Veriora sportlikuks!

teisipäev, 5. september 2017

Veriora noored aina sportlikumaks!

Sportlik Veriora

Lõpparuanne

Kas soojendus tehtud? Sest Veriora rannas on treeningplats valmis!

Projekt „Sportlik Veriora“ toimus vahemikus 06.04.2017 – 30.08.2017. Küll aga sai idee alguse juba 2016 detsembris ning esimesed väljasaadetud hinnapakkumised jäid ka veel eelmisesse aastasse.

LÜHIKIRJELDUS:

Projektiga „Sportlik Veriora“ saime Veriora randa püstitatud välitreeningvahendid – 3-ne lõuatõmbekang, rööbaspuud ja rippredel. Veriora rand asub Veriora järve ääres, noortekeskusest üle tee.

Kes saavad/on saanud sellest projektist kasu? Kõik, kes soovivad (eelkõige enda keharaskusega) trenni teha! Nagu piltidelt näha võite (allpool), siis võib leida sellele ka muid rakendusi 😉. Nüüd, kui kooliaeg on jällegi lähenemas, tuleks mõelda ka tulevikule – lähedal asuv Viluste Põhikool saab hakata oma kehalise kasvatuse tunde muutma mitmekesisemaks kasutades rannas olevaid võimalusi (lisaks korv-, jalg- ja võrkpalliplatsile on nüüd jällegi olemas uued trennitegemise võimalused).

Projekti promomiseks sai loodud ka video. Kes veel ei ole meie tehtud videot näinud, siis kindlasti visake sellele pilk peale! Make Veriora Great Again (YouTube link videole)!

SAADUD KOGEMUSED:

Sul on hea mõte ja kõvasti innukust? Siis on võimalik täiesti ilma enda rahata (investorid, toetajad, teised inimesed ja organisatsioonid, projektifond nagu „Nopi Üles“) teha ära nii väiksemaid kui ka suuremaid asju ja ettevõtmisi! Sul peab olema aega ja energiat ning häid kontakte/suhteid (kui sul neid veel pole, siis tuleb need luua!). Või noh, oleme ausad, aega on alati – paika tuleb seada enda prioriteedid.

Juurde saime kogemusi projekti kirjutamisest ja toetuse taotlemisest, hinnapakkumiste tegemisest ja ettevõtete kohta uurimisest, videotöötlusest, inimestega suhtlemisest… seda loetelu võiks veel kindlasti jätkata.

JÄRGMISTELE TAOTLEJATELE:

Ärge põdege, pange pead kokku ja hakake pihta! Algus on kindlasti natuke segane ja visioon on veidi laialivalguv, kuid mida aeg edasi, seda teravamaks see muutub ning asjad loksuvad paika (n-ö „pusletükid hakkavad sobituma“). Me ei olnud alguses kindladki, kuhu treeningplats üldse tuleb ja missugustest masinatest/atraktsioonidest see koosneb. Panime mingi üldise visiooni paika ja mina alustasin hinnapakkumiste tegemisega. Midagi hullu pole kaotada!

ÜLEVAADE KULUDEST:

Taotlesime maksimaalse taotletava summa, milleks on 2000€. Hinnapakkumistest (neid sai tehtud kokku kuskil seitse, ka välismaa firmadele, mis olid küll hulga kallimad) osutus kõige sobilikumaks ettevõtteks PoMo Playgrounds OÜ, kellelt saime selle toetuse eest 3-se lõuatõmbekangi, rööbaspuud ja rippredeli, lisaks hinna sees transport ja paigaldus.

MEESKOND:

Ma viitan kogu aeg selle projekti tegijatele kui „meie“. Kes need „meie“ siis on? Iga projekti või ettevõtmise juures on üks KÕIGE TÄHTSAMAID asju meeskond.

Mina (Uku Sõrmus) olen lepingujärgselt projekti „Sportlik Veriora“ projektijuht ning tegelenud osapooltega suhtlemise, hinnapakkumiste, aruannete, video juhtimise ja muuga. Võtsin enda missiooniks see projekt lõpuni viia, sest tundsin ise nüüd olemasolevatest treeningvahenditest puudust.

Kindlasti ei saa märkimata jätta järgnevaid isikuid, kelleta see projekt poleks sündinud ja praegu rannas treeningvahendeid üleval polekski! Põhiliselt abistasid ja suunasid mind Alina Poduskina (kellel oli „Nopi Üles“ projektifondiga varasem kogemus juba olemas) ja Veriora Noorteka noorsootöö spetsialist Mirjam Ojasaar (läbi tema said tehtud lepingud jms) ning nemad olid põhilised, kellega ma asju läbi arutlesin (kes, mis, kuhu, millal jne). Aitäh!

Kummardus ka videomeeskonnale: Raul Petersell ja Robin-Sulev Mahlakas (ilmad ei olnud filmimise ajal sugugi soojad!). Veel olid abiks taotluse tegemisel Merily Pastak (koos Alina ja Mirjamiga) ning video jaoks kaamera laenamisel Einar Raudkepp. Lisaks kõik, kes aitasid selle ideeni üldse jõuda, et välitreeningplats teha. Aitäh teile kõigile!

Aga nagu öeldakse, siis pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna!

 

neljapäev, 1. juuni 2017

Make Veriora Great Again!

Sportlik Veriora

Vahearuanne

Mis saaks olla parem tunne, kui olla enda terves kehas? Tunda ennast TERVENA?

Meie leiame, et väga miski ei saagi! Meie leiame, et igal inimesel peaks olema õigus ja võimalus enda keha eest hoolitseda ning hoolt kanda! Ja just nii, nagu ta seda ise tahab. Oma projektiga lisame oma kogukonnale veel ühe huvitava võimaluse enda keha kasutada ja liigutada – seda meie välitreeningvahenditega tugevamaks, painduvamaks ja osavamaks muutes.

Kohe pärast „Nopi Üles“ projektikonkursi leidmist lõid meie, Veriora noorte, silmad särama ja me tegime kõik ühe korraliku ajurünnaku, kuidas võiksime me oma kogukonda sellise toetuse ja super-toreda võimaluse abil paremaks muuta. Tuli mõtteid skatepargist, kangastelgedest ja kõigest muust, kuid kuskilt ilmutas end välja välitreeningplatsi mõte.

Miks välitreeningplats? Street workout, parkuur ja calisthenics (vabaharjutused ja oma keharaskusega treening) on maailmas aina rohkem hoogu kogumas. Trenn värskes õhus. Trenn nii, et sa tunned oma keha. Trenn, mis paneb sind kiirelt paremini tundma ja toob sind argimuredest ja ennasthävitavatest kasututest mõtetest tagasi reaalsusesse. Kas lihtne trenn, lihtsalt soojenduseks? Või raske trenn niimoodi, et su kehas justkui iga lihas põleks? Trenn üksi. Trenn sõpradega. Trenn hõõguva päikesepaistega. Trenn karastava ja jahutava vihmaga. Trenn võib välja kukkuda nii ühte kui teistmoodi, kuid meie arust pakub välitreeningplats lõputult palju võimalusi trenniks… kuid võib-olla ka vahel lihtsalt olemiseks? Ronimiseks? Mängimiseks? Miks ka mitte! Kõigeks!

Taotleme lõuatõmbekange, rööbaspuid ja rippredelit. Meie valitud ettevõttega mahuvad need kolm asja koos transpordi ja paigaldusega hinnapiiri ning on piisavad, et viia oma treeningud järgmisele tasemele.

Platsi asukohaks valitud rand on (eriti soojemal aastapoolel) noortele väga populaarne koht kokkusaamiseks. Kas poleks mitte mõnus teha üks väike treening ning pärast seda üks jahutav suplus järves? Rannas on juba olemas korvpalli, jalgpalli ja lauatennise mängimise võimalus, kuid sarnaseid välitreeningvahendeid ei leidu veel vallas kahjuks kuskil. Valla südames asuv noortekeskus – Veriora Noortekas –        asub rannale väga lähedal (põhimõtteliselt üle tee) ja sealt käib päeva jooksul läbi hulgaliselt noori, kellelt saadud tagasiside põhjal sooviksid randa sellist võimalust paljud. Kes veel tungivalt ei soovinud, siis küll ka nemad saavad tegevusse kaasatud: kui sõber teeb teiste sõpradega lahedat trenni, siis tahaks ise ka ju teha. Eriti, kui hakkad teiste füüsilises kehas kui ka mentaalsuses muutuseid märkama. Rannaga risti jooksev kergliiklustee on suurepärane kõndimiseks, jooksmiseks ja rulluisutamiseks. Ütlesin, et mainitud välitreeningvahendeid „ei leidu veel vallas kahjuks kuskil“. Meie soovimegi seda probleemi lahendada ja pakkuda kõigile uusi võimalusi oma keha eest hoolitseda ja sellest mõnu tunda!

Oma keharaskusega treening sobib igale vanusele, igale kehavormile. On ekstreemselt raskeid harjutusi kui ka absoluutselt kõigile jõukohaseid harjutusi, millega saab igaüks vaikselt alustada ja järkjärgult paremaks muutuda ning areneda.

Juba peagi pärast idee sünnitust hakkasime otsima erinevaid ettevõtteid, kes pakkusid erinevaid välitreeningvahendeid. Esialgul vaatasime veidi rohkem ka erinevate masinate poole, kuid fookus koondus ajapikku just calisthenics-tüüpi treeningvahenditele. Hinnapakkumisi sai tehtud palju, nii kodumaa kui kusjuures ka välismaa firmadele. Valituks osutus siiski Eesti ettevõte PoMo Playgrounds, sest nad tunduvad usaldusväärsed ja hinna-kvaliteedi suhe on parim, mille leidsime. Kontakt nendega on samuti olnud väga sõbralik ja meile vastutulelik.

Praeguse seisuga (30. mai 2017) on firmale osaline ettemaks tehtud ja jupid on tellimisel. Ehitamine peaks tulema juuni-juuli kanti.

Projekti jaoks oli vaja teha ka kas poster või video. Kuna meil oli juba varem videote tegemisega kogemusi ja see tundus huvitav väljakutse, valisime video ja tegimegi ära. Sai külmal päeval mindud jääauku ja tehtud muid meeliülendavalt vahvaid asju, kuid siin see on – Make Veriora Great Again (YouTube link videole)!

Egas midagi – jääme ootama asjade jätku ja „kohtume“ lõpparuandes! Või hoopiski Veriora rannas, treeningplatsil?

Tugevat lõuatõmmet! Nagu video pealkirigi, siis… Make Veriora Great Again!

 

neljapäev, 13. aprill 2017

Veriora sportlikuks!

Kuna ülekaalulisus on maailmas üha tõsisem probleem, siis soovime seda ennetada – välitreeningplats looks huvitava võimaluse harrastada sporti vabas õhus kõikidele soovijatele. Veriora vallas on olemas kergliiklustee, mida kasutavad paljud harrastussportlased. Alternatiiviks aeroobsele trennile saavad inimesed kasutada meie rajatud vahendeid jõutreeninguks. Noored tunnevad aina enam huvi maailmas hoogu koguva street workout’i ja
parkuuri vastu. Meie vahenditega on võimalik teha väga mitmeid erinevaid harjutusi erinevatele raskusastmetele.

Treeningplatsi asukoht on populaarne, kuna see asub noortekeskuse juures ning aleviku keskel (rannas – rand on noortekeskusest üle tee; hetkel saab rannas ujuda ja lauatennist, korv-, jalg- ning võrkpalli mängida). Platsi loomine tagab koha, kus soovijad saavad end füüsiliselt värskes õhus arendada, omakorda kaasatakse ning motiveeritakse passiivsemaid kodanikke rohkem liikuma. Samuti on võimalik läbi viia lähedal asuval koolil kehalise kasvatuse tunde. Tulevikus plaanime kasutada treeningplatsi erinevate trennide ning töötubade läbiviimisel. Ühtlasi ka korraldada võistluseid.

Mida taotlesime? Välitreeningvahendid (lõuatõmbekangid, rööbaspuud ja rippredel) koos transpordi ja paigaldusega, väärtuses 2000€.

Noorte piirkondlikute omaalgatuste konkursi “Nopi Üles” tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Link videole: Make Veriora great again!