Vändra noortekeskuse köök

esmaspäev, 16. oktoober 2017

Ohohh, Vändra noored saidki iseseisvalt köögi ehitusega hakkama

Projekti nimi

„Vändra köök“

Projekti toimumise perioodi

 1. juuli – 15. oktoober 2017

Korraldajate arvu; osalejate arvu ning taustakirjeldust

Korraldajaid ja osalejaid:  projektijuht 1, projektis osalenud noori 9, projektis osalenud täiskasvanuid 4.

Partnerite nime(sid):

Vändra Alevivalitsus, MKM Autod OÜ (sponsorlus)

Tegevuste ja toimunu kirjeldust

Vändra noortekeskuse köök oli amortiseerunud ning soovisime omale uut kööki. Selleks tuli eelnevalt vana köök lammutada.

Ettevalmistavad tööd: viisime välja vana mööbli, vana kraanikausi, kõik vanad köögitarvikud jms.

Põranda ehitus: võtsime üles vana põranda, vahetasime ühe põranda tala, soojustasime ja ehitasme uue põranda.

Seinad: paigaldasime seina karkassi, paigaldasime kipsplaadi, krohvisime, pahteldasime, lihvisime, värvisime.

Lagi: ripplae paigaldus, valgustite paigaldus (paigaldas elektrik).

Mööbel: mööbli paigaldus (paigaldas mööbli valmistaja).

Torustiku ja elektritööd teostas Vändra Tare OÜ ja finantseeriti teisestb allikast (Vändra Alevivalitsus).

Ülevaadet saadud kogemustest (mis õnnestus hästi, mis tekitas probleeme, mida läbi projekti õppisite)

Projekti läbi viies õppisime, kuidas jõuda ideest teostuseni. Õppisime kuidas kirjutada projekti, filmida ja hea filmiklipp kokku monteerida. Saime oskusi ja teadmisi rahalise kalkulatsiooni koostamisest, planeerimisest ja ehitusmaterjalidest. Osalesime töödes, millega eelnevalt kunagi kokku polnud puutunud – näiteks vahtpolüsterooli paigaldus, karkassi paigaldus, seinte krohvimine jms. Lisaks mõistsime, et kõik ei pruugi minna esialgse plaani kohaselt ning palju otsuseid tuleb teha kiiresti ja kohapeal.

Hästi sujus kõik kuni põranda ülesvõtmiseni. Siis selgus alles tööde tõeline maht, mida me algselt ette näha ei osanud. Ka uue põranda loodimine osutus katsumuseks, kuid lõpptulemus sai vaatamata kõigele hea.

Üks ettenägematu takistus, mida me algselt ei planeerinud, oli köögi lagi. Tööde käigus tekkis vajadus ripplae järele, mille taha kogu uus juhtmestik ja kommunikatsioonid peita. Õnneks tuli meile appi kohalik firma MKM Autod OÜ, kes andis meile sponsorluse korras ripplae materjalid, millele ise pidime detaile juurde ostma väga minimaalselt. Lae koos valgustitega paigaldas selle ala spetsialist.

Kuidas sai kogukond kasu, milline oli tagasiside?

Noortekeskuse avamispidu oli 8. oktoobril. Kõigil oli võimalik meie uue köögi võimalustega tutvuda. Hetkel oleme saanud väga palju positiivset tagasisidet. Tänaseks oleme jõudnud pannkooke küpsetada, oleme ette võtnud pitsateo ning on kavandatud ka sündmusi, mille toimumiseks on köögi olemasolu vägagi valalik. Tulemas on smuutinädal, kus noored saavad iga päev valmistada erinevate komponentidega smuutisid, valida oma lemmikuid ja võistelda parima smuuti valmistamises. Palju on ka küsitud, millal ühiseid kokanduslikke sündmusi toimuma hakkab. Loodame, et õige pea!

Ettepanekuid järgmistele taotlejatele

Kindlasti soovitame hea idee puhul oma taotlus esitada. Püüdke hästi planeerida ajaline  ressurss ning mõelge reaalselt läbi, palju teil ühe või teise asja jaoks aega võib kuluda. Meie olime selles osas natuke liiga optimistlikud ja tööd kippusid venima. Planeerige raha ka kindlasti ettenägematute kulude jaoks, sest meie kogemus näitas, et neid tuleb ette ja mitte vähe.

Ülevaadet kuludest

Saime toetust 2000 €. Kogu eelarvet ületasime 1.39 €

Nr. Kuluartikkel Summa
1. Ehitusmaterjalid 758.14 €
2. Köögimööbel, õhupuhasti 1042.96 €
3. Nõud, köögitarvikud 200.23 €
KOKKU: 2001.39 €

Osalejate arv, projekutis kasusaajate arv

Väbdra alevis on 7-26-aastaseid noori 438. Noortekeskust külastab lisaks Vändra alevi noortele ka teiste valdade noori. Arvame, et sellest hulgast aasta jooksul külastab noortekeskust umbes 200 noort, kes kõik meie ettevõtmisest kasu saavad. Samas on meil olemas nüüd julgus teiste valdade noori külla kutsuda ja koos lahedaid ettevõtmisi planeerida, sestmeil on olemas väga hea köök!

Projektis osales kokku 10 noort erinevate panustega. Kes osales ettevalmistava protsessi juures (idee paberile panek, vormistamine, eelarve tegemine,  video, montaaž, reklaam FB jms) ning need noored, kes panustasid ehitustegevuses (4 noort). Täiskasvanuid oli abiks 4 inimest.

 

teisipäev, 5. september 2017

Hoiame vändrakatele pöialt, et ka lagi teostatud saaks!

 • Projekti nimi ja asukoht

„Vändra köök“

Vana tn 70, Vändra alev,  Pärnumaa

 • Kuidas on projektitegevused siiani läinud

Hetkel oleme planeeritud graafikust pisut maas, kuna kõik panustavad remondi tegemisse teiste tegevuste kõrvalt ning ühist aega leida on olnud keeruline. Kuigi kokkuvõttes oleme hetkeolukorraga siiski rahul.

 • Mis on eriti hästi õnnestunud

Seni ei oska veel erilisele õnnestumisele hinnangut anda. Ilmselt selgub see ikkagi tervikut nähes, et mis siis kõige paremini välja kukkus.

 • Millised probleemid või murekohad on tekkinud

Kõige suurem murekoht on senini ühine aeg! Veel üks mure on lagi, kuna selgus, et ainult lae värvimisest ei piisa ja lagi tuleb ka alla poole tuua, et kommunikatsioonid saaks paigaldada ripplae taha. Hetkel aga puuduvad meil selleks finantsvahendid.

 • Mida on juba tehtud ja mida tehakse järgmiste sammudena
 1. Köögi põranda lammutamine ja tala vahetus
 2. Põranda soojustamine ja taastamine (OSB plaadi paigaldus, tasandamine)
 3. Seinte ettevalmistus värvimiseks (karkassi paigaldus, kipsplaadi paigaldus, pahteldamine, lihvimine)
 4. Akna värvimine         
 5. Köögimööbli tellimine
 • Järgmised sammud:
 1. Seinte värvimine
 2. Põrandakatte paigaldus
 3. Köögimööbli paigaldus
 4. Köögi sanitaartehnika paigaldamine
 5. Viimistlemine, koristamine
 • Mida olete siiani projekti läbi viies õppinud

Seni oleme õppinud seda, et kõik, mida sa esialgselt planeerid, ei pruugi nii minna. Näiteks ei osanud me enne põranda lahti võtmist ette näha, millised planeerimata kulud meil veel lisaks tekkida võivad. Materjalide arvestamisel oleme kalkuleerinud pigem vähem kui rohkem, Materjale on tulnud pidevalt juurde osta.

 • Millist lisatuge vajaksite

Kindlasti vajame lisatuge ripplae paigaldamisel ning köögimööbli sisse seadmisel. Ilmselt ka valamu ja segisti paigaldamisel.

neljapäev, 27. juuli 2017

Vändra noortekeskuse köök

Nagu iga kodu süda on köök, soovime ka meie luua Vändra noortekeskusesse köögi.

Maailmas on läbi viidud uuring, et just köögis sünnivad head ideed ja koos suuri asju planeeritakse ning viiakse ellu just köögis tekkinud mõtetest.

Meie noortekeskus asub sellises nõukogudeaegses vanas lasteraamatukogus, kus remont käis viimati külas 20 aastat tagasi. Kõik mis meil seni tehtud on, on loodud noorte enda kätega ja toetajate abiga. Alustati ka köögiremonti, kuid ilmnesid asjaolud, mis tõmbasid meie ettevõtmisele määramatuks ajaks pidurit. Kogu olemasoleva raha haaras endale kiviaegne elektrisüsteem, mis vajas uuendamist.

Ja nüüd ongi nii… meil ei ole kööki ega raha. Kui tuleb näiteks pähe teha pannkooke või pitsat või hoopis tervislikku smuutit… Ei, meil ei ole sellist võimalust. Isegi kohvivett keedame riiuli otsas ja muudest vahenditest on meil 10 aastat vana mikrolaineahi…

Aga iga üks ju teab ja saab aru köögi vajalikkusest ning saab aru asjaolust, kui meeldiv oleks aega veeta sõpradega ühiselt kokates või siis mõne sündmuse tarvis head ja paremat valmistades. Või kui Sa oma sünnipäeva pead, siis oleks koht kus sõpradele kaasa toodud kõhutäidet ette valmistada. Noored ju tahavad süüa ja palju, kogu aeg. Ning oleks ju tore kui seda saaks ka noortekeskuses teha. Lisades veel seda, et kes veel nii hästi kokata ei oska – pole probleem – teeme koos, õpetame!

Seega on köök meile ja meie noortele ja meie emadele ja isadele ja üldse kõigile väga väga oluline, sest kui meil, noortel, on kõht täis, siis oleme meie rõõmsad, on meie vanemad rõõmsad ja on kogu maailm rõõmsam! Köök on mõeldud meile kõigile!

Taotletav summa oli 1950 eurot.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmis „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: https://www.facebook.com/NopiUles/videos/489599341384307/