Tänapäeva muinaslugu

neljapäev, 8. september 2016

Paikusel toodi sündmus otse koduaeda 🙂

Lõpparuanne

  • Projekti nime ja asukoht

Paikuse suvelõpupidu „Tänapäeva muinaslugu“, Paikusel Kastani väikekoht 10 välihoov

  • Projekti toimumise aeg: 30.august 2016
  • Korraldajate arvu; osalejate arvu ning taustakirjeldust

Kuna antud üritus oli kokku liidetud, siis oli ka erinevaid korraldusmeeskondi mitu. Meie – noorte korraldustiimi kuulus 9 põhiliiget, kellele lisandusid veel paljud abilised. Lasteaial oli abiks kaasatud korraldusse kogu meeskond (ca. 20 liiget) ja juhtkond (6 in). Politsei poolt olid põhimeeskonda kaasatud 2 liiget ning ürituse toimumisel tulid appi lisaks 25 kadetti.

  • Partnerite nime(sid)

Projekti partneriteks loeme: Paikuse vallavalitsust, Paikuse ANK Panoke MTÜd, Paikuse Lasteaed Mesimumm, Paikuse Politseikooli, Politsei-ja Piirivalveametit, OÜ Paikre, Argonic East AS, SW Energia jpt. eraisikutest sponsorid.

  • Tegevuste ja toimunu kirjeldust

Ürituse ettevalmistused algasid juba varakevadel. Kuna käesolev aasta on juubeliaasta nii vallale, lasteaiale kui noortevolikogule – otsustasime ühiselt korraldada ühe toreda erakordse päeva kogu valla rahvale. Kui algselt oli kavas vaid perepäev, siis noortevolikogu initsiatiivil ja eestvedamisel lisandus sellele omakorda väga oodatud kontsertblokk. Tegevmeeskonnaga toimunud kohtumisi ja koosolekuga toimus hulgi – palju neid nüüd kokku sai, on raske lugeda – ikka päris palju.

Kuna kõigile tundus mõistlikum ühendada omavahelised jõud, siis otsustasime korraldada ühe suure ühise ürituse, kus toimus palju erinevaid tegevusi samaaegselt. Perepäeva kontsertetendus „Tänapäeva muinaslugu“ algas 16:30. kui pealaval astusid üles esimesed esinejad. Kohalike staaridena nägime laval erinevaid vanusegruppe – nii mudilasi, noori, kollektiive, perekondi, sõpruskondi kui ka professionaalseid muusikuid. Sekka laulule ja tantsule võis samaaegselt erinevates välitöötubades panna end proovile nii digitöötoas, maletamises, terviseteadlikkust tõstes ETV sarja #Eesti parim koolikokk“ meeskonna abil, uurida Sindi Tuletõrje Seltsi vabatahtlike tegevusi ja masinaparki, pildistada, vigurõhupalle meisterdada või näomaalinguid lasta teha. Lisaks toimus kõrvallaval ka kohaliku loometrupi etteaste. Kaasatud olid ka erinevad toitlustajad ning nagu suurüritusel kohane – Punane Rist. Õhtu kulminatsiooniks kujunesid noortekeskuse Noortebändi etteasted ja ansambel „Terminaator“ esinemine.

  • Ülevaadet saadud kogemustest

Saime võrratu kogemuse – pole varem nii suurt üritust korraldanud! Meil oli väga hea tiimitöö – sujus suhtlus esinejatega, bändiga, tehniliste küsimuste lahendamisega jne. Kõige keerukamaks võime pidada kõike, mis puudutas parkimis-ja liikluskorraldamisega seonduvat – alates kokkulepetest valla ja Maanteeametiga ning lõpetades vabatahtlike abiliste leidmisega. Õnneks sai lõpptuemus olema suurepärane – meile tulid lisaks noortele ja kohalikele elanikele appi ka Paikuse Politseikooli kadetid. Saime ka mõistlikud kooskõlastused Maanteeametiga, kujundasime sobivad viidad ning kõik sujus hästi.

Oleme väga rahul tegelikult kõigega. Lava heli-ja tehnilise poole eest vastutas meie oma noor – Jaan Marten Pukk, kellel see õnnestus väga hästi. Ühiste jõududega tõime kohale helitehnika, saime paika lava ning hommiku kella 10st võisid esimesed lavaproovid alata. Ka ürituse lõpp sujus kenasti – koristama olid appi kaasatud nii lasteaia personal, meie omad noored ja kogu tegevmeeskond – kõikidele olid eelnevalt teada täpselt nende ülesanded, mille eest keegi vastutas.

Finantsilise poole pealt – kuna kaasatud olid paljud partnerid ning sponsorid, saime kõik kulud kenasti tasutud (tasusid nii noortekeskus, vallavalitsus, lasteaed kui sponsorid).

Läbi projekti õppisime kokkuvõtlikult seda, et ühtsuses peitub võimas jõud – üheskoos on kõik võimalik!

Lisaks saime lihvisime väga palju erinevaid oskusi – suhtlemist erinevate partneritega, kokkulepete sõlmimist, läbirääkimisi, planeerimist, kaasamist jpm.

Eriti suur rõõm on meil senise väga positiivse tagasiside eest kogukonna noorte ja perede poolt. Nt. üks lause oli selline: kui iga aasta selline band otse koduaeda tuuakse siis mina ei lahe kyll kuskile mujale elama vaid soovin Paikusele jääda – üliäge üritus oli ikka!

  • Ettepanekuid järgmistele taotlejatele

Uskuge endasse, kõik on võimalik. Tehke koostööd! Hakake planeerima varakult ning mida detailsemalt, seda parem. Rääkige, rääkige, rääkige – suhelge otse inimestega ning tagate, et asjad on selged ja ühtmoodi arusaadavad. Plaanid – kavad pange paberile kirja, rollid jagage omavahel ära.

  • Ülevaadet kuludest

„Nopi Üles“ programmi abil katsime lava rendiga ja tehnika rendiga seotud kulud summa 1500.- euri. Ülejäänud kulutused jagunesid erinevate koostööpartnerite vahel. (need ülekanded on teostatud juba sponsorite abil).

  • Pildi- ja videomaterjali

Ürituse fotomaterjal on leitavad Noortevolikogu FB lehelt.

https://www.facebook.com/Paikuse-Noortevolikogu-249374225133118/photos/?tab=album&album_id=1146973908706474

https://www.facebook.com/Paikuse-Noortevolikogu-249374225133118/photos/?tab=album&album_id=1144667345603797

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

 

teisipäev, 9. august 2016

Paikuse suvelõpupeo vahearuanne

Paikuse suvelõpupidu „Tänapäeva muinaslugu“ toimub Paikusel Kastani väikekoht 10 välihoov või Paide mnt 19 sisesaal.

Kuidas on projektitegevused siiani läinud?

Oleme kokkuleppinud, et ühildame kaks üritust kokku – lasteaia poolt korraldatava perepäeva ja meie kontserdi. Seega saame suure ühise päeva, kus leidub tegevusi igale vanusegrupile. Üritus algab kella 16:30st, kui pealaval hakkavad esinema meie omad kohalikud staarid – alates kõige noorematest kollektiividest kuni täiskasvanute ning erinevate töökollektiivideni välja. Samal ajal toimub pealava lähedal paiknevates erinevates boksides mitmekülgseid tegevusi: Huvikooli digituba, Sindi Tuletõrje Seltsi töötuba, Paikuse Tervisenõukogu eestvedamisel toimuv televõistlus „Üle eesti koolikokk“, male simultaan tuntud maletajaga Kaido Külaotsaga, lasteaia loometrupi etendus. Lisaks on võimalus tasu eest keha kinnitada toitlutusalas, hüpata batuudil, soetada vigurõhupalle, teha näomaalinguid ja osaleda pildistamisel. Õhtu kulmineerub ansambel Terminaatori kontserdiga, mille juhatab sisse omakorda meie oma noortekeskuse Bändiruumi noortebänd!

Siiani on kõik kenasti sujunud – meie kõige lähedasemad koostööpartnerid on hetkel noortekeskus, lasteaed ja politsei. Ka vald on meid igakülgselt abistanud – andnud vajalikud nõusolekud ja load.

Mis on eriti hästi õnnestunud?

Eriti hea meel on selle üle, et meil on õnnestunud leida erinevates vanusegruppides esinejaid! Koostöö partnerite vahel on tihe ja üksteist toetav– meiega arvestatakse ning oleme kaasatud erinevatesse protsessidesse võrdväärsetena.

Millised probleemid või murekohad on tekkinud?

Oleme sponsorite abil kogunud kokku pea kogu peaesineja tasu, pisut on veel puudu. Loodame, et saame ka puuduoleva summa kokku kas siis vallavalitsuse või vallaelanike abiga. Pisut muretseme ka ilmataadi pärast – kuigi meil on võimalus korraldada üritus uues suures spordisaalis, oleks vabaõhuüritus siiski kõigile parem. Küsimusi on tekitanud ka turvameeste olemasolu vajalikkus – kas neid on vaja või mitte? Kuna üritus on tasuta ning mõeldud eelkõige meie enda kandi elanikele ja noortele, siis usume et kõik sujub rahulikult ja pingeliste olukordateta. Samas teame, et sõnum ürituse toimumise kohta on levinud hoogsalt ning igaks juhuks tahame olla valmis ka raskemateks juhtumiteks (kui üritusele tulevad väljastpoolt Paikust riiakamad noortekambad). Samas tuletame endile meelde, et üle ei tasu ka muretseda – meie üritus saab toimuma tööpäeva lõpus ning lõpeb hiljemalt 20:30 (igati mõstlik aeg), oleme välja hõiganud et tegemist on alkoholi ja suitsuvaba üritusega, mis toimub teadlikult kas siis lasteaia territooriumil või spordikeskuse saalis. Miks valisime teadlikult need kaks kohta – sest mõlemal territooriumil lähtuvalt seadusest ei tohi suitsetada ega alkoholi tarbida – see teadmine distsiplineerib alateadikult ka ürituse külastajaid. Samuti on mõlemal territooriumil olemas turvakaamerad. Lisaks kaasame appi ka nii era-kui ametirõivais politseinikud ja abipolitseinikud. Natukene muretseme ka parkimise pärast. Väga raske on ette ennustada, kui palju tegelikult üritusele rahvast tuleb (sõltub see ju suuresti ka ilmast) – kui peaks tulema ka väljast poolt meie kandi rahvast, siis kas suudame ikka tagada mugava parkimiskorralduse? Ilmselt laabub kõik hästi, kuna oleme arutanud läbi erinevad stsenaariumid ning pannud paika vajalikud tegutsemisplaanid. Omajagu raskusi tekitab ka see, et alati peame mõtlema ka plaani „B“ peale, et kui sajab vihma, siis kuidas kõik tegevused planeerida spordihoonesse.

Mida on juba tehtud ja mida tehakse järgmiste sammudena?

Oleme pidanud maha mitu ühist koosolekut erinevate koostööpartneritega (lasteaed, noortekeskus, politsei, vallavalitsus, huvikool, erinevad partnerid, sponsorid jpt.). Tänaseks on meil paigas kogu esinemiskava. Kokkulepped, kes mille eest tasub – meie kanname siis lava ja helitehnika rendi kulud (osad arved on ka juba tasutud). Kuna otsustasime kaks suuremat üritust – lasteaia perepäeva ja meie noortekontserdi – kokku ühildada, siis oleme omakorda nüüd kaasatud ka lasteaia perepäeva tegemistesse. Suurimat peavalu on tekitanud seni tulevase liiklus-ja parkimiskorralduse läbi mõtlemine – paljud tänavad tuleb sulgeda (eraldi kokkulepe vallaga), vaja on parkimiskorraldajaid ja liiklusmärke.

Meie projektiga oleme otseselt kokku pannud esinemiskava – kes lavale tulevad, mis repertuaariga. Kogu tehniline pool on läbiräägitud – kust saab vajaliku elektri, kuhu tuleb täpselt lava, kuidas ja kunas lava üles pannakse, kuidas paigaldatakse helitehnika, kunas algavad lavaproovid, mida keegi esinemiseks vajab, kes on helimees jpm. Kes on õhtujuhid, milliseid tehnilisi vahendeid nemad vajavad, mida nad räägivad, kuidas toimub liikumine jne. Paigas on sissepääsuväravates olevad isikud (et üritusest osavõtjad ei tuleks alkoholiga).

Järgmiseks tahame paika saada detailse esinemiskava (minutilise täpsusega – oluline nii esinejatele, helimehele kui lavavalgustajale). Samuti on vaja koostada parkimise – ja liikluskorralduse kohta kaart (sotsiaalmeediasse), ürituse territooriumil toimuvate tegevuste paiknemise kaart (sot.meediasse kui ka sissepääsuväravatesse). Lähipäevil jagame laiali ürituse plakatid, suhtus laiema meediaga. Kohalikku ajalehte sai ka väikene artikkel kirjutatud (http://parnu.postimees.ee/3786717/paikusel-astuvad-ules-kohalikud-staarid-ja-terminaator).

Oleme projekti seni läbi viies õppinud, et koostöös peitub jõud ning ühiselt on kõik võimalik – tuleb vaid uskuda ühisesse eesmärki ning selle nimel pisut vaeva näha!

Me ei olegi senistest koosolekutest fotosid teinud – pole lihtsalt märganud, alati on nii palju tõsiseid asju arutada. Aga püüame end parandada ja edaspidi meeles pidada. Igal juhul saab üritusest kindlasti palju fotosid olema!

Projektifondi “Nopi Üles“ tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

 

teisipäev, 28. juuni 2016

Paikuse suvelõpupidu “Tänapäeva muinaslugu”

Paikusel ei ole varemalt korraldatud kontsertüritusi vanemale sihtgrupi noortele (17 – 26. aastat). Ainus konsertetendused on läbi aegade olnud valla tantsu-ja laulupeod (esindatud folkloor) ja üks kord Euroopa Noorte Päev (2012), kus esinesid samuti kohalikud noortalendid. Paikuse Noortevolikogu korraldas möödunud aasta lõpul Paikuse valla noorte seas läbi uuringu/küsitluse, millest selgus käesoleva ürituse vajadus. Siis otsustasimegi, et korraldame suve lõpul kontserdi, kuhu kaasame nii oma kohalikud noored talendid kui ka ühe üle-eestiliselt tuntud bändi, kes oleks hinnatud  erinevate vanusegruppide seas, eelkõige aga just noorte seas. Nuputasime ja arutasime, kes võiks olla see tuntud Eesti artist, kes võiks olla tuntud ja hinnatud erinevate vanusegruppide seas ning nii jõudismegi mõttele, et see võiks olla ansambel Terminaator. Võtsime Jaagupiga ühendust ning rääkisime talle oma ideest saades temalt ka jaatava vastuse. Jagasime seda mõtet ka vallas ning oma noortvolikogu mentoriga. Saime mõlemalt poolt oma mõttele positiivset tagasisidet. Mentorilt saime ka teada, et kohalikul lasteaial on samuti kavas käesoleval suvel korraldada lustakas perepäev, kuhu oleks kaasatud nii praegused kui ka endised vilistased. Sel hetkel hakkas meil mõte töötama, et miks mitte ühendada need kaks vahvat üritust ühele päevale ja korraldada üks suur ja kogukonna erinevaid vanusegruppi kaasav suurüritus. Seda enam, et üksi ei suudaks me rahaliste piirangute tõttu nii suurt üritust korraldada. Nii saimegi kevadel omakorda kokku lasteaia hoolekoguga, tutvustasime üksteisele omi ideid ning mõtteid ja tegime esimesed kokkulepped. Koostöö kasuks rääkisid veel mitmed asjaolud – saame kasutada nende hooviala (asub keskuses, olemas on vajalik el.toide, parkimiskorralduse võimalikkus, piisav muruväljak, rahvale mugav tulla ja olla), saame ühendada jõud (saame väga hea organiseerimise -ja meeskonnatöö kogemuse), kaasame üheskoos väga laialdase sihtgrupi ürituse külastajate näol (lasteaia perepäeva tegevused on suunatud lastega peredele, kaasates sinna ka endisi vilistlasi. Meie sihtgrupiks on aga noored vanuses 14 – 26 ning tõenäoliselt pisut vanemadki.). Lisaks sellele, et kutsume esinema tuntud Eesti artisti, pakume võimalust oma kohalikele noortest muusikatalentidele erinevate etteastetega lavale tulla. Mis saaks olla veel motiveerivam, kui olla ansambel Terminaatori soojendusbänd? Ja mis kõige peamine – üritus saab olema kõigile tasuta. Mõeldud, tehtud. Nüüd jäi veel mõelda, kust leida ürituse tarbeks vajalik rahaline ressurss. Kuna oleme korduvalt koosolekuid pidanud ning arutanud üritusega seonduvat, teadsime ka üsna täpselt, mida meil on ürituse õnnestumiseks vaja ning mis see kokkuvõttes maksma võib minna. Saime kokkulepped valla ja erinevate valla allasutustega (sh. lasteaiaga), et nad aitavad suuresti ürituse kulude katmisel kaasa. Lisaks võtsime nõuks kirjutada erinevaid projektitaotlusi (Kultuurkapital ja Hasartmaksu Nõukogule) ning kaasata appi ka valla ettevõtjaid. Tänaseks oleme leidnud mitmeid sponsoreid. Meie suureks rõõmuks avanes juunis ka EANKi poolt „Nopi üles“ programm, kuhu otsustasime samuti koheselt kirjutada ning toetust paluda. Kuna üritus on suunatud meie oma noortele ning väga oodatud, saime kogukonna noorte abil üsnagi kiirelt täis vajalikud 150 „like“. Tänasel hetkel jätkuvad meie ürituse ettevalmistumised. Ees ootavad kohtumised muusikalise kava koostajaga, kes paneb paika muusikaliste etteastete programmi. Räägime läbi kõikide noortalentidest esinejatega, et täpsustada mida nad esinemiseks vajavad ja kui kaua esitlused kestavad. Eelseisavad kohtumised vallaesindajatega ning politseiga, täpsustamaks parkimiskorda ja kõike sellega seonduvat. Samuti vajavad paljud pisidetailid pühendumist. Saame kokku lasteaia juhtkonnaga ning räägime läbi lava/heli ja valgustusega seotud detailid, reklaami jpm.. Seega julgeme väita, et lisaks meie oma Noortevolikogu liikmete, kuuluvad meie korralduslikku meeskonda ka noortekeskuse kui ka lasteaia juhtkond.

Usume, et seni kuni külas elab kultuuriline elu, elab ka kogukond. Kui igale vanusegrupile toimub aastas midagi meeliülendavat, siis on igat ühte märgatud ning väärtustatud. Usume, et see motiveerib noori rohkem Paikusele elama jääma ja siia oma kodu looma. Ühtlasi soovime antud ürituse raames tõestada vallavalitsusele, kui oluline on edaspidi valla eelarvet planeerides arvestada taoliste ürituste korraldamiseks vajalike summadega.

Kuna käesolev aasta on Paikuse valla juubeliaasta, siis on vallajuhid kutsunud üles erinevaid organisatsoone ja huvigruppe korraldamaks mõnda sündmust koduvalla sünnipäeva puhul. Käesolev üritus oleks ühtlasi ka sümboolne kingitus kogu valla kogukonnale noorte poolt.

Noorte piirkondlike ideede projektifondi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.