Saku välijalgpall

neljapäev, 26. november 2020

Üks “väike” projekt on kogukonnale palju uksi avanud!

Projekti nimi: Saku välijalgpall

Projekti toimumise periood: 10.08.2020-10.11.2020

Projekti raames korraldati noortele kolm tänavajalgpallipäevakut, kus professionaalne tänavajalgpallur Richi Kaljulaid tutvustas Saku noortele ala põhitõdesid ning korraldas neile nende esimesed tänavajalgpalliturniirid.

Päevakud toimusid 03.09.2020, 09.09.2020 ja 19.09.2020. Esimesel päevakul osales 40 noort, teisel 30 noort ja viimasel päevakul 60 noort. Päevakute lõpus said jalgpalliturniiri osalejad autasustatud.

Projekti põhieesmärk oli uute võimaluste loomine Saku noortele vabaaja veetmiseks. Projektimeeskond usub, et eesmärk sai täidetud, sest huvi korraldatud ürituste vastu oli suur ning avalikult kasutusele jäänud jalgpallipuurid on pidevalt laste poolt hõivatud. Kõrvalt jälgides võib julgelt öelda, et nädalas kasutab ühte puuri umbes 40 noort.

Koostöö projektimeeskonna ja partnerite vahel sujus hästi. Partnerite abiga saime hõlpsasti loa puuride püstitamiseks staadionile ning vingeid auhindasi noortele. Partneriteks olid Vitamin Well, Saku Sporting MTÜ ja Saku Spordikeskus.

Kogukond võttis projektitegevused väga soojalt vastu. Peale viimast jalgpalliturniiri ründasid lapsed meid küsimusega “Millal Richie jälle meile külla tuleb?”. Lisaks aitas projekt ka gümnaasiumiealisi noori, sest kolm Saku gümnaasiumis õppivat noort korraldavad kevadel lõputöö raames tänavajalgpalliturniiri. Nende jaoks on tänavajalgpallipuurid uus ja huvitav võimalus siduda koolitöö spordiga. Projektimeeskonna on selle üle ainult hea meel, et peale projekti perioodi lõppemist kasutab kogukond jalgpallipuure Saku elu edendamiseks.

Projektimeeskond õppis tegevuste elluviimisel, et kunagi ei ole liiga palju aega. Meil õnneks seekord vedas, aga oleks võinud minna palju kehvemini. Murekohaks oli jalgpallipuuride tarneaeg, mis pani meid olukorda, kus pidime plaaneritud üritused edasi lükkama. Õnneks jõudis kaup paar päeva enne ürituse toimumist ning kõik laabus.

Puurid jäävad Saku kunstmurustaadionile ja Saku Murustaadionile kuni novembri keskpaigani. Peale seda pakime puurid talveks kokku ning paneme ülesse jälle kevadel esimest soojade ilmadega.

Soovitame järgmistele projektide algatajatele olla valmis adapteeruma seinast-seina olukordadeks. Näiteks meie puhul oli selleks covid-19. Projekti algatades oli Eestis seis stabiilne ja ürituste korraldamine ei olnud raskendatud, kuid viimasel päevakul pidime juba järgima terviseameti ettekirjutusi. Meie olukord oli muidugi palju lihtsam kui mõne sisetingimustes korraldatava ürituse puhul.

 

kolmapäev, 25. november 2020

Olukord näitab, et varuaega on oluline planeerida!

Projekt on läinud hästi käima. Esimeseks õnnestumiseks võib lugeda Saku Spordikeskusega kokkuleppele jõudmine. Tulemuseks püstitasime nende hallatavale Saku Kunstmurustaadionile ühe tänavajalgpallipuuri.

Projekti murekoht on jalgpallipuuride tarneaeg. Esimene puur jõudis kohale õigeaegselt, kuid kahe puuri tarneaega on juba kaks korda pikendatud, mis tähendab, et päevakute korraldus on omakorda raskendatud – kuid mitte võimatu.

Projekti raames on korraldatud kaks tänavajalgpalli päevakut, kus Richi Kaljulaid (tänavajalgpallur) tutvustas noortele ala reegleid, ajalugu ja nippe, kuidas saada paremaks jalgpalluriks. Esimesel päevakul osales u 45 noort ja teisel päevakul kehva ilma tõttu veidi vähem – 30 noort.

Päevakutest informeerisime noori sotsiaalmeedias ning jagasime laiali flaiereid.

(FB event: https://www.facebook.com/events/344258020077529 ).

Päevakuid pädesid oma eesmärki, sest staadionit külastades on alati hulk noori jalgpallipuuri kasutamas. Samuti on meeldiv näha, kuidas on lastel võimalus jalgpalliga tegeleda ka siis, kui väljaku on täies mahus broneeritud. Seega on rõõm tõdeda, et projekt leevendab probleemi, mis sai projekti alguses eesmärgiks püstitatud.

Lisaks õnnestus projekti eelarvet mitte lõhki ajades tellida veel üks jalgpallipuur, millega panustame projekti jätkusuutlikkuse. Kui staadionil avalikus kasutuses olevad puurid peaksid purunema on meil ühe puuri jagu varuosi kohe varnast võtta. Järgmisena korraldatakse veel üks päevak 19. septembril, kui just Covid-19 levik ürituse korraldamist ei takista.

Projektimeeskond on projekti läbi viies õppinud, et alati tuleb jätta tegevuskavasse palju varu aega. Kuna projekti õnnestumine ei sõltu ainult projektimeeskonnast vaid kõigist partneritest, siis alati ei ole võimalik projektiga nii kiiresti edasi minna, kui ise seda sooviks.

pühapäev, 30. august 2020

Saku välijalgpall

Saku noored leiavad, et nii kiiresti arenevas piirkonnas on konstantselt vaja uusi võimalusi noortele vaba aja veetmiseks. “Staadionile jalgpallipuurid” projektiga tutvustame Saku noortele uues kuues jalgpalli – tänavajalgpalli – ning leevendame ruumi probleemi Saku kunstmurustaadionil, mis on hommikust õhtuni broneeritud treeningute läbiviimiseks.

Peale puuride püstitamist korraldame professionaalse tänava jalgpalluri eestvedamisel kolm jalgapallipäevakut, kus kõik huvilised saavad osaleda tasuta treeningutel ja arendada enda oskusi tõelise maestro käe (või jala) all ning teistega võisteldes end proovile panna. Lisaks tutvustame seeläbi sportimisvõimalusi neile noortele, kes mingil põhjusel pole veel sobivat leidnud, päevakud annavad võimaluse proovimiseks.

Ka pärast projekti lõppemist saavad noored ja teised kogukonnaliikmed puure segamatult avatud alal ka edaspidi kasutada ja sportlikult aega veeta.

Taotleme projekti elluviimiseks 1668€

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.