll tekkis arusaamatusi infovahetusel, kuid need said ilusti lahendatud. Probleeme tekkis ka ajaga – kooli kõrvalt oli üpris raske järjepidevalt projektiga tegeleda, mistõttu jäi see meil unarusse. Kui kõik hakkas juba paika loksuma ja lõpp-produkt silmaga näha oli, saime aru, kui vahva on midagi korraldada ja sellest ise osa saada. Me õppisime kiiresti vastavalt olukorrale toime tulema ja mõtlema kriitiliselt ning realistlikult. Alati ei saanud plaanide järgi toimida, mispärast tuli plaane jooksvalt muuta. Mainimata ei saa jätta ka paberimajandust, tähtaegadest ning kokkulepetest kinni pidamist – need on väga elulised ja vajalikud oskused edaspidiseks!

Leppisime noorsootöötajatega kokku, et see projekt jätkub ka edaspidi ning püüame järgmine aasta ikka ellu viia paar füüsiliselt toimunud kokkamist koos suunamudijatega. Noortekeskus on valmis meie tegevust toetama nii rahaliselt kui ka aidates meil neid sündmusi ellu viia. Seega heameel on, et saame ikkagi seda tegevust tulevikus ka teha.

Kuidas sai kogukond kasu, milline oli tagasiside?

Kogukonna kasu väljendus selles, et noortekeskus sai endale vajaliku köögi, mida kasutatakse veel pikalt ning tänuväärselt. Lisaks said kogukonna noored võimaluse osaleda harivatel ning huvitavatel üritustel, mis nende silmaringi kindlasti avardas. Tagasisidet saime noorsootöötajatelt ja kohapealsetelt noortelt endalt, kelle sõnul võiks neid sündmusi veel rohkem olla. Kokkuvõttes oli tagasiside positiivne ja meie jäime tulemusega rahule.

Ettepanekuid järgmistele taotlejatele

Nautige projekti protsessi – tulemust on tagantjärgi tore vaadata! Ärge kartke eksida, sest just vigadest õpitakse!

Mõlema live´i vaatamisi oli kokku üle 900. Esimeses ja paraku ka viimases töötoas, mille me reaalselt korraldada saime oli 8 osalejat. Kasusaajaid oli seega üle 900.

Live´de üleskutse Rae Noortekeskuse FB-s –

https://www.facebook.com/RaeNoortekeskus/photos/a.150527298301768/3656643011023495

Facebook live Merilin Taimrega –

https://www.facebook.com/RaeNoortekeskus/videos/890156755126096

Facebook live Erik Orguga –

https://www.facebook.com/RaeNoortekeskus/videos/419637785711893

 

Kajastus Rae Noortekeskuse kodulehel projektist –

https://raenoortekeskus.ee/keskusest/projektid/

 

teisipäev, 11. veebruar 2020

Projekti ellu viies saab aeg uue tähenduse

Oleme projekti käigus koostöös Rae Noortkeskuse juhatajaga ära sisustanud köögi (nõude, vahendite ja vajalike asjadega). Soetasime asjad köögitarvikute poest Gemoss. Meie eelarve siinkohal kööginõudele läks lõhki ja summaks tuli 1006,74 €. Siiski lubas Rae Noortekeskuse juhataja Helen korvata mitte planeeritud summa (planeerisime 800 €, aga läks 206,74 € üle) Peetri Noortekeskuse eelarvest, sest ostetu seas oli asju, mis olid neil oma eelarvest nagunii juba planeeritud.

Hetkel pole jaanuaris veel ühtegi kohtumist toimunud, sest algselt ei saanud me tegijaid kätte ja siis aasta algusega ka meie kooli tunniplaanide graafik mängis palju selles rolli. Siiski saime kokku ja kirjutasime 3-le esimesele tervisliku toitumise suunamudijale – Erik Orgu´le, Merilin Taimre´le (tuntud kui Paljas porgand) ja Johandra Lisett Iljushin´ile. Saime ka täna (02.02.2020) kõikidelt vastused, et on huvitatud osalema aktsioonis.

Tänu Rae Noortekeskuse ja meie ühisest eesmärgiks luua Peetri Noortekeskusele täis funktsioneeriv köök, siis see sai ka teoks. Peetri Noortekeskuses on igati toimiv ja kokkamiseks vajalike vahenditega köök ning nüüd tegevustega anname sellele ainult jõudu juurde tegutsemiseks. Lisaks oleme saanud ühendust kõikide suunamudijatega, kellega oleme soovinud ühendust saada ning nad on nõus tulema.

Ajapuuduse ja kohustuste paljususe tõttu pole saanud veel oma kohtumisi spetsialistidega alustada. Siiski tänu heale mentorlusele ja ühisele eesmärgile oleme saanud nüüd paika ka kuupäevad, millal toimuvad kohtumised spetsialistidega (13 ja 27.02). Lisaks muutsime ka algset “kokandusvõistluse ideed” ning tegime selle challenge’ks. Siinkohal kasutame oma spetsialiste ära, et nad hõikavad selle üleskutse noorte seas välja ja parimate valimisel annavad ka oma panuse (reklaamides seda ka oma sotsiaalmeedias).

Järgmiste sammudena oleme planeerinud järgmist:

  • aegade ja tingimuste kokkuleppimine spetsialistidega (Erik Orgu, Merilin Taimre, Johandra Lisett Iljushin´ile)
  • Sündmuste plakat ja challengi reklaam (hiljemalt üleval 05.02.2020)
  • Challenge´i ja auhindade ja reklaam materjalide loomine, soetamine (näiteks – Rae Kokad logoga põll)

Aeg lendab helikiirusel – projekti tehes tuleks hoida ajagraafikul pinksalt silm peal. Lisaks oleme projekti käigus saanud suhelda ametlikult kirja teel paljude inimestega. See oskus on midagi uut ning kindlasti läheb seda tulevikus üha enam vaja. Vahearuande, eelarve ja paljude muude dokumentide koostamisega oleme samuti tutvust teinud. Ja viimaks, pealehakkamine on raske! Kui juba algust teha, siis kulgeb terve protsess libedamalt. Tuleb lihtsalt see esimene samm astuda!

Pildil “Rae Kokad” logo

neljapäev, 19. detsember 2019

Rae kokandus

Oleme Peetri Lasteaed- Põhikooli 9. klassi õpilased Marleen, Alexandra ja Edlin. Oleme võtnud osa projektist Nopi üles ja nüüd palume teie abi.

Peetris avatakse peagi uus noortekeskus ja meie soov on ka ise anda oma panus noorte elu edendamiseks. Kahjuks meie koolis kaotati kokandusvõistluste traditsioon ära ja enda ning teiste Peetri noorte soovil tahame korraldada sündmustesarja, kus kutsume tuntud inimesi rääkima toitumisest ja seejärel korraldame sama teemalise kokandusvõistluse. Nii saavad noored koolitajatelt uusi teadmisi tervisliku eluviisi kohta ja hiljem saavad kokandusvõistlusel oma uusi teadmisi proovile panna ning ise midagi tervisliku valmistada. Tervlislik toitumine ja üleüldse terislik eluviis on tänepäeva noorte seas populaarne ning me arvame, et väga tore on saada uusi teadmisi ja nippe tuntud inimestelt, mida hiljem saab ise kodus katsetada ja kasutada.

Selleks on hädavajalik köök. Ilma köögita ei saa me korraldada kokandusvõistlusi, sest siis pole noortel kuskil süüa valmistada. Lisaks oleks köök vajalik, kui kutsume tuntud inimesi noori koolitama, sest siis saavad nad ka noortele demonstreerida, kuidas täpselt midagi teha.

Nopi üles on nõus meid toetama 1800€-ga. Selle summa kutsume erinevaid koolitajaid esinema ning korraldame ka kokandusvõistlused, samuti ostame vajalikku köögitehnikat. Lisaks Nopi Üles projektile toetab meid Rae Nooretekeskus (maksimum summaga) 900€-ga.

Selleks, et enda eesmärk ellu viia vajame 200 like’i. Kõik like’ma!

Noorte piirkondlike omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.